Növényvédelem

Szilva torzult levelei: levéltetű, levélatka vagy vírus?

Agrofórum Online

A szilva az egyik leggyakoribb, szinte mindenütt megtermő csonthéjas kultúránk. Sokrétű felhasználása (a szilvás gombóctól a szatmári szilvalekváron át a szilvapálinkáig) miatt nagy mennyiségben termesztett növény, amelynek ugyanakkor meglepően sok károsítója is van.

A jó szilvaterméshez éppen ezért a gondos növényvédelem is elengedhetetlen. Bár a szilva szinte minden kertben megtalálható, sokszor a növényvédelmére nem fordítanak elegendő gondot a gazdák.

Torzuló levelek: levéltetű vagy atka a ludas?

Ilyenkor, a tavasz vége felé egyre gyakrabban lehet tapasztalni, hogy a szilva fiatal hajtásainak végén a levelek, de néhol maguk a hajtások is erősen torzulnak. Ezeket a tüneteket alapvetően kétféle kártevő okozhatja.

Amennyiben a szilva hajtásvégein a torzuló levelek fonákán és a hajtáson levéltetveket találunk, akkor egyértelműen azok a levéltetvek a felelősek a károsodásért. Sajnos a szilva is nagyon sok levéltetűfaj gazdanövénye. A hamvas szilva levéltetű (Hyalopterus pruni) mellett igen gyakori vendég rajta a sárga szilva levéltetű (Brachycaudus helichrysi), illetve a feketés színű bogáncs levéltetű (Brachycaudus cardui) is.

Bogáncs levéltetvek szilvalevél fonákán

Ezek mindegyike a szilvát téli gazdanövénynek tekinti, mivel nyáron a hamvas szilvalevéltetű fűféléken, pl. nádon, míg a másik két levéltetűfaj különféle fészkes virágzatú növényeken, így például gyakorta a napraforgón károsít.

A levéltetvek ellen, amíg azok nem okoznak olyan mértékű levéltorzulásokat, amelyek védelmében már nem láthatóak, kontakt hatóanyagú inszekticidekkel eredményesen védekezhetünk. Ha már a hajtásokon durvább torzulások is kialakultak, akkor elméletileg még szisztemikus hatásmódú inszekticidekkel elpusztíthatóak ezek a kártevők, de kérdéses, hogy érdemes-e védekezni.

Igen jó eséllyel ekkorra a levéltetvek kolóniái már túlszaporodtak, és a köztük kialakuló szárnyas egyedek már nem tekintik a szilvát tápnövényüknek. A kolóniák vélhetően ekkor már önmaguktól elnéptelenednek.

A hatékony kezelésnek ekkor a további károk megelőzésében már nem lehet szerepe, legfeljebb „vérbosszú” gyanánt funkcionálhatna, viszont jó eséllyel rendet vágna a levéltetűkolóniákat támadó hasznos rovarok (katicabogarak, zengőlegyek, fátyolkák…) csoportjában.

Levélatka: rejtőzködő, de komoly károsító

Ha nem találunk levéltetveket a torzuló levelekben, akkor a károsodásért felelős jószág a csonthéjasok levélatkája (Vasates fockeui) lesz. Ez a szabad szemmel nem is látható, apró kártevő a rügyekben telel, és már kora tavasztól károsítja a fiatal szilvaleveleket. Idősebb korban már populációja jobban szétoszlik a levélzeten, kevésbé okoz torzulásokat, viszont a levelek ezüstösen fénylőek lesznek miatta.

Levélatka kártételtől torzuló szilvalevelek

A levélatka ellen értelemszerűen a különféle akaricidek bevetésével lehet védekezni. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a felszívódó hatásmódú inszekticidek, mint például a neonikotinoid hatóanyagcsoportba tartozók is jól gyérítik a kártevő populációját.

Akármennyire is sikeres a védekezés, arra mindenképpen érdemes számítani, hogy a már eltorzított hajtások és levelek nem fognak visszaalakulni természetes állapotukba.

Himlővírus: levélfoltok és termésveszteség

Nagyon gyakori, főképp a régebbi szilvafajták esetében, a levelek színének foltszerű változása. Sötétzöld és világoszöld foltok változatos elrendezésben találhatók a leveleken. Ez sajnos a szilva himlővírusának egyértelmű tünete. Sajnálatos módon ez a vírus rendkívül gyakori, minden csonthéjas növényfajon előfordul, és súlyos károkat képes okozni.

A szilva himlővírus kártétele nem a levelek foltosodásában keresendő, hiszen a szilvát (néhány kivételtől eltekintve) nem dísznövényként termesztjük. Viszont a fertőzött fákon a termések még igen fiatal korban tömegesen lehullanak, rúgódnak el a vírus hatására, amely akár a teljes termés 90-95 százalékát is érintheti.

Szilva himlővírus tünete szilva levélen

A növényi vírusok ellen növényvédő szerekkel védekezni nem lehet. Megoldás lehet a fajtaváltás, azaz modernebb, a vírus iránt toleráns fajták termesztésével lehet ezt a problémát leküzdeni. Ezek a toleráns fajták nagyon szépen mutatják leveleiken a himlővírus okozta foltosodást, de termésük nem hullik le idő előtt, így hiába van bennük a vírus, mégis képesek teljes mennyiségű és jó minőségű termést hozni.

Felesleges permetezés: nagyobb kárt okozhat

A vírusos fákat teljesen felesleges bármilyen növényvédő szerrel kezelni. A vírus ellen teljesen hatástalanok az efféle kezelések, viszont feleslegesen terheljük peszticidekkel a környezetet. A növénynek ettől nem lesz jobb, viszont a kertben, gyümölcsösben sok élőlény pusztulását okozhatjuk teljesen feleslegesen.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

2025. május 14. 14:10

A köszméte levéltetű kora nyáron súlyos hajtástorzulást okoz a bogyós gyümölcsűeken. Korai felismeréssel megelőzhető a nagyobb kár.

Az árpabogár ellen védekezni kell + videó

2025. május 13. 16:10

Az árpabogarak jelenlétére, szaporodására oda kell figyelnünk, mert a kelő lárvák gyorsan pusztíthatnak.

Kalászvédelem okosan: mi ellen, mivel, mikor?

2025. május 13. 08:10

A fuzáriózis az idei szezon fő kockázata – de mikor indokolt az azolos, és mikor a strobilurinos fungicid? Itt a segítség.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

Miért van most rengeteg katica?

2022. október 15. 04:37

Számtalan katica repkedett az elmúlt napokban az udvaron. Miért van ez?

Hogyan védekezzünk a gyümölcsfán megjelenő levéltetvek ellen?

2025. március 29. 04:38

Az idén szeretnék felkészülni a levéltetvek elleni védekezésre, a tavalyi évben tapasztalt súlyos felszaporodásuk megelőzésére. Hogyan védekezhetek ellenük? Mire ügyeljek?

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.