Növényvédelem

Tafrinaveszély őszibarackon: még májusban is támadhat

Agrofórum Online

A változékony, időnként még nagyon is hűvös májusi időjárás néhol nem várt meglepetéseket tartogathat nemcsak a szántóföldi kultúrák termesztőinek, hanem a kertészeti kultúrák termesztésében érdekelt gazdálkodóknak is.

A nagy nappali hőingadozás, a hideg hajnalok és az ekkor képződő harmat sok gombás eredetű növénybetegség számára nyújt kedvező feltételeket a szaporodáshoz.

A tafrinás levélfodrosodás veszélyes kórokozója

Az egyik ilyen, a májusi hűvösebb, csapadékosabb időszak nyertesének tekinthető kórokozó az őszibarack tafrinás levélfodrosodásáért felelős Taphrina deformans nevű tömlősgombafaj. Az őszibarackot támadó kórokozók közül messze ez tekinthető a legveszélyesebbnek. Néhány éven át fennálló masszív fertőzés akár a teljes fa pusztulását is előidézheti.

A korai védekezés idén is eredményt hozhatott

A Taphrina deformans gomba már kora tavasszal, nem sokkal a rügyfakadás után, az akkori hűvös időjárásban egyszer már fertőzte az idei évben az őszibarackfákat. Aki alkalmazott réztartalmú lemosó permetezést még a rügyfakadás előtt, majd a rügyek végének „kizöldülése” idején elvégezte a kórokozó ellen hatékony felszívódó készítmények valamelyikével a lomb védelmét, az most egészséges fákban gyönyörködhet.

Egy korábbi fertőzésből a kezelés hatására kigyógyult levél
Egy korábbi fertőzésből a kezelés hatására kigyógyult levél

A sikeres védekezés után néhol lehetnek még a fákon fodros levelek, mivel a gomba pusztulása után az általa okozott tünetek sajnos nem tűnnek el, de sok őszibarackfa jelenleg (még) tünetmentes.

A tünetmentesség nem adhat okot megnyugvásra

Sajnálatos módon ez az állapot a jelenlegi hűvös, időnként csapadékos időjárás miatt vélhetően nem sokáig fog fennmaradni. A fagyosszentek időszakában bekövetkezett csapadékok mennyisége sok esetben kevés a fák vízutánpótlásának növeléséhez. Viszont a levegő lehűtéséhez és a páratartalom növeléséhez éppen elegendő. Mondhatjuk úgy is, hogy ezek a kis intenzitású csapadékok csak a kórokozó számára előnyösek.

A Taphrina deformans a hűvös időt kedveli

Ráadásul ez a veszélyes kórokozó nem igazán „olvassa a szakirodalmat”. Ellentétben sok más kórokozóval, a meglehetősen alacsony hőmérsékleteket kedveli. Sajnos fertőző anyag a kezeletlen, kivadult fákról, illetve az elhibázott kezelések miatt fertőzött egyedekről mindig található a levegőben. Így a kedvező időjárási helyzetnek köszönhetően az őszibarackfák újrafertőződése most csak idő kérdése.

Preventív védekezéssel lehet hatékonyan fellépni

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója egy problematikus, meglehetősen nehezen elpusztítható gomba. Ellene alapvetően a fertőzésének kedvező időszakban elvégzett preventív fungicides kezelésekkel lehet eredményesen fellépni.

Ne várjuk meg az első tünetek megjelenését, mivel a kórokozó inkubációs ideje az általa preferált hűvös körülmények között igen hosszú, akár egy hét is lehet. Ha a legelső tünet észlelése után kezdünk neki a növényvédelemnek, akkor a kezelés rengeteg fertőzött, de tüneteket még nem mutató levél esetében már kuratív jellegű, és így igen rossz hatékonyságú lesz.

A permetezés technikája legalább annyira fontos, mint az időzítés

Nagyon fontos, hogy a kezelés során ne spóroljunk a permetlé mennyiséggel, alkalmazzunk tapadásfokozó adalékot, tehát a fán lévő zöld növényi felületekből minél nagyobb hányadot borítsunk be a permetlével.

Ha szükséges, akkor a kezelés előtt végezzünk némi zöldmunkát, hogy a korona minden része kellőképp átpermetezhető legyen, és ne maradjanak olyan elsűrűsödött gócok, ahol a lombozatot nem tudjuk megfelelően lepermetezni. Ezek mindvégig fertőzési forrásként fognak szolgálni – nemcsak a Taphrina deformans, hanem más kórokozók számára is.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

A poloska már az őszibarackot sem kíméli

2019. augusztus 23. 07:21

Őszibarack fám termésein és a kajszibaracknál is furcsa elváltozást tapasztaltam idén. A gyümölcsök felülete sok helyen besüppedt, egyenetlen lett a felszíne. Mi okozza ezt? Lehet-e védekezni ellene?

Érdemes virágzás végén még védekezni a monília ellen?

2025. április 17. 04:39

Érdemes-e virágzás végén még védekezni a kajszi- és meggyfáknál a moníliás betegség ellen? Mivel és hogyan?

Már három éve gyenge a gyümölcstermés

2020. június 23. 09:16

Egy átlagos év termésének csak a negyede várható kajszibarackból, de kevesebb lesz őszibarackból, almából, meggyből és cseresznyéből is.

Indul a növényvédelmi szezon a csonthéjasokban is

2018. április 4. 12:20

Nem szabad elhanyagolni a csonthéjas gyümölcsű növények virágzás előtti védelmét, mert a moníliás virág- és hajtásfertőző Monilia laxa gomba, illetve őszibarackon a tafrinás levélfodrosodás nincs tekintettel arra, hogy lesz-e termés vagy sem.