Növényvédelmi előrejelzés

A korán kiszórt szilárd fejtrágyák hasznosulásával gond van

Agrofórum Online

Március utolsó dekádjában tovább folytatódott az átlagoshoz képest hűvösebb és szárazabb időjárás. A lehullott néhány milliméter esőt, időnként hózáport a rendszeresen feltámadó viharos erejű szél hamar felszárította.

A szárító szél tovább csökkentette a leginkább Kelet-Magyarországra jellemző belvizes borítottságot, de már eddig is jelentősnek mondható a növénykipusztulás. Másutt nagyon hiányzik az őszi vetésű növények fejlődéséhez az áztató eső. Pozitív következménye a szárazságnak, hogy a tavaszi simítózással, vetőágy előkészítéssel és a tápanyag utánpótlással időarányosan jól állnak a gazdaságok, viszont a korábban kiszórt szilárd nitrogén fejtrágyák hasznosulásával gond van, ami jól látszik a növények fejlődésén.

Az őszi árpa vetések zöme a bokrosodás állapotában van, az őszi búza pedig a bokrosodás kezdetén. Ettől a fejlettségtől ugyan sok helyen lehet elmaradás, főként búzában, mert az ősz folyamán megcsúsztak a vetéssel. Kifagyás az extrém eseteket leszámítva nem tapasztalható, a lazább talajokon viszont a szélsőséges hőmérséklet ingadozás miatt gyakori a felfagyás. Itt jó hatású volt a hengerezés.

Áárpa hálózatos levélfoltossága

A kalászosok növényegészségügyi állapota továbbra is jónak mondható. Árpában gyenge tünetekkel jelentkezik a hálózatos levélfoltosság, búzában pedig a szeptóriás levéltünetekről mondható el ugyanez.

Búza vetésfehérítő

A hideg idő miatt egyelőre csak észlelési szinten található vetésfehérítő bogár az árpában és a búzában. Népesebb betelepedéssel csupán majd a tartósabb felmelegedés után találkozhatunk majd, amennyiben a hőmérséklet folyamatosan 13-15 Celsius fok körül alakul. Most még az erdősávok avarjában várják a kellemesebb időt.

Repceszár-ormányosok

Az őszi káposztarepcében a szárormányosok kiugróan magas betelepedése a februári felmelegedés után kezdődött. A csúcs a hónap végén tetőzött, azóta a védekezések és a hideg hatására alábbszállt a kártétel, de a bogarak egy része most is a levélnyelek védelmében várja a jobb időt. A tojásrakás eddig a levélnyelek 15-20 %-át érintette. A most található lárvák feltehetően a fekete szárormányos fertőzéstől származnak. A repce kártevői közül létszámban most a nagy repcebolha imágó a domináns faj, a földibolhák jelenléte emelkedő szintet mutat, a szárormányosok egyedsűrűsége csökkenő darabszámot jelez.

Szórványosan már néhány repcefénybogár is megjelent, de az idő melegedésével hamarosan tömegesen fogják majd a sárgatálak és a ragacsos fogólapok, ezért azokat rendszeresen ellenőrizni kell. A repce szempontjából a gyors felmelegedés lenne a kedvező, míg elhúzódó virágzás esetén fokozódni fog a kártételi veszély, több bimbót fognak megrágni a fénybogarak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.

Rajzik az áprilisi és a májusi cserebogár is

2020. április 22. 04:36

Változékony idő ide vagy oda, szinte egy időben megkezdődött az áprilisi vagy vörhenyes és a májusi cserebogár rajzása.

Még mindig tömeges a repcebolha populáció a vetéseken. Védekezzünk ellenük!

2019. október 8. 08:34

A korábban kikelt álhernyókkal együtt igen nagy fertőzési nyomás nehezedik a repcére, amit csak folyamatos védekezéssel lehet feloldani.