31℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra
Növényvédelem

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

Agrofórum Online

Ahogy az elmúlt években, úgy idén is hatalmas problémát okoz a szélsőségesen meleg és száraz nyári időjárás miatt a különböző sáskafajok tömeges felszaporodása és kártétele.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kérelmére négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A kamara vármegyei szervezeteinek adatgyűjtéséből és összefoglalóiból kiderült, hogy a sáskafajok ebben az évben is az aszályosabb alföldi területeken – mint Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye – okoznak kiterjedt problémát. Mivel a sáskafajok mozgékonyak és jól repülnek, ezért könnyen átterjedhetnek más térségekre is, így minden vármegye érintett lehet a nagy területen termesztett kultúráktól a kiskertben termesztett növényekig.

A jelentős károk megelőzése érdekében különösen fontos, hogy figyelemmel kísérjük a károsítók megjelenését. Táplálkozásuk a zöldségkultúrákban a legérzékenyebb, de egyaránt károsítják a kertészeti és szántóföldi növényfajokat. A legtöbb észlelés az alábbi kultúrákból érkezett:

  • sárgarépa,
  • petrezselyem,
  • karalábé,
  • káposztafélék,
  • vöröshagyma,
  • burgonya,
  • paradicsom,
  • fűszerpaprika,
  • spárga,
  • sütőtök,
  • görögdinnye,
  • padlizsán,
  • cékla,
  • kalászos kultúrák,
  • kukorica,
  • lucerna,

ezen kívül a legelőkön, réteken és a ruderális területeken is jelentős a kártevők megjelenése.

A felmérések során kiderült, hogy a tarrágásig fokozódó kártételt nem vándorsáskák inváziója, hanem a nálunk honos fajok, főleg az olaszsáska (Calliptamus italicus) és marokkói sáska (Dociostaurus maroccanus) okozza a növényorvosok szerint.

Marokkói sáska imágója
Marokkói sáska imágója

A problémára adott válaszként július 9-én kiadott, 8360/67000-2/2025 számú szükséghelyzeti engedély szerint Magyarország teljes területén olaszsáska, marokkói sáska és egyéb sáskafajok ellen az alábbi 4, hazánkban alapengedéllyel rendelkező növényvédő szer felhasználása került engedélyezésre:

  • Sumi Alfa 5 EC (50 g/l eszfenvalerát),
  • Karate Zeon 5 CS (50 g/l lambda-cihalotrin),
  • Decis Forte (100 g/l deltametrin),
  • Mospilan 20 SG (200 g/kg acetamiprid).

A legfontosabb tudnivalók az engedélyekről:

  • A Karate Zeon 5 CS és a Mospilan 20 SG kis kiszerelésben III. forgalmazási kategóriában a kiskerti felhasználók részére is elérhető;
  • Az engedélyek július 10-től szeptember 30-ig terjedő időszakra érvényesek;
  • Földi permetezéssel történő kijuttatás engedélyezett;
  • A Decis Forte készítménnyel történő kezelés kizárólag felsőfokú növényvédelmi képesítéssel rendelkező személy felügyeletével történhet;
  • Származtatott engedéllyel forgalomban lévő készítményekre is érvényes a szükséghelyzeti engedély!
Olaszssáska imágója
Olaszssáska imágója

A származtatott engedélyek listája az alábbi táblázatban látható:

Szükséghelyzeti engedéllyel rendelkező referencia készítménySzármaztatott engedéllyel rendelkező növényvédő szerek
Decis ForteDetector
Karate Zeon 5 CSFull 5 CS, Kendo 5 CS, Ninja Zeon 5 CS
Mospilan 20 SGRafting, Spilan 20 SG
Sumi Alfa 5 ECWizard

Fontos, hogy a szükséghelyzeti engedély kizárólag az olaszsáska, marokkói sáska és egyéb sáskafajok ellen bővíti ki az alapengedélyeket, az engedélyokiratban nem szereplő kultúrákban tilos a felhasználása!

A Nébih is kiemelte, hogy az alapengedélyekben szereplő kultúrák és a felhasználási előírások nem változnak, ezért a készítmények alkalmazásakor az alapokiratok előírásait (dózisok, védősávok, méhkímélő technológiák) minden esetben be kell tartani. A maximum kijuttatások számát sem szabad túllépni, és a szermaradék túllépés elkerülése érdekében az élelmezésügyi várakozási idők betartása szintén kötelező.

A Nébih és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara a továbbiakban is figyeli és nyomon követi a sáskapopulációk országos előfordulását, hogy a gazdálkodók számára információt és támogatást tudjon nyújtani.

Köszönjük a növényvédelmi mérnökök és növényorvosok munkáját, melynek köszönhetően a beérkezett jelzéseik és információik alapján megkezdődhet a fenti négy növényvédő szerrel és a származtatott készítményekkel a védekezés a tömegesen megjelenő sáskafajok ellen!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Cherokee – Teljeskörű védelem a sikeres kalászos gabonatermesztés érdekében

2019. április 5. 10:01

A kalászos gabonák termesztése során a gazdálkodók különböző növénykórtani problémákkal találkozhatnak, amelyek egyaránt befolyásolják a várható termés mennyiségét és minőségét.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica csövét károsító betegségek (2/1.)

2019. június 8. 04:36

A kukorica a legnagyobb területen termesztett, egyben legfontosabb takarmánynövényünk, bár az elmúlt években változást mutat a felhasználás szerkezete. Az élelmiszeripari hasznosítása fokozatosan nő, jelenleg mintegy 2,7 millió tonna, ezzel ellentétben takarmányként egyre kevesebbet (2,3 millió tonna) használunk fel. A hazai piacra szánt kukoricánál a deoxinivalenol (DON), és az aflatoxin mennyiségét kell tanúsítvánnyal igazolni, míg az exportra szánt tételeknél akár 4-5 féle toxinra is kérhetnek vizsgálatot.

A legfontosabb tudnivalók a Bayer-Monsanto felvásárlásról

2018. június 7. 07:30

A tervek szerint június 7-én lezárul a Monsanto felvásárlása, a vállalat neve Bayer marad. Az összeolvadás révén kétszeresére nő a mezőgazdasági üzletág.