13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Növényvédelem

Lombhullató díszfák baktériumos kéregbetegségei

Agrofórum Online

A fűzfák baktériumos hervadását a Brenneria (Erwinia) salicis baktériumfaj okozza, mely a fűzkultúrákban az egyik legsúlyosabb kártétel. A kórokozó okozta tünetek nyár elejétől kezdődően jelennek meg: a levelek a fiatal hajtások végétől kiindulva barnulni kezdenek, a fertőzött részek hervadnak, száradnak.

A fa kérgén fekélyes sebek alakulnak ki, melyekből nyákos, színtelen baktériumnyálka szivárog. A kórokozó a fűzfák mellett fertőzi a nyár- és égerfajokat is. A növénypatogén baktériumot Angliában találták meg először. Ezt követően több országból is jelezték előfordulását: Hollandia, Belgium, Japán, Olaszország.

Magyarországi detektálása 1998-ban történt 12-16 éves fehér fűz (Salix alba) kultúrákban, 14 hektáros területen a Győri Erdészet Patkányosi kerületében. A gyűjtött mintákat klasszikus bakteriológiai módszerekkel azonosították.

2012-ben, Budapesten hasonló tüneteket mutató fehér fűzfát figyeltük meg. A tünetek az alábbiak voltak: kéregrepedés, száradó hajtások és barnuló levelek, valamint baktériumnyálka szivárgása a fás részeken levő sebekből.

A kórokozó azonosítása klasszikus bakteriológiai módszerek mellett molekuláris módszerekkel is megtörtént. A kórokozó terjedése Európában azonban az utóbbi 50 évben lelassult. Ennek oka talán az, hogy ma már minden területen elterjedt, ahol füzek termesztése folyik.

Jelentős gazdasági károkat okoz Nagy-Britanniában az akut tölgypusztulás (AOD – Acute Oak Decline) néven ismert betegség. A tüneteket abiotikus és biotikus tényezők is kiválthatják, több kórokozó gomba- és baktériumfajt is kimutattak a fertőzött tölgyfákból.

Jelentősége abban nyilvánul meg, hogy a terjedési mechanizmus ismeretlen, illetve a beteg fák a fertőzést követő 4-5 évben teljesen elpusztulnak. A tölgyek pusztulásában része lehet a Brenneria goodwinii kórokozónak, ugyanis a fák kérgén nagyobb méretű repedések alakulnak ki, ezekből sötét, ragadós állagú váladék szivárog.

2014-ben Brady és munkatársai leírtak egy új Brenneria fajt – azon belül két alfajt –, mely összeköthető az akut tölgypusztulással. A Brenneria roseae subsp. roseae törzsek Nagy-Britanniából, Quercus cerris fajról, a Brenneria roseae subsp. americana törzsek Amerikából, Quercus kelloggii fajról származtak.

A tünetek megegyeznek az előzőekben részletezett tünetekkel, vagyis a vertikális kiterjedésű kisebb-nagyobb méretű sebek, melyekből váladékfolyás figyelhető meg. Hazánkban egyelőre nincs tudomásunk ezen fajok előfordulásáról.

A Lonsdalea quercina (syn. Erwinia quercina) kórokozót is felelősnek tartják a tölgyfák pusztulásáért, melyet 1967-ben írtak le, melyet 1998-ban átsoroltak a Brenneria nemzetségbe (Brenneria quercina).

Ezt követően 2012-ben molekuláris vizsgálatok alapján javasolták a faj Lonsdalea nemzetségbe való elkülönítését. Az izolátumok származására való tekintettel több alfaj elkülönítése is megtörtént már (Lonsdalea quercina subsp. quercina, L. quercina subsp. iberica, L. quercina subsp. britannica).

A betegség a tölgyfák kérgének fekélyesedését okozza, jelentős lombhullással, terméskieséssel, valamint a fák kondíciójának romlásával jár. Megfigyelték a fertőzés következtében meginduló fehéres, ragacsos nedv szivárgását a termésekből is.

A 2013-as év folyamán Magyarországon Tóth és munkatársai Populus × euramericana faj fás részein észleltek repedéseket, majd váladékfolyást. Az izolált kórokozó nagyfokú hasonlóságot mutatott a Lonsdalea quercina baktériumfajjal, azonban nyárfáról izolálták, nem tölgyről.

További vizsgálataik során bebizonyosodott, hogy az izolált baktériumfaj a Lonsdalea quercina subsp. populi, amit később külföldi kutatók további vizsgálatok alapján Lonsdalea populi fajként különítettek el.

Ezek mellett nyárfákon a Brenneria populi baktériumfaj is okozhat repedéseket a törzs és az ágak kérgén, melyekből fehéres színű, nyálkás folyadék távozik. A kórokozó megjelenéséről Spanyolországban, Kínában számoltak be és hazánkban is igazoltuk már nyárfán Brenneria faj jelenlétét.

Dr. Végh Anita

MATE, Növényvédelmi Intézet, Budai Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2022. októberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Érdemes a fák törzsét fehérre meszelni? Hogyan kell elkészíteni az oldatot hozzá?

2023. november 5. 08:40

Szeretném kérdezni, hogy a mésztejet a törzs meszeléséhez pontosan milyen mészből kell készíteni? A pontos eljárás (vízzel hígítás) is érdekelne. Köszönöm!

Mi a teendő a fás részeken kialakult sebzésekkel?

2023. június 29. 04:36

Kérem segítségüket, hogy mi a teendőm a fás részeken kialakult sebzésekkel? Képeket is küldök néhány fámon látható sebekről.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mi okozza az utcákra ültetett fák idő előtti kipusztulását?

2021. február 19. 07:37

Mi okozza az utcákra ültetett fák idő előtti kipusztulását, elszáradását? Főleg a fiatal fáknál találom gyakorinak ezt a szomorú jelenséget.