22℃ 11℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Növényvédelem

Megkezdte terjedését a fahéjbarna levélfoltosság

Agrofórum Online

Az idei év során a kalászos gabonák közül a kenyérbúza és társai eddig nem sok növénykórtani jellegű kihívással szembesültek. Ugyanakkor a meglehetősen változékony és szélsőséges jellegű tavaszi időjárás a kenyérgabonát sem kímélte.

Az elmúlt napokban az ország néhány pontján időközben olyan fertőzésekről érkezett információ, amely ennek a szinte idillikus nyugalmi állapotnak a végét jelzi.

Több, nem monokultúrában termesztett őszi búza állományban is váratlan, levélfoltosságokkal jelentkező tünetek jelentek meg, amelyekre a növényvédelemért felelős szakembereknek valamilyen hatásos választ kell, hogy adjanak.

Amit a fahéjbarna levélfoltosságról tudni kell

A búza fahéjbarna levélfoltossága egy nekrotróf életmódú kórokozó, amely meglehetősen oligofág, hiszen a különféle búza fajok (Triticum spp.) mellet jóformán csak a tarackbúzán (Agropyron repens) és rokon fajain él meg.

Ez a kórokozó gyakorlatilag kizárólagosan csak ivaros alakban (Pyrenophora tritici repentis) tud áttelelni az előző évi fertőzött búza tarlómaradványokon.

A kórokozó február-március folyamán ezeken a növényi maradványokon fejleszti ki ivaros termőtesteit, a pszeudotéciumokat, amelyekben a primer fertőzések fertőző anyaga, az aszkospórák helyezkednek el.

Ezek szóródása viszonylag hosszú folyamat, akár egy hónapot is igénybe vehet. Mivel az aszkospórák szélsőségesen nehezek, így a termőtesttől csak 5-8 cm távolságra képesek eljutni. Éppen ezért a kórokozó nagyon monokultúra kedvelő.

Mivel ez a tulajdonsága alapvetően sebezhetővé teszi a kórokozót, így az a ritka, a gombák világában egyedülálló tulajdonság is jellemző erre a fajra, hogy az ivaros alak termőtestének szegélyén, annak kiürülése után megjelenik az ivartalan alak (Drechslera tritici repentis) és könnyű, a széllel kiválóan és nagy távolságokra terjedni képes konídiumaival a vetésváltásban termesztett búza állományok lombozatát is képes veszélyeztetni.

Elkezdődött a szekunder fertőzések időszaka

Napjainkban az a helyzet alakult ki, hogy a fahéjbarna levélfoltosság aszkospóráinak szóródása befejeződött és a konídiumok terjedése is megkezdődött. Ennek következtében az olyan, kedvező helyi adottságokkal (mély fekvésű, vízhez közeli területek,..) rendelkező búzaállományokban megjelentek a kórokozó szekunder, azaz konídiumok fertőzése útján kialakult tünetei.

Hogyan ismerhető fel?

A búza fahéjbarna levélfoltosságának tüneteit nem minden gazdálkodó ismeri fel egyértelműen. Sokan tévesztik össze a búza szeptóriás levélfoltosságának (Septoria tritici) tüneteivel, vagy az élettani eredetű levélfoltosságokkal.

Pedig a fahéjbarna levélfoltosság esetében a foltok sokkalta sötétebb színűek, közepükön szinte majdnem mindig kivehető egy sötét csokoládébarna, vagy fekete színű infekciós pont.

Fahéjbarna levélfoltosság szekunder fertőzésének tünetei
Fahéjbarna levélfoltosság szekunder fertőzésének tünetei

Igen gyakori (bár ez a fajta fogékonyságától és a kórokozó jelen levő patotípusától is függ) a foltok körül a meglehetősen széles, gyakran sárgára színeződött udvar is.

Ne becsüljük alá!

A fahéjbarna levélfoltosság egyáltalán nem egy lebecsülendő kórokozó! A jelenlegi helyzetben a kialakult fertőzések kedvező időjárási körülmények, pl. nagyobb csapadék utáni erőteljes felmelegedés esetén rendkívül gyorsan terjedhetnek és képesek lehetnek a lombozat meglepően gyors elpusztítására.

A búza állományok java része már annyira záródott, hogy a kórokozó számára szükséges páratartalom még nagyobb szél esetén sem tud felszáradni, így a fertőzési folyamat szinte akadálytalanul folytatódhat.

Mit tehetünk?

A kórokozó észlelése esetén indokolt a fungicides állományvédelem. Ekkor ne várjuk meg, hogy pl. a zászlós levél is megjelenjen, hiszen a megkésett védekezésének jó néhány levél (és jó néhány mázsányi szemtermés) elvesztése lehet az ára.

Ráadásul ez a kórokozó meglehetősen kemény ellenfél, így az ellene engedélyezett készítmények alkalmazása során az engedélyezett maximális dózist javasolt alkalmazni.

Veszedelmes, nagy kártételre képes kórokozó ez, így ne bánjunk vele kesztyűs kézzel!

A kép a szerző felvétele.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kritikus időszak a repcében: most kell lépni!

2025. április 20. 11:10

A repcefénybogarak rajzása elindult – a virágzás előtti időszakban életbevágó a gyors és célzott védekezés.

Egy vízkedvelő kórokozó: levélfoltosság az őszi árpában

2025. április 19. 08:10

A rinchospóriumos levélfoltosság az árpa lombozatán ijesztő tüneteket okoz, de ritkán jelent komoly veszélyt a termésre.

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

2025. április 18. 16:10

Hadászi László ezúttal Dr. Békési Pállal beszélgetett, aki a tudományos eredményeken túl személyes történeteit is megosztja a hallgatókkal.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 17. 07:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

A búza első gombaölő szeres kezelése

2018. január 24. 20:49

A tél végi, tavasz eleji időszak egyik fontos feladata a soron következő vegetációs időszakban reánk váró feladatokra való minél hatékonyabb felkészülés.

A búza fahéjbarna levélfoltosságáról

2024. március 17. 06:40

A búzaállományokban közönségesnek számító szeptóriás levélfoltosság és rokona, a szeptóriás pelyvabarnulás mellett van egy harmadik, pusztító erejét tekintve sokkalta veszélyesebb kórokozó is a palettán, mégpedig a búza fahéjbarna levélfoltossága.

Itt az ideje védekezni az őszi kalászosokban

2018. április 4. 06:47

Az őszi árpa napokon belül szárba indul, ezért fontos megakadályozni a kórokozók terjedését az alsó idősebb levelekről a felső levélemeletek irányába.

Veszélyek és remények - Az őszi búza várható ez évi egészségi állapotáról és kártevői kockázatairól

2015. március 30. 10:42

Amikor ez a cikk az Olvasó elé kerül, már pontosabban látjuk, hogy milyen nehézségekkel, fenyegetésekkel kell szembenéznünk az idei évben a kalászos gabonák termesztése során.