Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzíven rajzik az almamoly és a cseresznyelégy

Agrofórum Online

Május utolsó hetében folytatódott a nyáriasan meleg, kellemes időjárás. A maximális hőmérsékletek elérték a 30 C0-ot, éjszakánként viszont gyakran hűlt le a levegő 5-10 fokra. Az utóbbi napon egy légörvény hatására többfelé hullott ugyan eső, de országosan jelentős a nedvességhiány a talajokban, különösen az Alföld középső vonalában. A lehullott csapadék ellenére az időjárás most elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvez, különösen erős a levéltetvek inváziója, szinte minden növénykultúrában.

Almásokban tovább folytatódik a szürke-zöld levéltetű kolóniák szaporodása, a hajtások mintegy 30 %-a fertőzött. A lassú rajzáskezdet után intenzíven rajzik az almamoly, a heti fogás csapdánként 30-40 db. A vértetű fertőzés folyamatos erősödése tovább tart, a dúsuló lombkorona kedvező feltételeket teremt a terjedéshez. Kórokozók közül a lisztharmat fertőzés dominál, a varasodás fertőzés erősödéséhez több nedvesség kellene, de hiányoznak a feltételek a baktériumos tűzelhalás járvány kialakulásához is almában, körtében, birsben és számos dísznövény fajon.

A tafrinás levélfodrosodás fertőzés már a magasabb hőmérséklet hatására nem terjed tovább, az eddig megbetegedett levelek hullása jelzi, hogy az idei tavasz is okozott meglepetést néhány kertésznek. Különösen erős a lombhullás a nektarin-és sárgahúsú őszibarack fajták esetében. A keleti gyümölcsmoly mellett immár a barackmoly rajzása is veszélyezteti a barackféléket és a szilvát. Késői rajzáskezdet után, most sok lepkét fognak a csapdák. A hajtáscsúcsok hervadása jelzi hamarosan a hernyók kelését.

Alma feromoncsapda

A korai meggy és cseresznye fajták színeződésével párhuzamosan elkezdődött a cseresznyelegyek rajzása is. A kihelyezett ragacsos sárgalapok már tömegesen fogják a kártevőt. A virág-és hajtásfertőző monília az idei tavaszon sem kerülte el a csonthéjas fákat, meggyen időnként 70 %-os hajtáselhalást is megfigyelhetünk, akárcsak a levéltetű fertőzés, itt a hajtások 30 %-a érintett a kártevőtől.

A szőlő ültetvényekben kikeltek az első kabócák, így készülhetünk a védekezésre, amint elérik az L3-as lárvaállapotot. Egyes fajtákon különösen erős a nemezes gubacsatka fertőzés, viszont a közép-magyarországi ültetvényekben most leállt a tarka szőlőmoly rajzása.

Egyéb növényvédelmi információ, hogy rajzik a fügemoly, a kígyóaknás szőlőmoly, a boróka tükrösmoly, a boróka díszbogár és a dió levelein is megjelentek az első levéltetű kolóniák, valamint a szemölcsös gubacsatka is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.

Egyszikű gyomok az őszi kalászosokban és az ellenük való védekezés tavaszi lehetőségei

2019. január 23. 07:38

Az őszi kalászosokban előforduló egyszikű gyomok elleni hatékony védekezés általános elveiről, tényezőiről és az alkalmazható készítményekről ad átfogó képet a szerző.

Olajtökvetéseink gyomnövényei

2019. március 20. 07:35

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések az olajtökkultúrára nem terjednek ki, ugyanakkor a gyomszabályozási stratégiák hatékonyságának növelése céljából fontos lenne a magyarországi olajtökvetések gyomviszonyainak naprakész ismerete. E tanulmány célja, hogy egyfajta hiánypótlásként bemutassa a hazai olajtökvetések legfontosabb gyomnövényeit.

Lótücsök tizedeli a palántákat

2019. április 30. 11:55

A növények fenológiai fejlődésükben előbbre járnak az ilyenkor megszokotthoz képest.