Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: itt a védekezés ideje a szilvadarazsak és a körtebolhák ellen

Agrofórum Online

Az elmúlt hetekben több alkalommal visszatérő fagyos időjárás nagy károkat okozott a virágzó és virágzás előtt álló gyümölcsfákban.

A pontos kár nagyságát majd csak később lehet felmérni, de a terméskiesést minden bizonnyal növelni fogja, hogy a megporzó rovarok sem munkálkodtak a hideg, szeles napokon. A hideget kisérő csapadékos időjárás viszont kimondottan elősegítette néhány betegség járványos mértékű terjedését. A csonthéjas gyümölcsfélék agresszív kórokozója, a virág-és hajtásfertőző monília károsításának első jeleit már a kajszi virágzásának kezdetén észlelhettük. Azóta már minden csonthéjas gyümölcstermő fa kivirágzott, és az időjárási környezet továbbra is a betegségnek kedvezett. A húsvét utáni napok felmelegedése most csapadékot hozott, a monília változatlanul fertőzhet tovább.

Az őszibarack tafrinás levélfodrossága a hideg napokon ugyancsak járványszerűen fertőzött. A „dérgomba” elnevezés jól kifejezi környezeti igényét, a fák fiatal levelein már látszanak a levéltünetek. A hideg napok elmúltával várhatóan megszűnik a további fertőzés, de a fák a beteg levelek elvesztésével és az újabb levelek növesztésével sok energiát vesznek el a termés felnevelésétől.

Támad a poloskaszagú szilvadarázs

Az éppen virágzó alma- és körtefákon a felmelegedő időjárás elősegíti a varasodás aszkospóráinak a szóródását, a csapadékosabb napok hosszabb tartamú nedvességborítást eredményeznek a leveleken, így fokozódik a varasodás fertőzésveszélye. A lisztharmatos vesszővégekből megkezdődött a levelek fertőződése. A beteg vesszők aránya ültetvényenként változó, nagyban függ a fajtaösszetételtől és a téli metszés minőségétől. A fertőzött „gyertyás” vesszőket még most sem késő eltávolítani. A két kórokozó ellen most érdemes megelőző védekezéssel kezelni a fákat, az alkalmazott készítményre vonatkozó védekezési blokk szerint.

Javában virágzik a szilva is. A most támadó poloskaszagú szilvadarazsak rajzását jól nyomon követhetjük a fehér színű ragacsos fogólapokkal. A kezeléseket méhkímélő technológiával most kell elvégezni.

A körtefákon megkezdődött a körtebolha lárvák kelése, de a tojásrakás még folyamatosan zajlik, tehát itt is időszerű a védekezés megkezdése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

A hazai őszi búza magtételek belső Fusarium-fertőzöttsége 2017-ben

2018. december 27. 10:36

NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságán (NTAI) (és jogelődeinél) az 1970-es évek eleje óta figyelemmel kísérik az őszi búza belső Fusarium szemfertőzöttségét.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: egyre több a levéltetűvel fertőzött hajtásvég

2023. május 24. 08:38

Május második dekádjában erős felmelegedés következett be, az éjszakai minimum hőmérséklet sem süllyedt 10 C0 fok alá, nappal pedig gyakran 25-27 fokra is emelkedett a hőmérséklet.

Mikrobiológiával a talajgombák ellen

2023. május 17. 08:34

A gondosan dédelgetett növényeinket számos környezeti veszély fenyegeti. A talajainkban felszaporodott kórokozók egyre nagyobb gondot jelentenek a növénytermesztésben, mert az állományok gyors leromlásához, akár a teljes pusztulásukhoz is vezethetnek.

Mi lesz veled növényvédelem? A visszavont hatóanyagok tükrében

2020. január 9. 09:13

2019-ben 12 új növényvédő szer hatóanyag használatát engedélyezte az Európai Unió, ugyanakkor 45 forgalmazásának engedélyét visszavonta, vagy nem hosszabbította meg azt a lejártakor. Idénre is jut a lejárt engedélyű hatóanyagokból bőven, de vajon mennyi lesz, ami pótolni tudja ezeket?