Növényvédelem

Terjed a lisztharmat a gabonákon

Agrofórum Online

A hazai kalászosok szinte mindegyikét támadja egy olyan kórokozó, amelynek rokon fajai szinte bármely növényen megtalálhatók. Ez a lisztharmat, amelynek fellépése sok esetben igencsak látványos, és képes akár súlyos mértékű, 30-50%-os termésveszteséget is okozni.

Mi kell a lisztharmatnak?

A kalászos gabonáinkon élő gabonalisztharmat (Blumeria graminis) teljesen közönséges kórokozónak számít a hazai gabonatermesztésben. Ugyanakkor ez a kórokozó is – hasonlóan a gabonafélék szárrozsdájához (Puccinia graminis) az egyes gabonafajokra specializálódott változatokra oszlik, amelyek a szárrozsdával ellentétben nem mennek át más változat gazdanövényére. Így a búzán a búzalisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici), míg az árpán az árpalisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) élősködik.

A kórokozó jelenléte a megfertőzött gazdanövényeken hasonló: fehéres, netán barnásabb, szürkésebb árnyalatú micélium-bevonat a növények zöld részein, döntően a nap által sütött részeken. A gomba szövedéke a növényen kívül található, amelyhez a hausztóriumoknak nevezett függelékek segítségével tapad hozzá. Parazita, biotróf életmódú kórokozó, csak zöld növényi részeken képes életben maradni és szaporodni. A növényből a fejlődéséhez szükséges tápanyagokat az appresszóriumoknak nevezett, gyökérszerű függelékek segítségével veszi fel.

Erős lisztharmat-fertőzés tavaszi búzában
Erős lisztharmatfertőzés tavaszi búzában

A lisztharmatgombák meglehetősen melegkedvelők. Hidegben a lisztharmattelepek növekedése rendkívül lelassul és a micélium elöregedése miatt a kórokozó biológiai állapota erősen leromlik, így terjedésre alig képes. A micéliumok felületén a konídiumláncok képződése melegben és napfényben erősödik fel drasztikusan és a kórokozó ilyenkor képes robbanásszerű terjedésre. A nedvességre ennek a kórokozónak egyedül a konídiumok csírázásához van szüksége, bár a magas páratartalom alapvetően a gomba életét, micéliumainak terjedését is segíti. Az erős szelet ez a kórokozó nem kedveli, és a nagy csapadékok sem előnyösek a számára, mivel lemossák a kórokozó konídiumait.

A lisztharmatgombák végeznek ugyan ivaros szaporodást, de terjedésük döntően az ivartalan úton képződött konídiumok útján megy végbe. Az ivaros folyamat során képződött termőtestek, a kazmotéciumok általában az öreg micélium-telepekben jelennek meg, és ekkor a gomba további terjedésre már nem nagyon képes.

Fiatal, enyhén sporuláló búza lisztharmat
Fiatal, enyhén sporuláló búzalisztharmat

A lisztharmat a telet is a növények felületén vészeli át micélium-bevonat alakjában. A gombák jól bírják a hideget, pusztulásukat a tél folyamán általában a levelek elfagyása okozhatja, mivel biotróf kórokozóként csak élő növényi szöveteken képesek életben maradni.

A védekezés kérdései

Ezek a kórokozók általában alulról felfelé haladnak a gabonanövényeken. Tavasszal eleinte csak a szárak legalján, a legalsó levélhüvelyen jelennek meg a micélium-telepek, és ekkor még biztos, hogy nem kell fungicidekkel védekezni a kórokozó ellen. Később, amikor a lisztharmat elkezd felfelé kapaszkodni a levélzeten már szükséges lehet a gombaölő szeres védelem. Ennek szükségességénél ugyanakkor több dolgot is célszerű figyelembe venni.

Fiatal, intenzíven sporuláló lisztharmat-telep őszi búzán
Fiatal, intenzíven sporuláló lisztharmattelep őszi búzán

Mindenképpen célszerű ismerni a termesztett fajta lisztharmat iránti fogékonyságát! Ez szinte minden nemesítő cég esetében a fajtaleírásban szerepel. Kimondottan fogékony fajtánál már egy 5-8%-os felületborításnál is szükséges lehet a kémiai védelem.

A kórokozó mennyisége mellett érdemes figyelni arra is, hogy milyen magasra jutott fel a leveleken a lisztharmat. Ha kicsi a fertőzés aktuális mértéke, de a lisztharmat már fenn van a legfelső levélszinteken, akkor nagyobb a veszély, mint azt csak a fertőzött felület mértékéből következtetnénk. Ráadásul az árpa esetében igen gyakori a hiperszenzitív reakció is, amikor a lisztharmat ellen a növény a megfertőzött felület legfelső sejtjeinek önmaga által történő elpusztításával védekezik. Ilyenkor sokszor csak az elhalt folt kis részén található micélium, és ez esetleg olyan következtetést sugallhatna, hogy kevés a kórokozó azon a felületen.

Hiperszenzitív tünetekkel járó lisztharmat-fertőzés őszi árpán
Hiperszenzitív tünetekkel járó lisztharmatfertőzés őszi árpán

Nagyon fontos lehet a védekezési döntés meghozatala során a kórokozó biológiai állapotának felmérése. Ha döntően csak idősebb, barnás telepeket találunk a növényeken, vagy sok a kazmotéciumoktól már „mákos” öreg telep, akkor ott a kórokozótól érdemi terjeszkedésre egy héten belül nem igazán számíthatunk. Ha a micélium-telepek hófehérek, a dús konídium-termeléstől „bársonyosak”, a telepek porzanak a rengeteg konídiumtól, akkor a kórokozó biológiai állapota kiváló és igen gyors terjeszkedésére is kilátás van. Ekkor jó eséllyel szükség lehet a védekezésre.

Fiatal, de még a levélhüvelyre korlátozódó lisztharmat-fertőzés
Fiatal, de még a levélhüvelyre korlátozódó lisztharmatfertőzés

Azt is célszerű egyes esetekben figyelembe venni, hogy egy adott felületet a későbbiekben le tudunk-e fedni fungicidekkel, vagy sem! Az őszi árpánál pl. a szárba indulás időszaka egy kritikus szakasz. Ekkor az árpa rövid idő alatt hatalmas lombtömeget nevel az esetlegesen fertőzött legalsó levélszintek fölé. Ez a vastag levélzet lehetetlenné teszi, hogy később az alsó levelek környezetébe bármilyen fungicidet lejuttassunk. Ilyen esetben erősen javasolt a fungicides kezelés, mivel az alsó leveleken bármely kórokozó, akár a lisztharmat fertőzésének elhatalmasodását csak most állíthatjuk meg!

Idősebb lisztharmat-telepek őszi búzán
Idősebb lisztharmattelepek őszi búzán

Jelen időszakban az eddig meglehetősen meleg tavaszi időjárás kedvezett az őszi árpákon a törperozsda (Puccinia hordei) mellett a lisztharmat felszaporodásának is. Várható, hogy pár héten belül megindul e kultúra esetében a szárba indulás. Erősen javasolt az ősziárpa-állományok gondos szemlézése, és amennyiben bármely kórokozó esetében fennáll a nagyobb mértékű jelenlét, úgy érdemes egy fungicides védelemmel a lombozaton levő parazita gombákat visszaszorítani. Most ezt még könnyedén megtehetjük, de 2 vagy 3 hét múlva már lehet, hogy nem lesz esélyünk megvédeni az árpánkat.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy vízkedvelő kórokozó: levélfoltosság az őszi árpában

2025. április 19. 08:10

A rinchospóriumos levélfoltosság az árpa lombozatán ijesztő tüneteket okoz, de ritkán jelent komoly veszélyt a termésre.

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

2025. április 18. 16:10

Hadászi László ezúttal Dr. Békési Pállal beszélgetett, aki a tudományos eredményeken túl személyes történeteit is megosztja a hallgatókkal.

Megkezdte terjedését a fahéjbarna levélfoltosság

2025. április 18. 08:10

Megjelent hazánkban a búza fahéjbarna levélfoltossága: a fertőzés gyorsan terjedhet, időben indított védekezés javasolt.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 17. 07:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Tartsa kordában a klímaváltozás hatásait

2022. július 27. 14:32

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan kalászos fajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot.

Egészségtől és erőtől duzzadó kalászosok - aszályban is

2020. július 10. 18:43

Május végén egészen pompás képet mutatott az Isterra Magyarország Kft. kalászos fajtasora Kenderes határában.

Egy vízkedvelő kórokozó: levélfoltosság az őszi árpában

2025. április 19. 08:10

A rinchospóriumos levélfoltosság az árpa lombozatán ijesztő tüneteket okoz, de ritkán jelent komoly veszélyt a termésre.

Az őszi árpán a lisztharmat már jelen van, érdemes figyelni + videó

2025. március 19. 17:10

Az őszi árpa állományaiban már jelen van a lisztharmat, azonban még nem biztos, hogy védekezni kell ellene. A kórokozó biológiai állapota nagyon jó: érdemes figyelni!