Növényvédelem

Nem csak itthon probléma a piretroid-rezisztencia

Agrofórum Online

A repcefénybogár piretroid-rezisztenciája – külföldi kitekintés.

A repcefénybogár (Brassicogethes/Meligethes aeneus) az egyik legelterjedtebb és potenciálisan legsúlyosabb tavaszi repcekártevő, mely a világ számos pontján károsítja a bimbózó (leggyakrabban zöldbimbós állapotú) repceállományokat. A kifejlett egyedek a virágbimbók fehérjében gazdag pollenjét fogyasztják. A berágások nyomán deformált becőfejlődés, elégtelen berakódás alakul ki. Az adott év termésmennyisége jelentősen függ a kártétel megfékezhetőségétől.

Európában az utóbbi években az eddig sikerrel használt piretroid hatóanyag-tartalmú növényvédő szerek repcefénybogárral szembeni hatékonysága jelentősen csökkenő tendenciát mutat. Az Unió területén is jól ismert deltametrin, alfa-cipermetrin, zéta-cipermetrin, lambda-cihalotrin és egyéb piretroid-származékokat tartalmazó készítmények jelentették a repcefénybogár elleni védekezés gerincét, melyet a neonikotinoidok használatának európai uniós korlátozása tovább erősített. Ezek a hatóanyagok azonban nem hozzák a várt eredményeket. A piretroid-rezisztencia széles körű elterjedése kapcsán számos monitoringprogram vette kezdetét. Az Inszekticid-rezisztencia Akcióbizottság (Insecticide Resistance Action Committee – IRAC) tudósítása szerint a piretroid-rezisztens populációk már legalább 1999 óta jelen vannak Európa egyes területein (először Kelet-Franciaországban figyeltek fel a jelenségre). 2007-ben az IRAC létrehozta a Pollen Beetle Working Group nevű munkacsoportot melynek feladata a piretroid-rezisztens populációk dinamikájának megfigyelése, és a vizsgálatok koordinálása.

Az IRAC 2018-ban az európai piretroid-rezisztens repcefénybogár-populációk felmérésének eredményeképpen a következő adatokat hozta nyilvánosságra (a rovarpopulációk rezisztencia-tesztelése az IRAC #11 módszert alapul véve, jelen esetben lambda-cihalotrin felhasználásával történt):

OrszágTesztelt populációk száma (db)Magas fokú rezisztencia (%)Rezisztens (%) Mérsékelten rezisztens (%)Fogékony (%)
Belgium33367  
Csehország33367  
Dánia1 100  
Észtország271189  
Finnország4 7426 
Franciaország11 502030
Németország893040228
Magyarország25050  
Lettország978 22 
Litvánia104060  
Norvégia5 402040
Lengyelország9801010 
Svédország261060255
Egyesült Királyság1 100  
(Forrás: https://irac-online.org/?s=meligethes ; a táblázat rezisztenciaadatai megközelítő értéket mutatnak)

Németországban a repcefénybogár piretroidokkal szembeni ellenállóságának terjedése jól végigkísérhető a 2000-es évek elején. 2004-ben a repceföldek 10, 2005-ben 20, míg 2006-ban azok 50%-án jelentkezett. A piretroidokkal szemben metabolikusan rezisztens rovarpopulációk kártételi potenciáljának remek példája a 2006-os évben bekövetkezett, 200 000 ha-t érintő, mintegy 20-100%-os kártétel. Ebbe a számba beletartozott az a 30 000 hektár is, melyen 80%-ot meghaladó terméskiesést eredményezett a rovarok jelenléte. Számszerűsítve 22-25 millió eurós kár keletkezett.

Az Egyesült Királyságban először 2006-ban figyeltek fel a rovarok ellenálló képességére. A legfrissebb IRAG jelentés szerint (2020) a védekezési technológiában jelenleg az alfa-cipermetrin, beta-ciflutrin, cipermetrin, deltametrin, etofenprox, lambda-cihalotrin, tau-fluvalinát és zéta-cipermetrin használhatók fel. Az oxadiazinok közül az indoxakarb, neonikotinoidok közül pedig az acetamiprid jöhet szóba.

A FÁK országok területén a keresztesvirágú kultúrákat károsító közel 300 faj közül az egyik legjelentősebbnek a Meligethes bizonyul.

Ukrajnában a Nemzeti Kharkiv Agráregyetem és Növénytermesztési Intézet felmérései kimutatták, hogy az erdős és sztyeppés övezetekben előforduló közel 211, keresztesvirágúak családját károsító faj közül az egyik legmeghatározóbb faj a repcefénybogár. Ukrajna területén a kártevő elleni küzdelem gyökerei egészen a 19. századra nyúlnak vissza, amikor is növényvédelmi technológia gyanánt a rovarok hálóval történő gyérítését javasolták. A 70-es évek növényvédelmi gyakorlata szerint a virágzás előtti 1-2, virágzáskor 4-5 kezelés volt célszerű (ami mai európai uniós szemlélettel nézve meglehetősen drasztikus a beporzó hasznos szervezetekre nézve). A 80-as években a szerves foszforsavészterek, míg a 90-es években már a szintetikus piretroidok vették át a szerepet a növényvédelemben. Ezzel párhuzamosan a földek közel 10 százalékát csalogatónövényekkel vetették be, az integrált növényvédelem elemeként.

Oroszországgal kapcsolatban hosszú internetes keresés után sem merült fel a piretroid-rezisztencia gazdasági jelentőségű mértéke (a szerrotáció fontosságára persze felhívják a figyelmet), azonban ez érthetővé is válik, amint megszemléljük az Orosz Föderáció Mezőgazdasági Minisztériumának 2021.03.02-es dátummal frissített nemzeti növényvédő szer adatbázisát. A használható inszekticidek tengeréből csupán párat kiemelve látszik: a rendkívül széles, legálisan alkalmazható növényvédőszer-spektrum miatt a rezisztencia nem okoz különösebb gondot. A neonikotinoidok, szerves foszforsavészterek repcefénybogár elleni használata magukban vagy kombinációban a mai napig rutinszerűnek tekinthető. Még a jó öreg BI58 is felüti fejét, és nyugodt szívvel fújható vele az állomány legalább 2028-ig. Az egyes készítmények forgalomba hozatali engedélyének lejárati dátuma sok esetben a 2030-at is eléri, így nem igazán észlelni jelét a sürgős kivonási szándéknak – az európai uniós gyakorlattal szemben. Egyedül a méhkímélő állománykezelési technológia szabályainak maradéktalan betartásában bízhatunk, mely tekintettel van a hasznos beporzó szervezetekre és amelyre vonatkozóan szigorú szabályozások vannak érvényben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

2025. május 14. 14:10

A köszméte levéltetű kora nyáron súlyos hajtástorzulást okoz a bogyós gyümölcsűeken. Korai felismeréssel megelőzhető a nagyobb kár.

Az árpabogár ellen védekezni kell + videó

2025. május 13. 16:10

Az árpabogarak jelenlétére, szaporodására oda kell figyelnünk, mert a kelő lárvák gyorsan pusztíthatnak.

Kalászvédelem okosan: mi ellen, mivel, mikor?

2025. május 13. 08:10

A fuzáriózis az idei szezon fő kockázata – de mikor indokolt az azolos, és mikor a strobilurinos fungicid? Itt a segítség.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

A november a precíziós növénytermesztés hónapja az AXIÁL-nál

2019. november 13. 15:47

Novemberben több precíziós növénytermesztéssel foglalkozó esemény megrendezésére került sor az AXIÁL Kft.-nél.

Őszi növényvédelem a kiskertben

2021. november 10. 12:07

Akár biogazdálkodásra adjuk a fejünk, akár a vegyszerekben bízunk a kiskertünkben, az őszi növényvédelem és annak fontosabb lépése ugyanúgy fontosak, mint az év többi szakaszában.

Előrelépés a növényvédelmi előrejelzések terén

2021. július 16. 06:36

A növények különböző körülmények között változó illékony vegyületeket bocsátanak ki. A szenzorok az adott betegségek vagy növényi stressz szempontjából releváns illékony szerves vegyületek azonosításával figyelmeztethetik a felhasználókat a rendellenességekkel kapcsolatban.

A növényvédelemben tényleg a vegyszer a legfontosabb?

2018. szeptember 6. 08:31

A növényvédelem nem a permetezéseknél kezdődik. Ez egy sokkal bonyolultabb folyamat.