Növényvédelem
Fizetett tartalom

Szükség van kukoricában rovarölő szeres védekezésre?

FMC-Agro Hungary Kft.

Az elmúlt néhány évben a kukorica kártevőlistájának élére a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) és a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) kerültek.

A takarmánykukorica minőségi követelményeiben az elmúlt években komoly változások következtek be. Termesztése évtizedeken át csupán a mennyiségi szemléletre támaszkodott, majd a beltartalom is prioritássá vált. Az árukukorica a magyar bioetanol ipar fontos alapanyaga is, mely két kurrens terméket is előállít. Az egyik a csúcsminőségű állati takarmány, a másik pedig a tisztán égő bioetanol. Napjainkban a kukorica átvételének legfőbb minőségi paraméterének a mikotoxintartalom, illetve a mikotoxinmentesség számít.

Kukoricatermesztése kapcsán a termelőnek érdemes átgondolnia az alábbiakat: Megfelelő a termésszintem? Megfelelő minőséget termelek az állattenyésztés számára? Alkalmas ez a termény emberi fogyasztásra? A növényvédelmi kezeléseim pozitív hatással vannak a mennyiségre, minőségre?… Mindegyik fenti szempontnak meg kell felelni. Ennek a feltételrendszernek az elérését az állományban károsító rovarok közül a kukoricamoly gátolja leginkább.

Kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) imágó (Fotó: Szélles Tibor)

A kukoricamoly súlyosan csökkentheti kukorica termését, ami gazdasági veszteséget eredményez. A tojás kikelése után a lárvák a levélből táplálkoznak, mielőtt berágnák magukat a szárba. A szárban kirágott járatok gyakran a szár törését, a cső lehullását és a növény vízgazdálkodási funkcióinak elvesztését eredményezik. Az elmúlt években hazánk területén általánossá vált a kukoricamoly kétnemzedékes fejlődése. Ez a kártétel módjában is jelentős változásokat okozott. Az első nemzedék a címer és a levelek károsítása mellett a szár rágásával tápanyag- és nedvességáramlási stresszt okoz.

Kukoricamoly lárva kártétel szárban (Fotó: Szélles Tibor)

Ennek jelentős hatása van a megtermékenyülésre és a szemek kifejlődésére, ezáltal a termés mennyiségére. A kukoricamoly a termés jelentős (5–15%-os vagy magasabb) csökkenését okozhatja.

Egészséges és károsított kukoricacső (Fotó: Szélles Tibor)

A 2. nemzedék megjelenése főleg a termés minőségét ronthatja, különös tekintettel a mikotoxinokra. A minőségi megfelelőség az eredményes kukoricatermelés alapja. Hazánkban jelenleg nincsenek a kukoricatáblát járványszerűen megfertőző és széles körben elterjedt megbetegedések. A toxintermelő gombafajok megtelepedése főleg az elsődleges rovarkártevők által nyitott fertőzési kapukon keresztül történik. Ezt a folyamatot elősegíthetik a viharkárból, jégverésből származó sebképződések, de ezek általában kisebb térségeket érintenek. A kukoricamoly elleni védekezéssel ezen veszteségeket minimalizálhatja a termelő.

Milyen készítményt érdemes választani?

A termelők számára a legfőbb megítélési szempontok (tartamhatás, méhveszélyesség, hasznos szervezetek védelme, UV és hőérzékenység, MVI/ÉVI) alapján a Coragen® rovarölő szer kiváló terméknek minősül a kukoricamoly elleni védekezésben. Kiemelkedő biológiai hatékonyságú, gyors hatású és alacsony dózisban hatékony a legfontosabb rágó kártevők ellen. Alacsony toxicitásának köszönhetően a permetlé beszáradása után azonnal folytatható a kézi munka a növényállományban. Hosszú hatástartama megakadályozza a kártevőpopuláció megtelepedését és felszaporodását. Kiváló lárva- és tojásölő hatású (egyes fajoknál az imágókra is hatással van). Hatékony a más hatóanyagokra már rezisztens kártevő populációk ellen is valamint kíméletes a hasznos élő szervezetekre.

Az FMC-Agro 2018-ban országos rovarcsapda hálózatot működtet a kukoricamoly rajzások nyomonkövetésére. A rovarcsapdák által összegyűjtött eredmények az Evalio® AgroSystems webfelületen is elérhetővé válnak. A monitoring rendszer a helyi megfigyelésekkel összhangban jelentősen segítheti a védekezések időzítését. A Coragen® tulajdonságaiból kiindulva a védekezést a kukoricamoly tojásainak tömeges kelése kezdetére javasoljuk időzíteni, mely a fogási eredmények alapján kirajzolódó rajzáscsúcsot követő 6-8. napra esik.

FMC-Agro Hungary Kft.

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok: élettani sárgulás, élettani levélfoltosság

2025. február 6. 16:10

Az élettani eredetű problémák terén két, egymástól eltérő, a gabonák levelein jelentkező problémát különíthetünk el egymástól.

Metszés és növényvédelem

2025. február 6. 09:40

A metszés fontos fitotechnikai művelet, amelynek szakszerű elvégzésétől nemcsak a nagyobb termés, hanem még a növények élete is függhet.

A legjobb módszerek az invazív fajok elkerülésére

2025. február 6. 07:10

Az invazív fajok olyan növények, állatok vagy más élőlények, amelyek az eredeti élőhelyükön kívül telepednek meg, és ott gyorsan terjedve veszélyeztetik a helyi ökoszisztémát.

A gubacsokról, 2. rész – Gubacsokozó vírusok, baktériumok

2025. február 4. 11:10

A gubacsok előfordulását szinte minden növénycsoportban kimutatták, egyik kategória sem teljesen mentes tőlük.

A szárazság miatt ugrott meg a búza ára

2021. július 18. 04:36

A malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza plusszal, a repce pedig mínusszal zárta a pénteket Európában.

Kevesebb kukorica teremhet az esőerdők kiirtása miatt

2020. július 15. 09:57

Alacsonyabb kukoricahozamokhoz vezet az Amazonas esőerdőinek irtása Brazíliában a szakértők véleménye szerint.

Érintetlen kukoricatarló? Március vége felé már nem illene ilyennel találkoznunk!

2021. március 22. 12:30

A miérthez induljunk kicsit messzebbről. A kukorica molykártevőinek mindkét faja komoly veszélyt jelent az állományra, mind a gyapottok-bagolylepke, mind a kukoricamoly. Volt idő, amikor úgy tekintettünk ezekre a kártevőkre, mint amelyek közül valamelyik biztosan károsítani fog.

Posztregisztrációs fajtakísérlet: díjat kaptak a legjobb kukoricafajták tulajdonosai

2019. január 25. 14:39

A fajtakísérleti rendszer működtetésének célja, hogy az objektív eredmények birtokában a felhasználók kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes búza- és kukorica-növényfajták közül választhassanak. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosítja.