Növényvédelem
Növényvédelem

Pókhálós molyfajok a közterületeken

Pókhálós molyfajok a közterületeken

Agrofórum Online

A közterületeken is elindult az olyan kórokozók fertőzése, mint az apiognomónia, a lisztharmat a platán esetében, a kártevők közül pedig a vadgesztenye leveleit aknázó molyok első nemzedéke már fokozottan károsít. Zsigó György növényorvos megfigyeléseiből tájékozódhatnak.

A platánon több kórokozó és kártevő is jelentkezett

A szélsőséges időjárási viszonyok hatására berobbantak a gombás fertőzések a közterületeken is. Az apignomónia a száradó hajtásvégekkel és az elhaló levélerekkel jelentkezett.

Az apignomónia a száradó hajtásvégekkel és az elhaló levélerekkel jelentkezett
Az apignomónia a száradó hajtásvégekkel és az elhaló levélerekkel jelentkezett (Fotó: Zsigó György)

A lisztharmat első telepeit is felfedezhetők. A platán csipkéspoloska szívásnyomai mellett láthatják a gombák tüneteit. Lassan indítani lehet a poloska elleni permetezést is. Most feltétlenül adagoljanak gombaölő szert is a rovarölő szer mellé. Felszívódó és kontakt készítményeket is engedélyeztek közterületekre.

A lisztharmat első telepei is felfedezhetők a platán levelein
A lisztharmat első telepei is felfedezhetők a platán levelein (Fotó: Zsigó György)

Aknázómolyok gyérítik a zöldfelületet a vadgesztenyén

A levéltetvek továbbra is jól érzik magukat, a legtöbb növényen megtalálhatóak. Az előző tájékoztatóban lefényképezett kezeletlen vadgesztenye levelein az aknázómoly első nemzedéke 05.23-án már ilyen aknásítást végzett. A maradék zöld felületre még nagy szüksége lenne a fának, ezért ennél a fánál se adják fel! Végezzék el a második nemzedék elleni permetezést. A második nemzedék megjelenését az országos csapdahálózatunk fogási számai egyértelműn megmutatják (lásd pl. itt )

A vadgesztenye levelein az aknázómoly első nemzedéke 05.23-án
A vadgesztenye levelein az aknázómoly első nemzedéke 05.23-án (Fotó: Zsigó György)

Pókhálós molyfajok rághatnak tarra

A tojás vagy báb alakban áttelelő rovaroknak még át kell alakulniuk ahhoz, hogy elérjenek a rágásra, szívásra képes lárva alakba. Ekkor tudnak károsítani. Viszont azoknál a molyfajoknál ahol a rágó szájszervvel rendelkező hernyók telelnek át, már kora tavasszal számítanunk kell a kártételükre. Az idén a pókhálós molyfajok hernyói is jó erőben és éhesen ébredtek fel. A teljesen tarrá rágott sajmeggy fáról 05.20-án készült fotó Budán. Már a bábozódáshoz vonultak a hernyók, de még egy gyors permetezés a szövedékből kibújó lárvák ellen hatásosnak bizonyult. A téli olajos lemosással majd tovább lehet gyéríteni a fák kérgén csoportosan, telepekben telelő hernyókat.

Tarra rágott sajmeggy
Tarra rágott sajmeggy (Fotó: Zsigó György)

A pókhálós molyfajok ellen még védekezhetünk
A pókhálós molyfajok ellen még védekezhetünk (Fotó: Zsigó György)

A parlagfű is jelentkezik

A parlagfű magjai 30-40 évig is megőrzik a csírázóképességüket a mélyebb talajrétegekben. Csírázásukhoz fény kell és ha egy újabb talajmozgatás a felszín közelébe hozza az elfekvő gyommagvakat, akkor növekedésnek indulnak a növények. A frissen telepített csemeték tányérjában 05.23-án már arasznyi tövek nőttek. A 2008. évi XLVI. törvény szerint a földhasználó köteles az ingatlanán a parlagfű virágbimbójának a kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Tehát már nem csak július elsejétől szemléz a hatóság. Az esetlegesen kirótt drasztikus bírságnál (akár ötmillió forint is lehet) is fontosabb az, hogy hazánkban a lakosság 20 %-a érzékeny a parlagfű pollenjére. Rájuk gondoljunk az irtásánál! A csemeték alól most még könnyen kihúzhatóak és a damil sem sérti meg a fák kérgét.

A parlagfű is jelentkezett a kertekben
A parlagfű is jelentkezett a kertekben (Fotó: Zsigó György)
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Már a levegőből is megvédheti napraforgó- és szójaállományát!

2024. június 26. 14:40

Július 21-ig szükséghelyzeti engedéllyel légi kijuttatással is alkalmazható a Pictor® Active gombaölő szer.

Elengedhetetlen a védekezés a kukorica kártevői ellen

2024. június 26. 08:40

Főleg a csemegekukorica- és vetőmagtermelőknek okozhat súlyos veszteséget a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke. Mit várhatunk tőlük idén?

A parlagfű erős jelenléte hatékony növényvédelmi megoldást kíván

2024. június 23. 16:10

A napraforgó posztemergens kezelése ellenére a jelenlegi időjárás kedvez a parlagfű kelésének és fejlődésének.

Flumite® 200 – a széles hatásspektrumú atkaölő szer

2024. június 20. 17:10

Az egyedi hatásmechanizmusú készítmény gátolja az atkatojások kelését, elpusztítja a lárvákat és a nimfákat, valamint sterilizálja a kifejlett nőstényegyedeket.

Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken október utolsó hetében

2023. október 24. 16:40

Lassan véget ér a növényvédősök munkája! Még egyszer érdemes beindítani a permetezőgépeket. Lombhulláskor el lehet kezdeni az őszi lemosó permetezéseket. Tanácsok és meglátások Zsigó György hozzájárulásával.

Közterületeink növényeit károsító kórságok

2024. április 4. 11:40

Hőcsúcsokkal és kisebb-nagyobb esőkkel folytatódik az idei tavasz. Ez az időjárás minden szempontból kedvező feltételeket teremt azoknak a kórokozó gombáknak, melyek többsége jó erőben vészelte át a telet, a telepeiket nem gyérítették a téli fagyok.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 15. 14:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatai október második hetében

2023. október 15. 16:10

Az alábbi táblázatban találják a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatait, melyeket az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáival felvételeztek.