Növényvédelem
Növényvédelem

Nem elég az almát megtermelni, el is kell tudni adni!

Nem elég az almát megtermelni, el is kell tudni adni!

Agrofórum Online

Magyarország gyümölcstermesztésének döntő hányadát még ma is az alma adja. Almatermesztésünkre jellemző az évtizedenkénti jelentős mértékű intenzitás-növekedés, amit a tenyészterület és a fák méretének csökkenése, illetve a területegységre jutó fák darabszámának növekedése reprezentál.  

 

A gyümölcsfajok közül az alma az egyik olyan faj, melynek gazdaságos termesztéséhez – a kártevők és kórokozók életmódja és nagy száma miatt – a tenyészidőszak alatt minimum 10-12 növényvédelmi permetezés szükséges (a lisztharmat, a varasodás és a monília betegségek, továbbá az almamoly, az almailonca, az aknázómolyok, a takácsatkák, a levél-, pajzs- és vértetvek kártételének a megelőzése céljából). Ez azonban a magas önköltség, a nagy környezetszennyezés és a hasznos szervezetek elpusztulása miatt a jövőben nem tartható.

Ültetvényeinkben a végső cél egy olyan ökológiai egyensúly elérése, melynek létrejötte után a károsítókat a kártételi küszöb alatt tarthatjuk úgy, hogy a környezetre gyakorolt terhelést minél minimálisabb mértékűre szorítjuk. Ebben nyújt segítséget a DuPont által kifejlesztett Fontelis® gombaölő szer almavarasodás és lisztharmat ellen.

Az almatermesztés jövedelmezőbbé és versenyképesebbé tételéhez gyors és határozott intézkedések kellenek. Nagyon fontos a reális helyzetértékelés, a szakértelem és az odafigyelés. Nem elég a hagyományokra alapozni, hiszen a világ rendkívül gyorsan változik, és a gazdasági verseny során az jár a legjobban, aki rugalmas és kész a változásokra. Mindenkinek át kell értékelni a saját helyzetét és meg kell hoznia azt a döntést, hogy hogyan képes magas színvonalon piacképes, jó minőségű almát termeszteni. Csak a felkészült szakemberek maradnak versenyképesek, akik hivatásként folytatják az almatermesztést. A fejlődésnek és a versenyben maradásnak egyetlen útja van, a minőségi termesztés.

A DuPont fejlesztés eredményeként 2015-ben került bevezetésre a Fontelis® gombaölő szer almatermésűekben, amely egy új hatóanyagot, a pentiopiradot tartalmaz.

Bemutatunk néhány termelőt, akik nem féltek változtatni a hagyományokon, innovatív és versenyképes gyümölcstermesztőként már használták, használják az új fungicid készítményt.

Hegedűs Csaba (Harta)

„Először 2015 februárjában hallottam a Fontelis® gombaölőről Kecskeméten a DuPont konferencián. Más, gyakorló kollégák véleményét is meghallgatva döntöttem úgy, hogy 2015 év tavaszán blokk-kezelésben, három ismétlésben használni fogom a készítményt, megelőző jelleggel kijuttatva. A következő évben 2016-ban is ezt a gyakorlatot követtük. Az eltérő évjáratok tekintetében elmondható, hogy sem a varasodás, sem pedig a lisztharmat terén nem volt gond az ültetvényeken. Terveinkben 2017-ben is szerepel a Fontelis, hiszen magas színvonalon hozta a tőle elvártakat elfogadható áron.”

Mózer János (Kiskunmajsa)

„Több fórumon is hallottam a Fontelis® gombaölőről. Mivel az előző években mindig volt gond a varasodással az ültetvényeken és más készítmények nem oldották meg a problémát maradéktalanul, így 2015-ben úgy döntöttem kipróbálom. Sajnos az első évben kicsit megcsúsztunk a permetezéssel, így csak a kuratív hatásban bízhattunk. A következő szezonban – 2016-ban – a DuPont területi képviselője segített a helyes időpont megválasztásában, így a készítmény ekkor tökéletesen működött. A Fontelis® teljesítményével elégedettek vagyunk, ezért a továbbiakban a technológia részét képezi az ültetvényeinken.”

Varga Attila (Nagykálló)

„Mióta megjelent a Fontelis® a kereskedelemben, azóta használjuk. Tapasztalatom szerint a korai kijuttatás jól megalapozza a varasodás elleni védelmet. Lisztharmat tekintetében is látszik, hogy jó anyag. Nem csak az ellenállóbb fajtákon, de ott is jól dolgozott, ahol a vesszőkön jelentősebb fertőzés volt felfedezhető. Sajnos a gyümölcsösök költség szempontjából igen megterheltek. Általában az alaptechnológiára nem tudnak annyit szánni, mint ami szükséges lenne. A Fontelis ára szerencsére a tudásához igazított, így a kevésbé intenzív technológiával dolgozó gyümölcsösök is elbírják technológiai elemként. Fontos számomra az is, hogy a kiváló készítmények mellé magas szakmai tudás is társul és a DuPont kollégái sokszor segítik a munkánkat pontos, jó tanácsokkal.”

Tánczos László (Jakabszállás)

„Személy szerint abban a szerencsében volt részem, hogy a fejlesztés szakaszában bekapcsolódhattam a Fontelis® tesztelésébe. Az ültetvényeinken személyesen láthattam a beállított kísérletek eredményeit. Ezek után nem volt kérdés, hogy az engedélyezést követően a Fontelis® beépül a technológiába. Nálunk folyamatosan jól teljesít, így hitelesen tudom ajánlani almatermesztő kollégáimnak.”

Amennyiben ön is szeretne változtatni és a technológiába beilleszteni egy kedvező ár-érték arányú, kiváló hatékonyságú gombaölő szert, varasodás és lisztharmat ellen, válassza a DuPont™ Fontelis® gombaölő szert. A hatásmechanizmusra, az időzítésre és kijuttatásra vonatkozó kérdéseivel forduljon bizalommal területileg illetékes DuPont képviselőjéhez, szaktanácsadójához.

Sáradi Krisztina
fontelis.dupont.co.hu

A DuPont készítmények felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termék csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait. Az ® vagy jellel ellátott márkanevek a DuPont és leányvállalatainak márkanevei. © 2017 DuPont.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Korán veszélyeztethetnek a levéltetvek a napraforgóban

2024. április 18. 05:40

A talajlakó kártevők (döntően drótférgek) és a fiatalkori kártevők (barkók) mellett az idei évben a levéltetvek rendkívül korai és erős támadására is fel kell készülniük a gazdálkodóknak a napraforgónál.

Levéltetvek a lonc-fajokon, I. rész

2024. április 17. 14:10

Magyarországon a loncokon 5 levéltetű faj előfordulásáról van tudomásunk, amelyek a Hyadaphis, Prociphilus, Rhopalomyzus, Trichosiphonaphis nemzetségekbe tartoznak.

Mospilan nyereményjátékot hirdetett a Sumi Agro Hungary Kft.

2024. április 17. 09:40

A Sumi Agro Hungary Kft. 2024. március 1-jén indította el Mospilan nyereményjátékát azzal a szándékkal, hogy a Nippon Soda által gyártott és itt Magyarországon a cég által forgalmazott eredeti japán terméket népszerűsítse a felhasználók körében, és egy kis jókedvet hozzon ebbe a mai nehéz világba.

Itt az ideje megalapozni a szőlő peronoszpóra elleni védelmét

2024. április 15. 10:40

A peronoszpóra elleni védelemről már a szőlő fakadását követően gondoskodni kell.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.

Védekezés a szőlő lisztharmat ellen

2022. április 21. 10:47

A szőlő egyik legfontosabb gombás betegsége a lisztharmat, hazánkban az ellene való védekezés adja a növényvédelmi technológia gerincét.

Gyors, hatékony és gazdaságos megoldást keres a szívó és rágó kártevők ellen? Itt megtalálja!

2022. május 3. 14:37

A vetésfehérítő imágók tömeges jelenléte és a lárvák megjelenése esetén védekezni kell, melyhez a KITE Zrt. a Vantex CS készítményt javasolja.

A csapadékos nyarak vámszedője: a blumeriellás levélfoltosság

2023. augusztus 30. 06:40

A csonthéjas gyümölcsfajok közül a cseresznyét és a meggyet veszélyeztető blumeriellás levélfoltosság elhatalmasodása esetén a fertőzött fák augusztusban akár a teljes lombtömegüket elveszíthetik.