13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Növényvédelem

Varasodás és lisztharmat – Válaszokat adott, megoldásokat kínált a BASF Nyíregyházán

Agrofórum Online

Február 23-án, Nyíregyházán tartott almavédelmi konferenciát a BASF, amelyre nagy számban voltak kíváncsiak a térség gyümölcstermesztői. Az első előadás közben még néhány pótszékeket is kellett hozatni, hogy mindenki kényelmesen hallgathassa végig az előadásokat, amelyek többek között a BASF legújabb termékeit mutatta be a termelőknek.

Megfelelni a piaci elvárásoknak

A szakmai konferencia első előadását Kovács András, a Yara Hungária Kft. kertészeti szaktanácsadója tartotta meg „Mennyiség, minőség – Yarával” címmel (2. kép).

A szakember a tápoldatos termesztést mutatta be, méghozzá egy lengyelországi példán keresztül. Mint mondta, ha erre igény mutatkozik, a magyar viszonyok közé is adaptálni lehet majd a technológiát.


Kovács András, a Yara Hungária Kft. kertészeti szaktanácsadója

A tápoldatozás szabályai közül Kovács András kiemelte a kiváló minőségű műtrágya használatát, majd a megfelelő koncentrációra is felhívta a figyelmet. Mindezek mellett a módszer alkalmazását a talaj minőségéhez kell igazítani. „A tervek elkészítésénél a talaj- és vízvizsgálati adagokat fontos figyelembe venni” – emelte ki, majd hozzátette, hogy a magasabb talajnedvesség esetén sincsen probléma, hiszen ilyen esetekben érdemes megemelni a koncentrációt.

A kitekintés után Kovács András a megbízhatóságon, megfizethetőségen és szakmaiságon alapuló tápanyag-utánpótlási technika kiválasztásának jelentőségét hangsúlyozta. A Yara technológia véleménye szerint segít az almatermelők számára megfelelni a piaci elvárásoknak, miközben magas termésátlagokat biztosít.

Idén sem ússzuk meg a varasodást?

Imre László, a BASF Hungária Kft. fejlesztőmérnöke előadásában a varasodást okozó gomba telelését és várható tavaszi megjelenését elemezte részletesen. Mint mondta, 2016. november 15-éig alkalmas volt az idő a termőtest-képződéshez, amelynek ideális a 4-10 oC. Decemberben viszont a hidegebb időjárásnak köszönhetően a folyamat teljesen leállt. Az almatermesztők számára a varasodás szempontjából előnyös volt a január is, hiszen az átlagos napi hőmérséklet ekkor még 0 oC sem volt, így a termőtestek fejlődését továbbra sem lehetett megfigyelni. Sőt, akadtak napok, amikor az átlagos hőmérséklet -16, -17 oC volt, ez pedig még a lisztharmat micéliumokat is nagy valószínűséggel elpusztította.


Imre László, a BASF fejlesztőmérnöke

Ami a februárt illeti, felmelegedést csak az utolsó néhány napban lehetett érzékelni, és bár korábban akadtak napok, amikor 0 oC fölé emelkedett a hőmérséklet, az még nem kedvezett a termőtest-képződésnek, hiszen a talaj fagyott volt, a lehullott lomb pedig nem tudott átmelegedni.

Összességében elmondható, hogy 2016 őszén viszonylag rövid idő volt a termőtestek képződésére, amit a gyors decemberi fagyok meg is állított. A január-februári folyamatos fagyok miatt a termőtestek teleltek, így elmondható, hogy a márciusi hőmérséklet és csapadékmennyiség lesz döntő a fertőzés kialakulása kapcsán. „Átlagosnál nem melegebb márciusi időjárás mellett az aszkospóra szóródása április 5 és 10. között várható” – hívta fel a figyelmet Imre László.

Új hatóanyagok, új növényvédő szerek

A folytatásban Bereczki Máté, a BASF Agrodivízió szaktanácsadója (4. kép), majd dr. Hoffmann Péter fejlesztőmérnök számolt be a BASF biztonságos almavédelmi megoldásairól, kiemelten az elmúlt időszak újdonságairól (5. kép).


Bereczki Máté, a BASF szaktanácsadója

Növekedésszabályozás és növénykondicionálás – Regalis® Plus

A vállalat 2016-ban mutatta be a Regalis® WG továbbfejlesztett változatát, a speciális növekedés- és termésszabályozó, növénykondicionáló szert a Regalis® Plus-t. A termékbe épített vízlágyító adalék és citromsav adjuváns hozzáadása nélkül is biztosítja a prohexadion rendkívül gyors felszívódását és hasznosulását. Alapesetben a Regalis® Plus segítségével a hajtások hosszirányú növekedését korlátozzuk. Mivel a kiegyensúlyozott növekedést minél tovább szeretnénk fenntartani, osztott kezelést alkalmazunk. Így meggátolhatjuk, hogy a hajtások újból erőteljes növekedésnek induljanak. A végleges hajtáshossz akár 35%-kal is rövidebb lehet a kezeletlen kontrollhoz képest.

A varasodás specialistája a Faban® 500 SC

A BASF a Regalis® Plus-szal egyszerre vezette be a Faban® 500 SC növényvédő szert, amely a két jól ismert, megbízható hatóanyag, a pirimetanil és a ditianon saját fejlesztésű, egyedülálló Co-kristály szerkezetbe rendezett kombinációja. Az új készítmény tág hőmérsékleti határok között, a szezon kezdetén a korai aszkospórás, vagy éppen a virágzás alatt, illetve azt követően a varasodást okozó gomba ivartalan spórái által okozott másodlagos fertőzés elhárítására használható. A készítmény pirimetanil tartalmának 1/3-ad része a kijuttatást követően azonnal felszívódik. 2/3 része pedig a Co-kristály szerkezetnek köszönhetően depókat képez a növény felületén. Újranedvesedés hatására nem csupán a spórák aktivizálódnak, hanem a felületen raktározott pirimetanil is, vagyis a Co-kristályokból a hatóanyag akkor oldódik ki, amikor arra a legnagyobb szükség van.

Proaktív védelem az önvédekező képesség megerősítésével – Delan® Pro

A készítmény már ötven éve szolgálja az almatermesztőket, hazánkban is széles körben, nagy megelégedéssel használják a ditianon tartalmú Delan® 700 WG-t. A Delan® Pro ugyanakkor felülmúlja elődjét: nem csupán kontakt, külső, hanem új hatóanyaga, a foszforossav révén szisztemikus, preventív védelmet is nyújt a varasodás ellen, így az új növekmények is képes megóvni. A foszforossav a közvetlen fungicid hatáson túl a növény önvédekező-képességét is aktivizálja, azaz immunerősítő hatása van. A Delan® Pro új (SC) formuláció: a finomabb szemcseméret és az egyenletesebb eloszlás jobb oldékonyságot és tökéletesebb fedettséget biztosít.


dr. Hoffmann Péter, a BASF fejlesztőmérnöke

Lisztharmat és varasodás elleni együttes védelem – Sercadis®

A varasodás és a lisztharmat elleni védekezés megkoronázása az új SDHI hatóanyagot, a Xemium®-ot tartalmazó Sercadis®. Elérkezvén a pirosbimbós állapothoz egyre nagyobb figyelmet kell fordítani a lisztharmatra is, miközben a varasodásról sem feledkezhetünk meg. Fel kell készülnünk a kinyíló virágok, és egyúttal a gyümölcskezdemények védelmére. A Faban® 500 SC-vel és Delan® Pro-val végzett alapozás után a virágok és a fiatal terméskezdemények magas szintű védelmét a pirosbimbós állapotban kijuttatott Sercadis® látja el a legjobban. Egy közbeiktatott védekezést követően a fungicid második alkalmazása igazán hosszú hatástartamot biztosít. A Sercadis® nemcsak az engedélyezett kijuttatási időszak miatt (a virágbimbók megjelenésétől egészen az érés kezdetéig), hanem a választható kombinációs partnerek széles skálája miatt is rendkívül rugalmas termék. A FRAC ajánlásaihoz igazodva, varasodás ellen legalább egy kontakt hatóanyagot tartalmazó készítménnyel kombináljuk.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

Nem csak itthon probléma a piretroid-rezisztencia

2021. május 29. 06:38

A repcefénybogár az egyik legelterjedtebb és potenciálisan legsúlyosabb tavaszi repcekártevő, mely a világ számos pontján károsítja a bimbózó repceállományokat.

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

A változó körülmények új gyomirtási technológiákat követelnek

2023. március 7. 13:45

A gyomosodásban évek óta folyamatos változás figyelhető meg Magyarországon.