Növényvédelem

Olyan mikrobákat találtak, amelyek megvédik a paradicsomot a veszélyes gombáktól

Agrofórum Online

A RUDN Egyetem agrármérnökei és a tunéziai kollégáik felfedezték, hogyan lehet megakadályozni egy fitopatogén gomba, a Botrytis cinerea terjedését.

Ez a betegség a haszonnövényeket, különösen a paradicsomot támadja meg. A Trichoderma gombafaj és a Pseudomonas baktérium megvédheti a növényt ettől a kórokozótól. Az eredményeket az Agronomy című szaklapban tették közzé.

A Botrytis cinerea egy nagyon sok növényt érintő szürke penészgomba. A szamócára, a szőlőre, a hagymára és a paradicsomra különösen veszélyes. A fitopatogének elleni küzdelem hagyományos módja a gombaölő szerek használata. Ezek a gombaölő szerek azonban veszélyesek mind az emberre, mind a környezetre.

Ráadásul a gomba idővel ellenállóvá válik ezekkel a szerekkel szemben. Az előnyben részesített alternatívát a biológiai védekezési módszerek jelentik. A RUDN Egyetem agronómusai és tunéziai kollégái más mikrobák alkalmazását javasolták a kórokozó elleni küzdelemben: a Trichoderma gombát és a Pseudomonas nemzetséghez tartozó baktériumokat.

Több évtizeden keresztül a vegyi gombaölő szerek voltak a botrytis cinerea elleni védekezés legelterjedtebb módszerei. Ez a kórokozó gomba azonban számos fungiciddel szemben ellenállóvá vált. Emellett a paradicsom termésében és a talajban maradt toxikus maradványok az emberi szervezetet, a talajt és a környezetet is veszélyezteti. A szürkepenész előfordulásának csökkentése érdekében a vegyszeres módszereket biológiai módszerekkel kellene helyettesíteni – jelentette ki Dr. Rebouh Nazih, a RUDN Egyetem Környezetgazdálkodási Tanszékének docense.

Az agronómusok in vitro (Petri-csészében) és in vivo (a megfertőződött paradicsom magjain és termésén) tesztelték a Trichoderma és a Pseudomonas hatását. A kutatók nyomon követték a másodlagos metabolitok – a mikroorganizmusok által az életfolyamataik során termelt vegyületek – mennyiségét, és a patogén gomba szaporodási sebességét is felmérték.

Mindkét mikroba hasznosnak bizonyult a botritisz elleni védekezésben. A Trichoderma ugyanis képes kitinázt, proteázt és glükonázt, a pseudomonas pedig katalázt és amilázt termelni. Mindezek a másodlagos metabolitok hozzájárulnak a botritisz sarjadzás visszaszorításához. 40%-os koncentráció mellett a gomba terjeszkedési sebessége a felére csökkent.

A jótékony mikroorganizmusok – baktériumok és gombák – a termesztett növények növekedését és termelékenységét elősegítő biostimulátorok és biológiai növényvédő szerek lehetnek. A Trichoderma-kultúrák és a pseudomonádok lassítják a paradicsompalántákat megtámadó Botrytis cinerea szaporodását.

A gombaellenes aktivitás elsősorban a másodlagos anyagcseretermékek antibiotikus hatásának köszönhető. Eredményeink betekintést nyújtanak a biológiai védekező szerek hatásmechanizmusába– nyilatkozta Dr. Rebouh Nazih, a RUDN Egyetem Környezetgazdálkodási Tanszékének docense.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

2018. március 1. 16:35

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.

Zárt termesztőberendezésben elterjedt kártevők és az ellenük való biológiai védekezési lehetőségek I. rész

2019. október 6. 04:37

A zárt termesztőberendezésekben a biológiai védekezés alkalmazása előtt tisztában kell lennünk azzal, hogy a módszer célja nem a teljes kártevőmentesség, hanem a kártételi küszöbérték alatt tartás.

Új biológiai megoldás a zöld vándorpoloska ellen

2021. augusztus 8. 06:39

A Koppert új biológiai megoldás fejlesztésén dolgozik a Nezara viridula, vagyis zöld vándorpoloska megfékezése érdekében.

Tőrösdarázs: hasznos segítő a kertben

2024. május 26. 14:10

Májusban jelentek meg az első tőrösdarazsak a kertekben. Fontos felismerni ezeket a hatalmas rovarokat és megkülönböztetni a lódarazsaktól.