Növényvédelem

Olyan mikrobákat találtak, amelyek megvédik a paradicsomot a veszélyes gombáktól

Agrofórum Online

A RUDN Egyetem agrármérnökei és a tunéziai kollégáik felfedezték, hogyan lehet megakadályozni egy fitopatogén gomba, a Botrytis cinerea terjedését.

Ez a betegség a haszonnövényeket, különösen a paradicsomot támadja meg. A Trichoderma gombafaj és a Pseudomonas baktérium megvédheti a növényt ettől a kórokozótól. Az eredményeket az Agronomy című szaklapban tették közzé.

A Botrytis cinerea egy nagyon sok növényt érintő szürke penészgomba. A szamócára, a szőlőre, a hagymára és a paradicsomra különösen veszélyes. A fitopatogének elleni küzdelem hagyományos módja a gombaölő szerek használata. Ezek a gombaölő szerek azonban veszélyesek mind az emberre, mind a környezetre.

Ráadásul a gomba idővel ellenállóvá válik ezekkel a szerekkel szemben. Az előnyben részesített alternatívát a biológiai védekezési módszerek jelentik. A RUDN Egyetem agronómusai és tunéziai kollégái más mikrobák alkalmazását javasolták a kórokozó elleni küzdelemben: a Trichoderma gombát és a Pseudomonas nemzetséghez tartozó baktériumokat.

Több évtizeden keresztül a vegyi gombaölő szerek voltak a botrytis cinerea elleni védekezés legelterjedtebb módszerei. Ez a kórokozó gomba azonban számos fungiciddel szemben ellenállóvá vált. Emellett a paradicsom termésében és a talajban maradt toxikus maradványok az emberi szervezetet, a talajt és a környezetet is veszélyezteti. A szürkepenész előfordulásának csökkentése érdekében a vegyszeres módszereket biológiai módszerekkel kellene helyettesíteni – jelentette ki Dr. Rebouh Nazih, a RUDN Egyetem Környezetgazdálkodási Tanszékének docense.

Az agronómusok in vitro (Petri-csészében) és in vivo (a megfertőződött paradicsom magjain és termésén) tesztelték a Trichoderma és a Pseudomonas hatását. A kutatók nyomon követték a másodlagos metabolitok – a mikroorganizmusok által az életfolyamataik során termelt vegyületek – mennyiségét, és a patogén gomba szaporodási sebességét is felmérték.

Mindkét mikroba hasznosnak bizonyult a botritisz elleni védekezésben. A Trichoderma ugyanis képes kitinázt, proteázt és glükonázt, a pseudomonas pedig katalázt és amilázt termelni. Mindezek a másodlagos metabolitok hozzájárulnak a botritisz sarjadzás visszaszorításához. 40%-os koncentráció mellett a gomba terjeszkedési sebessége a felére csökkent.

A jótékony mikroorganizmusok – baktériumok és gombák – a termesztett növények növekedését és termelékenységét elősegítő biostimulátorok és biológiai növényvédő szerek lehetnek. A Trichoderma-kultúrák és a pseudomonádok lassítják a paradicsompalántákat megtámadó Botrytis cinerea szaporodását.

A gombaellenes aktivitás elsősorban a másodlagos anyagcseretermékek antibiotikus hatásának köszönhető. Eredményeink betekintést nyújtanak a biológiai védekező szerek hatásmechanizmusába– nyilatkozta Dr. Rebouh Nazih, a RUDN Egyetem Környezetgazdálkodási Tanszékének docense.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

2018. március 1. 16:35

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

A biológiai védekezés működik!

2024. február 19. 05:40

Sok gazdálkodó ismeri ugyan a T-fák kihelyezésével támogatott, biológiai védekezési módot, ugyanakkor úgy gondolja, hogy ez a védekezési lehetőség a biogazdálkodók privilégiuma és konvencionális termelést folytató gazdálkodóként nincs erre szüksége.