4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Kísérjük figyelemmel a kártevők rajzását – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A gyümölcsészek ezekben a napokban aggódva figyelik a reggeli hőmérsékleti adatokat, lesz-e fagy, és mekkora kárt okozhat. A már elvirágzott és éppen most virágzó mandula és kajszi ültetvényekben jogos a félelem, mert 20-án reggelre -2 °C-ot mutat a hőmérő. Ez éppen elég a termés megtizedeléséhez.

A korábbi gyakori kisebb-nagyobb esőzések, a párás idő már a virágzás kezdete óta igen kedvező a moníliás virág- és hajtásfertőzés járványszerű lefolyásának. A virágfertőzés első látható tünetei, a megbarnult virágok, az elszáradás jelentkezése már a fertőzés első jelei.

A hajtások fertőződése lassabb folyamat, a hajtáskezdeményeken jelentkezik, de a fás részeket is érinti. Ha a kórokozó szaporítóképlete behatol a vesszőkbe, akkor a fertőzés mértékétől függően akár hosszabb (50-100 cm) ágrész is elhalhat.

A fertőzés további terjedésének megakadályozására az egészséges ágrészből is legalább ekkorát el kell távolítani. A kémiai kezeléshez felszívódó gombaölő készítményeket érdemes használni, akár többszöri ismétléssel.

Az őszibarack esetében a fagykár és a monília mellett még mindig veszélyeztet a tafrinás levélfodrosodás.

Nincs még elég meleg a fertőzési veszély megszűnéséhez, a kisebb esők is elegendőek a folyamatos újrafertőzéshez. A levélkezdemények megbetegedése mellett előfordulhat a terméskezdeményen is tünet, ami végig kisérheti a gyümölcs növekedését, látványos tünettel. Ebben az esetben is felszívódó készítményeket használjunk.

Az alma és a körte elérte a pirosbimbós állapotot, a levélkék pedig „egérfülesek”. Már látszódnak az alma levelein a levélpirosító levéltetű szívásnyomai. A körtén a körtelevélbolhák rakják tojásaikat, bár még nem erős a fertőzés egyik esetben sem.

Levélpirosító levéltetű tünete almán
Levélpirosító levéltetű tünete almán

A varasodás fertőzéshez szintén adottak a feltételek, a termőtestek 40-50%-a érett, csapadékos napokon megkezdődik az aszkospóra szóródás. A fiatal levélkék és a virágkezdemények fokozottan érzékenyek a korai fertőzésre.

A lisztharmat melegigényesebb, de a fertőzött vesszővégek már szórják a szaporítóanyagot az egészséges levelekre. A kontakt és felszívódó készítmények preventív módon gátolják a korai megbetegedést.

A szilva teljes virágzásban van. A monília mellett ebben a fenológiai stádiumban rakja petéit a virágcsésze cimpákra a poloskaszagú szilvadarázs mindkét faja.

Fehér színű ragacsos fogólap szilvafán
Fehér színű ragacsos fogólap szilvafán

Nem késlekedhetünk a fehér ragacsos fogólapok kihelyezésével, mert így követhető a pontos rajzásdinamika, a védekezés optimális időzítése érdekében, mely a rajzáscsúcs utáni 10-14 nap. Késlekedés esetén a kikelő lárvák azonnal behatolnak a terméskezdeménybe, a következmény pedig a gyümölcskezdemény lehullása lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Nem lesz hiány magyar almából – A vevőktől is függ a termelők megélhetése

2022. október 6. 10:12

A magyar almának van jövője, a legnépszerűbb gyümölcsből az áruházakban idén sem lesz hiány - mondta az Agrármarketing Centrum (AMC) almafogyasztást népszerűsítő kampányának szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

Az alma 2018. évi növényvédelmi érdekességei

2018. október 29. 07:37

A vegetáció kezdetén – március 19. és 24. között – az ültetvényeknek el kellett viselni egy komolyabb lehűlést, melynek közvetlen hatása az almástermésűeket kevésbé érintette.