Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzíven rajzik az almamoly és a cseresznyelégy

Agrofórum Online

Május utolsó hetében folytatódott a nyáriasan meleg, kellemes időjárás. A maximális hőmérsékletek elérték a 30 C0-ot, éjszakánként viszont gyakran hűlt le a levegő 5-10 fokra. Az utóbbi napon egy légörvény hatására többfelé hullott ugyan eső, de országosan jelentős a nedvességhiány a talajokban, különösen az Alföld középső vonalában. A lehullott csapadék ellenére az időjárás most elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvez, különösen erős a levéltetvek inváziója, szinte minden növénykultúrában.

Almásokban tovább folytatódik a szürke-zöld levéltetű kolóniák szaporodása, a hajtások mintegy 30 %-a fertőzött. A lassú rajzáskezdet után intenzíven rajzik az almamoly, a heti fogás csapdánként 30-40 db. A vértetű fertőzés folyamatos erősödése tovább tart, a dúsuló lombkorona kedvező feltételeket teremt a terjedéshez. Kórokozók közül a lisztharmat fertőzés dominál, a varasodás fertőzés erősödéséhez több nedvesség kellene, de hiányoznak a feltételek a baktériumos tűzelhalás járvány kialakulásához is almában, körtében, birsben és számos dísznövény fajon.

A tafrinás levélfodrosodás fertőzés már a magasabb hőmérséklet hatására nem terjed tovább, az eddig megbetegedett levelek hullása jelzi, hogy az idei tavasz is okozott meglepetést néhány kertésznek. Különösen erős a lombhullás a nektarin-és sárgahúsú őszibarack fajták esetében. A keleti gyümölcsmoly mellett immár a barackmoly rajzása is veszélyezteti a barackféléket és a szilvát. Késői rajzáskezdet után, most sok lepkét fognak a csapdák. A hajtáscsúcsok hervadása jelzi hamarosan a hernyók kelését.

Alma feromoncsapda

A korai meggy és cseresznye fajták színeződésével párhuzamosan elkezdődött a cseresznyelegyek rajzása is. A kihelyezett ragacsos sárgalapok már tömegesen fogják a kártevőt. A virág-és hajtásfertőző monília az idei tavaszon sem kerülte el a csonthéjas fákat, meggyen időnként 70 %-os hajtáselhalást is megfigyelhetünk, akárcsak a levéltetű fertőzés, itt a hajtások 30 %-a érintett a kártevőtől.

A szőlő ültetvényekben kikeltek az első kabócák, így készülhetünk a védekezésre, amint elérik az L3-as lárvaállapotot. Egyes fajtákon különösen erős a nemezes gubacsatka fertőzés, viszont a közép-magyarországi ültetvényekben most leállt a tarka szőlőmoly rajzása.

Egyéb növényvédelmi információ, hogy rajzik a fügemoly, a kígyóaknás szőlőmoly, a boróka tükrösmoly, a boróka díszbogár és a dió levelein is megjelentek az első levéltetű kolóniák, valamint a szemölcsös gubacsatka is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Mi károsítja a kőrisfák levelét?

2019. szeptember 21. 04:36

D. Edit kérdése: Kőrisfáim levelei összetekerednek, majd hervadnak, elhalnak. Mi okozhatja ezeket a tüneteket?

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra II. rész

2018. május 30. 09:47

A kertben szemet gyönyörködtető örökzöld teleklakóinknak szükségük van a mi segítségünkre a kártevők elleni küzdelemben.

Ház, táj blog Képgaléria

Fenntartható növényvédelem

2023. október 27. 12:10

Növényvédelem és élelmiszerbiztonság, a globális klímaváltozás ökológiai hatásai és a károsítók földrajzi elterjedésének összefüggései – egyebek mellett ezekről a témákról volt szó a 28. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon.

Ne csak az ormányosokat keressük a repcetáblán, hanem a nyomaikat is!

2023. március 18. 07:34

Elérkeztünk a repce szárat károsító ormányosai elleni védekezéshez.