Növényvédelem

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

Agrofórum Online

2026. január 1-től a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények „újraengedélyezéshez” szükséges dokumentációt legkésőbb 6 hónappal az engedélyben meghatározott érvényességi idő lejárta előtt be kell nyújtani az engedélyező hatósághoz.

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására. Kiemelten fontos, hogy az érintettek legalább fél évvel az engedély lejárta előtt nyújtsák be a dokumentációt!

A dokumentáció tartalma

A növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású termékek esetében az újraengedélyezési kérelemnek a 89/2004. (V.15.) FVM rendelet 9. mellékletében meghatározott adatokat kell tartalmaznia*:

  • termék általános adatai;
  • termék fizikai, kémiai és technikai jellemzői;
  • felhasználásra vonatkozó adatok;
  • további adatok (pl. csomagolásról, tárolásról, szállításról, ártalmatlanításról);
  • analitikai módszerek (szermaradék- és hatóanyag-vizsgálat);
  • biológiai hatékonysági adatok;
  • toxikológiai adatok;
  • szermaradék-vizsgálati eredmények;
  • ökotoxikológiai vizsgálatok;
  • további adatok (pl.: más országok vizsgálatai, biztonsági adatlap, veszélyjelek, biztonsági mondatok).

*A felsorolt pontok a dokumentáció fő kategóriái, a részleteket a Rendelet tartalmazza.

A 89/2004. (V.15.) FVM rendelet 18. § (10) bekezdése szerint: Amennyiben lejárt a termék engedélyének hatálya, az engedélyes vagy annak hazai képviselete az okiratban szereplő határnapig értékesítheti a növényvédő szert és a növényvédő szernek nem minősülő egyéb engedélyköteles terméket. Ez a nagy- és kiskereskedők, illetve a végfelhasználók részére történő értékesítésre is vonatkozik.

Amennyiben kifejezett, pontos utasítást az okirat nem tartalmaz, úgy a termék az engedély hatályának lejáratától számított 6 hónapig forgalmazható. A felhasználásra legfeljebb további 12 hónapig kerülhet sor. Indokolt esetben, kérelemre, az engedélyező hatóság a felhasználást legfeljebb a termék felhasználhatósági idejének végéig engedélyezheti.

A dokumentációnak vizsgálati eredményeket és a termék teljes körű tulajdonságait is tartalmaznia kell
A dokumentációnak vizsgálati eredményeket és a termék teljes körű tulajdonságait is tartalmaznia kell

Ennek elmulasztása esetén a készítmény „újraengedélyezése” nem történhet meg, a hatóság visszavonja a szer forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét, megfelelő türelmi idő biztosítása mellett.

A Nébih kéri az engedélytulajdonosokat, hogy folyamatosan kövessék nyomon a készítményeik érvényességi idejét.

Aki bővebben szeretne tájékozódni a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású termékekről, nekik ajánlom az alábbi cikksorozatot:

  • a cikksorozat első részében: csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet szerepelt;
  • második részben: a konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum szerepelt;
  • harmadik részben: a hagymakivonattal, hagymaolajjal, a gyümölcs- és répacukorral foglalkoztunk;
  • a negyedik részben a mésztejjel, sörrel és a mezei zsurló főzetének felhasználásával ismerkedtünk;
  • az ötödik részben a diammónium-foszfát, a hidrogén-peroxid, a kitozán-hidroklorid, a lecitin és az L-cisztein került ismertetésre;
  • a kiegészítő cikkben a 2024-ben engedélyezett magnézium-hidroxidról és takarmánybaltacim-pelletről írtunk.
Az újraengedélyezési kérelmeket az engedélyokirat lejárata előtt fél évvel be kell nyújtani
Az újraengedélyezési kérelmeket az engedélyokirat lejárata előtt fél évvel be kell nyújtani

Kapcsolódó jogszabály:

  • A növényvédő szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezéséről, valamint a növényvédő szerek csomagolásáról, jelöléséről, tárolásáról és szállításáról szóló 89/2004. (V.15.) FVM rendelet 9. melléklete

Hasznos Nébih-közlemény:

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

Veszélyes kártevők: Kukoricamoly

2019. június 18. 10:56

A kukoricamoly elsődleges tápnövényei az egyszikűek osztályába tartoznak. Több mint 240 növényfaj ismert, amelyen képes a kártevő lárvája kifejlődni, melyek közül kiemelkedik a kukorica.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.

Sztigminás betegség támadta meg a kajszifát?

2022. június 27. 04:38

A barackfánkkal kapcsolatban kérném a segítséget, a mellékelt képeken látható a kajszibarack állapota. Szeretném kérdezni, hogy fogyaszthatók-e a termések, illetve, hogy milyen megelőzést lehetne tenni jövőre? Sztigminás betegségnek tűnik elsőre, de szeretném a véleményüket kérni!