35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Növényvédelmi előrejelzés

A klimatikus körülmények a lisztharmat és a varasodás kórokozói számára is kedvezőek

Agrofórum Online

Gyümölcsöseinkben továbbra is tart a gyümölcsmoly lepkék intenzív rajzása. Most is erős az almamoly, a szilvamoly, a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly imágók repülése a feromon csapdákba.

A folyamatos rajzás alapján indokolt a 10-12 naponkénti rovarölő szeres permetezés a molykártétel elkerülése érdekében.

Ismét található a csapdákban levélaknázó, illetve sodrómoly, ezért erre is figyelemmel kell lenni a védekezés során. A klimatikus körülmények igen kedvezőek a lisztharmat és varasodás kórokozói számára is, ezért csak a kombinált védekezések vezetnek eredményre.

Lisztharmat tünete köszmétén

Az almafa vértetű intenzív terjedése már elérte a lombkorona magasabb részeit is, melyet a hajtásokon látható vattacsomó jelez. A vattabevonat védelmében szívogató kártevő hatására a hajtáson rákosodó sebek jelentkeznek. A lombkorona nyitottsága most még lehetővé teszi a hatékony védekezést, de ehhez a gyümölcsfa méretéhez kell igazítani a növényvédő szer dózisát.

Almafa vértetű

A letermett szamóca lombozatát most érdemes eltávolítani, hogy új, egészséges leveleket hajtson. Ezzel a radikális művelettel nemcsak az idős, beteg levelektől szabadítjuk meg a növényt, de serkentjük a virágrügyek differenciálódását is. Egyúttal töltsük fel a szamócaágyás tápanyag készletét is, de csak klórmentes műtrágyát használjunk, a növény érzékenysége miatt.

Folytatni kell a szőlő intenzív védelmét, mert a növény minden kórokozója számára kedvezőek a fertőzési feltételek, sőt a védekezés elmaradása előidézheti egy járvány kezdetét is.

A kórokozók kiváló fertőzési feltételei mellett ismét rajzik a tarka szőlőmoly, ezért a védekezése tervezése során vegyék ezt is figyelembe.

Országszerte rengeteg a lombozatától megfosztott buxus bokor. A károkat a selyemfényű puszpángmoly áttelelő hernyói okozták.

Selyemfényű puszpángmoly kártétele

Most a lepke ismét rajzik, ezért készüljenek fel a nyári nemzedék elleni védekezésre, mely csak akkor lesz hatásos, ha a permetlé bejut a bokrok belsejébe, mert a hernyók mindig ott kezdik a levelek megrágását.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

A nitrogénpótlás mértékének irányelvei szőlőültetvényekben

2018. október 14. 02:34

A nitrogén fontos a szőlőben. A szőlőültetvényekben ezért helyesen kell megállapítani a nitrogénpótlás mértékét. A számításhoz számos tényezőre kell figyelni: talajtani sajátosságok, a tőkék növekedési ereje, a talajápolás módja, az évjárat hatásai.

70. évfordulóját ünnepli Európa második legnagyobb szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója

2019. május 31. 12:47

Kiállítással és tudományos konferenciával ünnepli fennállásának 70. évfordulóját Európa második legnagyobb, 1600 tételből álló szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója, a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete júniusban.

Élénkült a bor külkereskedelme

2023. április 14. 10:18

Az AKI PÁIR adatai szerint a belföldön termelt és belföldön értékesített földrajzi jelzés nélküli, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára emelkedett hektoliterenként.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!