Növényvédelem

Nem elég az almát megtermelni, el is kell tudni adni!

Agrofórum Online

Magyarország gyümölcstermesztésének döntő hányadát még ma is az alma adja. Almatermesztésünkre jellemző az évtizedenkénti jelentős mértékű intenzitás-növekedés, amit a tenyészterület és a fák méretének csökkenése, illetve a területegységre jutó fák darabszámának növekedése reprezentál.  

 

A gyümölcsfajok közül az alma az egyik olyan faj, melynek gazdaságos termesztéséhez – a kártevők és kórokozók életmódja és nagy száma miatt – a tenyészidőszak alatt minimum 10-12 növényvédelmi permetezés szükséges (a lisztharmat, a varasodás és a monília betegségek, továbbá az almamoly, az almailonca, az aknázómolyok, a takácsatkák, a levél-, pajzs- és vértetvek kártételének a megelőzése céljából). Ez azonban a magas önköltség, a nagy környezetszennyezés és a hasznos szervezetek elpusztulása miatt a jövőben nem tartható.

Ültetvényeinkben a végső cél egy olyan ökológiai egyensúly elérése, melynek létrejötte után a károsítókat a kártételi küszöb alatt tarthatjuk úgy, hogy a környezetre gyakorolt terhelést minél minimálisabb mértékűre szorítjuk. Ebben nyújt segítséget a DuPont által kifejlesztett Fontelis® gombaölő szer almavarasodás és lisztharmat ellen.

Az almatermesztés jövedelmezőbbé és versenyképesebbé tételéhez gyors és határozott intézkedések kellenek. Nagyon fontos a reális helyzetértékelés, a szakértelem és az odafigyelés. Nem elég a hagyományokra alapozni, hiszen a világ rendkívül gyorsan változik, és a gazdasági verseny során az jár a legjobban, aki rugalmas és kész a változásokra. Mindenkinek át kell értékelni a saját helyzetét és meg kell hoznia azt a döntést, hogy hogyan képes magas színvonalon piacképes, jó minőségű almát termeszteni. Csak a felkészült szakemberek maradnak versenyképesek, akik hivatásként folytatják az almatermesztést. A fejlődésnek és a versenyben maradásnak egyetlen útja van, a minőségi termesztés.

A DuPont fejlesztés eredményeként 2015-ben került bevezetésre a Fontelis® gombaölő szer almatermésűekben, amely egy új hatóanyagot, a pentiopiradot tartalmaz.

Bemutatunk néhány termelőt, akik nem féltek változtatni a hagyományokon, innovatív és versenyképes gyümölcstermesztőként már használták, használják az új fungicid készítményt.

Hegedűs Csaba (Harta)

„Először 2015 februárjában hallottam a Fontelis® gombaölőről Kecskeméten a DuPont konferencián. Más, gyakorló kollégák véleményét is meghallgatva döntöttem úgy, hogy 2015 év tavaszán blokk-kezelésben, három ismétlésben használni fogom a készítményt, megelőző jelleggel kijuttatva. A következő évben 2016-ban is ezt a gyakorlatot követtük. Az eltérő évjáratok tekintetében elmondható, hogy sem a varasodás, sem pedig a lisztharmat terén nem volt gond az ültetvényeken. Terveinkben 2017-ben is szerepel a Fontelis, hiszen magas színvonalon hozta a tőle elvártakat elfogadható áron.”

Mózer János (Kiskunmajsa)

„Több fórumon is hallottam a Fontelis® gombaölőről. Mivel az előző években mindig volt gond a varasodással az ültetvényeken és más készítmények nem oldották meg a problémát maradéktalanul, így 2015-ben úgy döntöttem kipróbálom. Sajnos az első évben kicsit megcsúsztunk a permetezéssel, így csak a kuratív hatásban bízhattunk. A következő szezonban – 2016-ban – a DuPont területi képviselője segített a helyes időpont megválasztásában, így a készítmény ekkor tökéletesen működött. A Fontelis® teljesítményével elégedettek vagyunk, ezért a továbbiakban a technológia részét képezi az ültetvényeinken.”

Varga Attila (Nagykálló)

„Mióta megjelent a Fontelis® a kereskedelemben, azóta használjuk. Tapasztalatom szerint a korai kijuttatás jól megalapozza a varasodás elleni védelmet. Lisztharmat tekintetében is látszik, hogy jó anyag. Nem csak az ellenállóbb fajtákon, de ott is jól dolgozott, ahol a vesszőkön jelentősebb fertőzés volt felfedezhető. Sajnos a gyümölcsösök költség szempontjából igen megterheltek. Általában az alaptechnológiára nem tudnak annyit szánni, mint ami szükséges lenne. A Fontelis ára szerencsére a tudásához igazított, így a kevésbé intenzív technológiával dolgozó gyümölcsösök is elbírják technológiai elemként. Fontos számomra az is, hogy a kiváló készítmények mellé magas szakmai tudás is társul és a DuPont kollégái sokszor segítik a munkánkat pontos, jó tanácsokkal.”

Tánczos László (Jakabszállás)

„Személy szerint abban a szerencsében volt részem, hogy a fejlesztés szakaszában bekapcsolódhattam a Fontelis® tesztelésébe. Az ültetvényeinken személyesen láthattam a beállított kísérletek eredményeit. Ezek után nem volt kérdés, hogy az engedélyezést követően a Fontelis® beépül a technológiába. Nálunk folyamatosan jól teljesít, így hitelesen tudom ajánlani almatermesztő kollégáimnak.”

Amennyiben ön is szeretne változtatni és a technológiába beilleszteni egy kedvező ár-érték arányú, kiváló hatékonyságú gombaölő szert, varasodás és lisztharmat ellen, válassza a DuPont™ Fontelis® gombaölő szert. A hatásmechanizmusra, az időzítésre és kijuttatásra vonatkozó kérdéseivel forduljon bizalommal területileg illetékes DuPont képviselőjéhez, szaktanácsadójához.

Sáradi Krisztina
fontelis.dupont.co.hu

A DuPont készítmények felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termék csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait. Az ® vagy jellel ellátott márkanevek a DuPont és leányvállalatainak márkanevei. © 2017 DuPont.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A fungicid-rezisztencia jelentősége

2019. január 14. 08:25

A kémiai védelem az integrált növényvédelem egyik jelentős eszköze. A növényvédő szerek, ezen belül is a fungicidek alkalmazásának eredményességét azonban számos tényező negatívan befolyásolja.

Miyen permetszereket használjunk a házikertben?

2020. május 7. 08:57

Abban kérek segítséget, hogy a cseresznye, barack, szilva, alma, birsalma fákhoz és a szőlőhöz milyen permetszer ajánlott kukacosság, gomba, kártevők ellen? Előre is köszönöm!

A kalászosok barátja az Elatus Era

2023. március 17. 09:34

A kalászos kultúrák területe növekedett a 2022/23 szezonban, és a növekvő területtel növekednek az elvárások.

Többrétű védelem a gabonában

2018. június 28. 07:20

Magyarországon a gabonatermesztésben hosszú távú sikert a minőségre törekvő intenzívebb technológia alkalmazásával tudunk elérni.