A különféle, sajnos egyre inkább csak a házikerti termesztésbe visszaszoruló bogyós gyümölcsű kultúrák egyik szerény, bár sokak által kedvelt faja az egres, vagy más néven köszméte.
Mind az alany nélküli, bokor formájú növények, mind pedig a korszerűbb, a nedves talajtól a növény lombját (és termését) távolabbra segítő törzses, aranyribizlire (Ribes aureum) oltott növények ugyanakkor eléggé sok betegség és kártevő kedvelt célpontjai. Ezek között egészen durva, a növény létét is veszélyeztető károsítók is találhatóak.
Találó elnevezés
A köszméte (Ribes uva crispa) betegségei közül messze a legveszélyesebb és a növényt akár elpusztítani is képes kórokozó a köszméte amerikai lisztharmata (Sphaerotheca mors uvae).

Ez a latin név tényleg nagyon találó, ugyanis ez a kórokozó a nagyon fogékony fajtákon olyan mértékben képes felszaporodni, hogy a levélzet folyamatos elpusztításával, illetve a rügyekben történő áttelelés során a rügyek elpusztításával lassan ugyan, de képes lehet akár a teljes növény kipusztítására is.
Régi jövevény, de ma is pusztító
Az egresnek ez a kórokozója több, mit egy évszázada lett Európába behurcolva. Bár a különféle ribizli fajokon is megél, de döntően csak az egresben okoz számottevő kárt. Micélium alakjában telel át a rügyek belsejében, amelyet súlyos fertőzés esetén el is pusztíthat.
A tavasz folyamán az innen kiinduló fertőzés döntően a fiatal bogyókon észlelhető először fehér, majd később elbarnuló vastag micélium lepedék formájában. Ha maga az egres növény ki is bírja a kórokozó nyomását, a termése igen nagy valószínűséggel élvezhetetlen, ehetetlen és értékesítésre mindenképpen alkalmatlan lesz.
Az európai lisztharmat kevésbé ártalmas
A köszmétének van ugyan egy másik lisztharmat gombája is, az egres európai lisztharmata (Microsphaera grossulariae), de az a bogyókat nem, csak a leveleket támadja meg.
Sohasem okoz olyan masszív, vastag micélium bevonatot, mint amerikai rokona, így a termés mennyiségére és minőségére sincs túlzottan nagy hatással.
A tavasz kedvez a fertőzésnek
A jelenlegi, április végi időszakban sajnos már nagyon jól látszódnak a fiatal köszméte bogyókon az amerikai lisztharmat vastag hófehér micélium telepei, amelyek gyakran a bogyó teljes felületét bevonják.

Akkor sem megnyugtató a helyzet, ha a bogyók egy része még fertőzéstől mentes. A fertőzött bogyókon termelődő konídiumok hatalmas fertőzési nyomása miatt ezek a bogyók is pár napon belül fertőzöttek lesznek.
Ráadásul a nagypénteki csapadék után a húsvéti napos, nyár eleji hőmérsékleteket idéző időjárás ennek a kórokozónak nagyon is kedvez. Védekezés nélkül az idei köszméte termésre ne is nagyon számítsunk.
A fajtaválasztás kulcskérdés lehetne
A köszméte amerikai lisztharmata ellen léteznek modern, rezisztens fajták! Ugyanakkor sajnos ez a gyümölcsfaj azzal, hogy visszaszorult a kiskerti termesztés körülményei közé, meg is ragadt sok esetben a régi, jól bevált fajták használatánál.
Ha valaki telepít is pár bokor egrest a kertjébe, nem nagyon tekinti fontos kritériumnak a fajta választás során azt, hogy a kiválasztott fajta rezisztens legyen erre a betegségre.
Agrotechnikai módszerek: csak részleges siker
Mivel a genetikai védelemre alig támaszkodunk és az agrotechnikai védelemnek nincs igazán sok esélye ezzel az agresszív kórokozóval szemben. (Bár a fertőzött hajtások folyamatos kimetszése, megsemmisítése azért eléggé le tudja csökkenteni a fertőző anyag mennyiségét!)
Így marad a kémiai növényvédelem, mint egyetlen jelenleg is alkalmazott védekezési módszer a kórokozó ellen.
Kémiai védekezés: jelenleg a leghatékonyabb
Az egres amerikai lisztharmata ellen egy jól elvégzett kénes tavaszi lemosó permetezés igencsak hatásos.
Bár a fertőzött rügyekben nem fogja elpusztítani az ott áttelelt micéliumot, de a kórokozó tavaszi terjedését, szaporodását erősen hátráltatja, a fertőzési nyomás jóval kisebb lesz.
Ugyanakkor az egres virágzása, illetve a fiatal bogyók kialakulása idején egy felszívódó hatóanyagú készítménnyel a kórokozó igen jól kordában tartható.
Április lévén a nagyon változékony időjárás, főképp a hűvös hajnalok miatt igyekezzünk olyan engedélyezett fungicidet választani, amelynek hatóanyaga hűvösebb körülmények között is hatékony.
A képek a szerző felvételei.