Növényvédelem

Késő őszi rovartani problémák a repcében

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce az egyik olyan szántóföldi kultúránk, amely kifejezetten igényes a növényvédelem helyes és időben történő alkalmazására. Sajnálatos módon nincs ez másképp még a késő őszi időszakban sem. Az egyre inkább nyár végére emlékeztető őszi időjárás, a korábbi időszakoknál melegebb és hosszabb „vénasszonyok nyara” a fiatalkori károsítók leküzdése után még egy újabb kihívás elé állítja a repcét termesztő gazdákat.

Levéltetvek

Az elmúlt év hosszú és száraz őszi időjárása után ez évben a repcetermesztő gazdák már kevésbé lepődtek meg azon, hogy a repceállományokban ősz közepére hatalmas mennyiségű levéltetű jelent meg. Sajnálatos módon ezek a levéltetvek nem a repcében időnként, kis egyedszámban előforduló káposzta levéltetű (Brevicoryne brassicae) faj egyedei, hanem a vírusvektor tevékenysége miatt hírhedt zöld őszibarack levéltetű (Myzus persicae) fajhoz tartozó jószágok. Levéltetvek mindig is voltak a repcében, de nem ekkora mennyiségben és általában a káposzta levéltetű szokott a domináns faj lenni. Ugyanakkor már az elmúlt évben jelentkezett a zöld őszibarack levéltetű nagymértékű betelepedése és felszaporodása a repce állományokba, amely ez évben is folytatódott.

Levéltetvek tömege a repcelevelek fonákán

A zöld őszibarack levéltetű felszaporodását a repceállományokban egyértelműen a hosszú, meleg őszi időjárás generálja. Ezek a levéltetvek a meleg környezetben a csökkenő nappalhosszúság ellenére sem vándorolnak vissza a téli tápnövényeikre, hanem új, friss „nyári” tápnövényeket keresnek, amelyeken tovább tudják anholociklikus szaporodásukat fenntartani. E szempontból a túlnövekedett, buja, zöld repceállományok kiválóak. Sajnálatos módon e rovarok jelenléte nem csak esztétikai szempontból előnytelen a repcetermesztő gazdák számára.

A levéltetvek a predátor zengőlegyeket is a repcetáblára vonzzák

A levéltetvek elsődleges kártétele, a víz és tápanyag tolvajlás a dús levélzetű állományokban kevésbé lehet feltűnő, pedig még ott is jelentékeny lehet. Viszont a repcében élő levéltetvek felelősek a keresztesvirágúak között terjedő vírusos megbetegedések, az uborka mozaik vírus és a tarlórépa mozaik vírus átviteléért és az állományokban való terjesztéséért. Jelenlétük így a repceállományokban egyáltalán nem kívánatos, sőt kimondottan veszélyes.

Káposztamoly

Az idei év őszén tapasztalható igencsak meleg „vénasszonyok nyara” nemcsak a levéltetvek erőteljes felszaporodásának kedvezett, hanem a lombozatot pusztító, rágó kártevők közül a káposztamoly egyedszámát is erőteljesen felduzzasztotta. Ez a károsító hazánkban általában 3-4 nemzedéket fejleszt, felszaporodását a dús lombozatú állományok és a meleg őszi időjárás határozottan segíti. Elterjedéséhez a repce tarlóápolásában az utóbbi években elterjedt hiányosságok, a tarlók kezelésének esetleges elmaradása, vagy trehány elvégzése is nagyban hozzájárul.

Káposztamoly hernyója repcelevél fonákán

A káposztamoly hernyói aprók, az általuk okozott hámozgatás, majd később a levelek lyuggatása általában nem veszélyes mértékű. Ugyanakkor egy, a szárazság miatt blokkolt növekedésű repceállományban egy nagyobb populáció már tetemes lombveszteséget is okozhat. Idén ősszel néhol lehet találkozni olyan repceállománnyal, amelyben a káposztamoly-kártétel már önmagában elegendő mértékű ahhoz, hogy egy inszekticides beavatkozást indokolttá tegyen.

Súlyos káposztamoly-károsítás

A káposztamoly hernyók és levéltetvek eloszlása általában nem egyenletes. Mielőtt inszekticides védekezés mellett döntenénk, mindenképpen célszerű a repceállományok gondos szemlézése, amelynek során döntően a levelek fonákán érdemes a károsítókat keresni. A levéltetvek tömeges jelenlétére már a belőlük táplálkozó ragadozó rovarok megemelkedett mennyisége is figyelmeztethet. A zengőlegyek, harlekin katicák, fátyolkák nyüzsgése a repceföldön egy elszabadult levéltetű tömegszaporodás megbízható jele. Nagy valószínűséggel ezek a hasznos rovarok is áldozatául eshetnek a rovarölő szeres kezelésnek, bár jelentős hányadukat egy hirtelen beköszöntő – akár enyhe – fagy is elpusztítaná. Túlnyomó többségük imágó alakban képes csak áttelelni és nem valószínű, hogy a lassacskán hűlő késő őszi időjárás mellett elegendő idő álljon a rendelkezésükre ahhoz, hogy kifejlett rovarrá történő fejlődésük végbe mehessen.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok: élettani sárgulás, élettani levélfoltosság

2025. február 6. 16:10

Az élettani eredetű problémák terén két, egymástól eltérő, a gabonák levelein jelentkező problémát különíthetünk el egymástól.

Metszés és növényvédelem

2025. február 6. 09:40

A metszés fontos fitotechnikai művelet, amelynek szakszerű elvégzésétől nemcsak a nagyobb termés, hanem még a növények élete is függhet.

A legjobb módszerek az invazív fajok elkerülésére

2025. február 6. 07:10

Az invazív fajok olyan növények, állatok vagy más élőlények, amelyek az eredeti élőhelyükön kívül telepednek meg, és ott gyorsan terjedve veszélyeztetik a helyi ökoszisztémát.

A gubacsokról, 2. rész – Gubacsokozó vírusok, baktériumok

2025. február 4. 11:10

A gubacsok előfordulását szinte minden növénycsoportban kimutatták, egyik kategória sem teljesen mentes tőlük.

Az alacsony kínai kereslet miatt estek a gabonaárak

2020. február 21. 09:02

Az Egyesült Államokban a szójabab már harmadik napja vesztett értékéből, mivel a kínai érdeklődés meglehetősen enyhe a piacon. Egyre jobban növekednek azok az aggodalmak, amelyek szerint a koronavírus elterjedése miatt tartósan csökkenhet az olajos magvak iránti kereslet.

Év eleji törődés májusi aranymezeinkért

2022. március 7. 11:48

A természet még csak lassacskán éledezik, de bármilyen békésnek tűnnek repcetábláink, a nyugalom megzavarására sok-sok apró lábacska és a hozzájuk tartozó rágó szájszerv indult útjára, nem is beszélve a kórokozókról. Így semmi esetre sem szabad megfeledkezni ezen időszakban a mi „fekete aranyunk”, azaz a repce növényvédelméről.

Mi okozza a repce alsó levélnyelein mutatkozó barna színű, a bőrszövet felhasadásával járó tüneteket?

2021. március 12. 09:46

A repcetáblákat járva egyes növények alsó levélnyelein markáns tüneteket láthatunk, barnás foltokat, felhasadt bőrszövetet, a levélnyél szöveteinek mélyére hatoló sérüléseket, amelyek a leggyakrabban a szárhoz közeli részeken alakultak ki. Ezek a sérülések, bár talán első hallásra furcsának tűnhet, de az őszi, kártevők elleni védekezésünk eredményét, vagy éppen eredménytelenségét mutatják.

Szakcikkek Képgaléria Videó

Nyolchavi csúcson a kukorica ára

2022. február 10. 06:13

Az USDA jelentése szerint az Egyesült Államok szójabab-készletei a korábban előrejelzettnél kisebbek lesznek, mivel a feldolgozás iránti kereslet növekedett.