26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Növényvédelem

Levéltetvek elleni természetes növényi védekezés

Agrofórum Online

A svédországi Umea és a Hollandiában található Wageningeni Egyetemről származó kutatócsoport célkitűzése a növények levéltetvek elleni védekezőképességének minél alaposabb feltárása. A vizsgálatok modellnövénye a lúdfű, amelyet az északi félteke 350 különböző pontjáról gyűjtöttek be.

A nagyobb ellenálló képességgel rendelkező növényeken rövidebb ideig táplálkoztak a levéltetvek, mint az érzékenyebbeken. A szívó kártevők viselkedése összefüggést mutatott egy olyan lúdfűgén jelenlétével, amely eddig ismeretlen funkciójú fehérjét kódol. A vizsgálatok ezt követően e fehérje növényben való előfordulásának meghatározására irányultak. Ennek érdekében létrehoztak olyan növényegyedeket, amelyekben ez a bizonyos fehérje fluoreszkált. E jelenség segítségével pedig kirajzolódott, hogy az édes, tápanyagdús növényi nedveket szállító érfalakat béleli ez a protein.

A további vizsgálatok arra mutattak rá, hogy a nagyobb ellenálló képességgel rendelkező növényeken táplálkozó levéltetvek táplálékfelvétele mérsékeltebb, utódszáma alacsonyabb lett. A kutatók azt feltételezik, hogy ennek az lehet az oka, hogy a fehérje jelenlétében csökken a tápanyagot szállító levélér átmérője. A hőmérséklet emelkedésével egyre nagyobb mennyiségben termeli a növény a védőfehérjét és válik ezzel ellenálóbbá a szívó kártevővel szemben. A nagyobb fehérjetartalommal rendelkező növények ezen kívül több magot érleltek aszályos körülmények között, mint a kevés fehérjét termelők.

A természetes növényi védekezés és a jó aszálytolerancia a növénynemesítési célkitűzések között előkelő helyen szerepel. Ha az új kultúrnövényfajták rendelkeznének olyan génnel, amely ezt a bizonyos védőfehérjét kódolja, kevesebb rovarölő szer felhasználása mellett lehetnének termeszthetők, emellett az aszályos körülményekből fakadó termésveszteség is kisebb lenne – olvasható az egyetem honlapján.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Felértékelődnek a biológiai megoldások

2024. március 20. 14:10

A klasszikus értelemben vett biológiai növényvédelmi eljárások több évszázados múltra tekintenek vissza, ennek ellenére hosszú ideig háttérbe szorultak a kémiai készítmények mellett.

Hüvelyesek gyomirtásának lehetőségei

2018. november 9. 06:36

Ebben a családban számos kultúrnövényünk is megtalálható, melyek termesztése régi korokra nyúlik vissza, a gabonafélékhez hasonlóan a legősibb élelmiszer- és takarmánynövényeink közé tartoznak, nagy termesztési hagyományuk van. Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.

A biológiai kártevőirtás sok-sok milliárd dollárt takarít meg

2024. augusztus 2. 10:40

Egy kutatás szerint a rovarkártevők elleni biológiai védekezés a természetes ellenségeik segítségével több milliárd dollár értéket képvisel.