Növényvédelem

Paradicsomproblémák és megoldásaik

Agrofórum Online

A szántóföldön megtermelhető zöldségfélék közül a paradicsom az a kultúra, amelyet sokan otthon, kiskerti körülmények között is nevelnek. Sajnos ez a kultúra is meglehetősen „beteges”, rengeteg kórokozó, kártevő és élettani probléma akadályozhatja meg azt, hogy a gazdák ízletes paradicsomot állíthassanak elő.

Kórokozók

A paradicsomon többféle kórokozó is jelen van, ugyanakkor igazán látványos, gyors és durva kártételt általában a paradicsomvész, vagy fitoftóra (Phytophthora infestans) tud előidézni. Ez a peronoszpórákkal rokon kórokozó csak a paradicsomon és a burgonyán képes kifejlődni, más, akár rokon, a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó növényt képtelen megfertőzni.

A fitoftóra nem igazán kedveli a meleget, számára a hűvösebb, ugyanakkor párás környezet a kedvező. Az elmúlt napok elviselhetetlen hősége ezért nem is volt előnyös a számára.

Ugyanakkor a jelenlegi időjárási helyzet, a hőmérséklet visszaesése már olyan feltételeket teremt, amelyben a fertőzés megindulhat. Segítheti ezt az a tény is, hogy a paradicsom meglehetősen vízigényes növény, és az öntözéssel nemcsak a kultúra, hanem a kórokozó igényeit is kielégítjük.

Fitoftóra tünete paradicsom vegetatív részein
Fitoftóra tünete paradicsom vegetatív részein

A paradicsomvész ellen meglehetősen sok, hatékony fungicid áll mind a kiskerti termelők, mind pedig a nagyüzemi gazdálkodók számára. A védekezés sikerességének kulcsa a kórokozó jelenlétének mielőbbi felismerése. Ez a kórokozó ugyanis rendkívül gyors terjedésre képes, pár nap alatt akár több hektárnyi területet is elpusztíthat.

Nem legyőzhetetlen kórokozó, de eredményesen csak akkor lehet ellene fellépni, ha időben, még a fertőzési láncolat legelején, vagy eleve preventíven hajtjuk végre ellene a védekezést.

Kártevők

A paradicsomot a jelenlegi, nyári időszakban több kártevő is fenyegeti. Sajnos az idei évben meglehetősen gyakori a gyapottok-bagolylepke hernyóinak fellépése és károsítása ebben a kultúrában.

Ez a kártevő, mármint a bagolylepke hernyója szélsőségesen polifág, szinte kizárólag csak generatív növényi szerveket (virágok, termések) fogyaszt, de azt bármilyen növény esetében megteszi.

A gyapottok-bagolylepke hernyójának kártétele sokszor baktériumos bogyórothadással végződik
A gyapottok-bagolylepke hernyójának kártétele sokszor baktériumos bogyórothadással végződik

A kártevő egy vándorlepke faj, amelynek kicsi hazai áttelelő populációját a nyár elején délről, a Balkán-félsziget irányából beáramló migráló populáció duzzaszt fel hatalmasra. A jelenlegi időszakban a leggyakoribb tünete a károsítónak a paradicsom bogyókba történő berágás, befurakodás.

Ez már önmagában is ehetetlenné teszi a termést, de tovább súlyosbíthatja a kárt az, hogy öntözés, vagy csapadékhullás után a megrágott bogyók bakteriális nedves rothadásnak is áldozatul eshetnek.

A gyapottok-bagolylepke feromoncsapdák segítségével igen jól előre jelezhető. Erre a védekezés során szükség is van, mivel az ellene engedélyezett inszekticidek kellő hatékonyságot csak a fiatal hernyók ellen mutatnak.

Gyapottok-bagolylepke fiatal hernyója paradicsomon
Gyapottok-bagolylepke fiatal hernyója paradicsomon

A már idősebb, tarka hernyók ellen gyakorlatilag hatástalanok a kezelések. Így a paradicsomot ez ellen a kártevő ellen csak úgy tudjuk hatékonyan megvédeni, ha szinte naprakészen ismerjük a kártevő rajzásának alakulását, és a védekezést a fiatal hernyók megjelenésének idejére időzítjük.

Gyapottok-bagolylepke hernyójának rágása paradicsomon
Gyapottok-bagolylepke hernyójának rágása paradicsomon

A paradicsomot, főképp a kiskertekben népszerű koktélparadicsomot a különféle címeres poloskák is igencsak kedvelik. Közülük is két behurcolt invazív faj, a közönséges vándorpoloska (Nezera viridula) és a délkelet-ázsiai márványos poloska (Halyomorpha halys) tűnik fel igen gyakran a paradicsomállományokban.

A poloskák közvetlen kárt is okoznak szívogatásukkal, ugyanakkor már jelenlétük, illetve a bűzmirigyeik szaga is olyan közvetett kár, amely akár lehetetlenné is teheti a termesztést. Mindkét poloskafaj polifág, szinte bármilyen puha, lédús, nem mérgező növényen szívesen táplálkoznak.

Vándorpoloska-lárvák koktélparadicsomon
Vándorpoloska-lárvák koktélparadicsomon

A védekezés ellenük nem éppen egyszerű feladat. A szabadforgalmú, valamilyen szintetikus piretroid hatóanyagú inszekticidek hatástartama meglehetősen rövid, legfeljebb egy hét. Segít ugyanakkor a növényzet szellősebb, tág térállású ültetése, ahol a napfény és a hőség az állomány belsejében is érvényesülhet.

A peték és a fiatal lárvák meglehetősen érzékenyek a száraz és meleg légköri viszonyokra, és akár tömegesen el is pusztulhatnak. Ugyanakkor a rovarölő szeres kezelésekre is szükség van ezeknek a rossz szagú kártevőknek a távoltartására.

Élettani problémák

A paradicsomon főleg a nagyon forró időszakban nyáron sokszor tapasztalni azt, hogy a bogyók vége elvizesedik, majd ez a folt elfertőződik különféle szaprofág gombákkal és egy fekete folt jelzi a problémát.

Az ilyen beteg bogyók fogyasztásra teljesen alkalmatlanok. A problémát a növényben kialakult kalciumhiány okozza. Egyes fajták, hibridek, főleg a San Marzano fajtakör tagjai kimondottan hajlamosak erre az élettani problémára.

Kalciumhiány okozta bogyócsúcs-rothadás
Kalciumhiány okozta bogyócsúcs-rothadás

A megoldás kézenfekvő lenne, hiszen csak el kell látni kellő mennyiségű kalciummal a növényt. Ez sajnos kicsit problémás. A kalcium viszonylag lassan és nehezen mozog a növényben, így egy folytonnövő fajta megfelelő kalciumellátása a gyökérzeten keresztül eléggé nehézkes.

Ráadásul a növények kalciumfelvétele a melegben rohamosan csökken és egy adott szint felett le is áll. Így a legforróbb nyári napokon hiába van tele a talaj felvehető kalciummal, azt a növények nem fogják felvenni.

Ilyenkor az egyedüli üdvözítő megoldás az olyan lombtrágyák használata, amelyek kalciumtartalma kellően magas. Több ilyen készítmény is forgalomban van, tehát ebből a szempontból nincs technikai akadálya a védekezésnek.

Ugyanakkor nyilvánvalóan egyszerre nem lehet annyi kalciumot lombon át bejuttatni a növénybe, amely annak teljes hátra levő életében elegendő lehet. A túl sok kalcium is okozhat fitotoxikus tüneteket. Ezért leginkább a rendszeres kalciumtartalmú lombtrágyázás nyújtja azt a hatást, amelynek következtében a paradicsom csúcsrothadása elkerülhető.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan.

Tafrina veszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Szilva torzult levelei: levéltetű, levélatka vagy vírus?

2025. május 15. 08:10

A torzult levelek mögött levéltetű, levélatka vagy vírus is állhat. A szilvafák védelméhez időzített és célzott beavatkozás kell.

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

2025. május 14. 14:10

A köszméte levéltetű kora nyáron súlyos hajtástorzulást okoz a bogyós gyümölcsűeken. Korai felismeréssel megelőzhető a nagyobb kár.

Magnéziumhiány a paradicsomban

2023. július 11. 07:10

A zöldségfélék termőképességének javítása érdekében végzett talajvizsgálatok és a szövettani vizsgálatok kulcsszerepet játszanak a megfelelő tápanyagszintek biztosításához, hogy magas terméshozamú, jó minőségű termést tudjanak betakarítani és értékesíteni.

Cukkinis-padlizsános lecsó házi kolbásszal

2019. július 25. 04:33

Számomra nincs is nagyobb öröm, mint mikor a saját termesztésű zöldségeimből alkothatok valami igazán színes ételt!

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2025. május 9. 04:40

Hogyan végezzük el, és mire ügyeljünk a paradicsom kiültetése során? Köszönöm válaszukat!

Globális paradicsom-export körkép

2021. június 19. 04:17

2020-ban Mexikó, Hollandia, és Spanyolország voltak a vezető paradicsom-exportőrök.