Növényvédelem

Mitől ráncosodik a Nemtudom szilva? Tudjuk!

Agrofórum Online

A Felső-Tiszavidék kedvelt gyümölcse a lekvár és a Szatmári pálinka kiváló alapanyagául is szolgáló Nemtudom szilva. Ellenálló fajta, mégis ráncosodhat. De miért?

A Nemtudom szilva Beregben és Szatmárban terem, és bár meglehetősen apró szemű, azon a vidéken igen népszerű, mert lekvárba például kitűnő (meg persze pálinkába). Permetezni, sőt még metszeni sem nagyon szokták, ennek ellenére szeptember elején bő termést hoz.

2012-ben ismerte el külön fajtaként a Fajtaminősítő Bizottság, ám nem penyigei, hanem Nemtudom szilvaként. Furcsa nevét a helyi legenda szerint onnan kapta, hogy egy alkalommal egy városi idegen érdeklődött a szilva iránt, de a fajta firtatására a helybéliek csak ennyit mondtak: nem tudom.

A Nemtudom szilva jól érzi magát a Felső-Tiszavidék klimatikus viszonyai közt, és a közhiedelem szerint bio, gondozásmentes fa. Valójában azonban kórokozói és kártevői is vannak, amelyek ellen érdemes védekezni. Fómás vagy moníliás betegség éppúgy megtámadhatja, mint szilvahimlő, de a szilvamoly és a szilvadarazsak is jelentős kártételre képesek benne.

Vajon mitől ráncosodhat a szilva? Ezt a betegséget már a 16. században leírták, a kórokozót viszont csak 1860-ban azonosították. A tafrinás gyümölcstorzulásról van szó, és a csapadékosabb országrészeken sűrűbben előfordul. A betegség megmutatkozását bábaszilvának is nevezik, a gyümölcs ráncossága miatt.

A gyümölcsön először apró, sárgászöld kiemelkedések láthatók. Ezek összeolvadva a gyümölcs nagy részére kiterjednek. Később a szilva megnagyobbodik, kissé begörbül. Sárgásbarna felületén szürkésfehér exoaszkuszbevonat jelenik meg. A gyümölcs rágós, ízetlen.

A szilvát kettévágva a magház nagy része üres, a csonthéj hiányzik, csupán satnya mag található. A gyümölcs végül összeráncosodik vagy elrothadva lehullik – olvasható a Marjai Miklós, Fekete Zoltán, Dr. Szabó Tibor és Dr. Takács Ferenc által írt termesztéstechnológiai ajánlásban.

(Fotó: Szarka Ignác/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

2025. május 22. 11:10

Fagy, monília és új kártevő: idén különösen sok veszély fenyegeti a kajszibarackot – a védekezés most kulcsfontosságú.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

A körtetermesztők rémálma: a füstös szárnyú körtelevélbolha

2023. november 22. 16:40

Magyarország megfelelő földrajzi adottságokkal rendelkezik, hogy a hazai gyümölcstermesztők megfelelő minőségű és mennyiségű körteterméssel lássák el mind a belföldi, mind a külföldi piacokat. Az elmúlt évtizedekben sikeresen megőriztük a klasszikus, Magyarországon közkedvelt körtefajták hírnevét, de az európai uniós szerkivonások hatására egyre nehezebb megvédeni körteültetvényeinket a különböző kártevőkkel szemben.

Érdemes megtartani és teleltetni a megrágott levelű muskátlit?

2023. december 5. 04:36

Muskátli levelein sok apró rágást találtam, mi okozza? Hogyan védjem meg a növényemet? Érdemes megtartanom, és ilyen állapotban teleltetnem?

Mit tegyünk, hogy a retek ne legyen kukacos?

2023. március 26. 04:38

Megelőzhető, hogy a retek az idén ne legyen kukacos és lyukakkal teli?

Gyümölcstermesztés: a korai virágzás és a késői fagyok kombinációja jelenti a legnagyobb veszélyt

2025. január 14. 11:10

A gyümölcstermesztés a melegebb éghajlat miatt magasabb területekre tolódik, azonban ezek a területek is ki vannak téve a késői fagyok veszélyének.