Növényvédelmi előrejelzés

Időszerű a repceállományok regulátoros kezelése

Agrofórum Online

Az elmúlt héten visszavonhatatlanul elbúcsúzhattunk a késői nyártól. Az időjárási frontok egymás után szállították a csapadékot hozó felhőket, melyek az egész országot bőségesen eláztatták. A legtöbb esőt a nyugati és déli tájegységek kapták, de a keleti országrész is kapott bőven. A nappali hőmérséklet már csak 15 Celsius fok körül alakul, éjjel pedig 5-10 fok csupán a hőmérséklet. A bőséges eső megakasztotta a kukorica betakarítását, valamint a búza vetését. A kelőfélben lévő őszi árpának és az eddig elvetett búzának viszont kedvez a jelenlegi időjárás.

Az őszi káposztarepce fejlődésének szintén optimális az idő, a keléskori fejlődésbeli különbségek napjainkra eltűntek, a vetések zöme elérte a 4-6 lombleveles állapotot. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy időszerűvé vált a növények regulátoros kezelése, a vegetatív fejlődés visszafogása céljából. A kezelés hatására lelassul a repce lombozatának fejlődése, viszont a gyökérzet és a gyökérnyaki rész erősödését idézi elő a regulátorként működő, de fungicid hatással is rendelkező készítmény. Normális lefolyású őszön általában egyetlen kezelés elegendő, de az utóbbi években egyre gyakrabban előforduló, hosszú őszökön már két permetezés is indokolt lehet, pláne, ha a tél beállta várat magára. A készítmények fungicid hatása miatt az ősszel előforduló levélbetegségek előfordulása elenyésző mértékű lesz.

Repce 6 leveles állománya

Jelenleg a vetések zömében a repcedarázs imágók repülése lecsökkent, a csapdák csupán 2-3 darabot fognak 3 naponta. Az álhernyók létszáma most stagnál, friss kártétellel alig-alig találkozni. Helyenként viszont észlelhetők szabálytalan rágásnyomok, melyek lombszinten károsító bagolylepke hernyóktól származnak. A bolha kártétel jelentősége már minimális, viszont a levéltetvek vírusvektor szerepe változatlanul fennáll. A lombozaton alacsony szintű repce peronoszpórás fertőzés megfigyelhető, ami a mostani időjárási körülmények között esetleg erősödhet is az elkövetkező időszakban.

Gyapottok bagolylepke hernyója repcén

Az őszi kalászosok közül az őszi árpa már zömmel 1-3 leveles fejlettségű, az eddig elvetett búza pedig csírázik, vagy pedig sorol. A szárnyas levéltetvek betelepedése most megállt, de a korábbi fertőzésből származó szárnyatlan alakok zavartalanul szívogatnak, akárcsak a kabócák. Az időjárás melegebbre fordulásával várható mindkét kártevő fertőzésének erősödése.

Levéltetű kolónia árpán

A bőséges nedvesség hatására észlelési szinten megjelentek a levélfoltosságot előidéző betegségek tünetei. A fertőzés még csak a tünetek szórványos megjelenését jelenti, de további előfordulás szinte törvényszerű.

Árpa helmitosporiózis

A kukorica aratása most szünetel, a csőfuzáriózis előfordulása viszont felgyorsult, különösen ott, ahol a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele sok kukorica csövet érintett. A nagyobb mérvű fertőzés elkerülése érdekében minden lehetőséget ki kell használni a betakarításra.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

2021. május 5. 09:33

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.