Növényvédelmi előrejelzés

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

Agrofórum Online

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

A március az átlagosnál melegebb és szárazabb időjárással búcsúzott. A szárazság országszerte aggasztóvá vált, egész télen és az eddigi tavaszi időszakban sem esett számottevő csapadék.

Csonthéjas gyümölcsű növényeinknél a virágzás körüli időpont az, ami a virág- és hajtásfertőző monília szempontjából a legkritikusabb. A kórokozó ekkor fertőz a bibén és virágszirmon keresztül, ami a virág azonnali elhalásával jár. A monília a virágon keresztül megbetegíti a vesszőt és a hajtást, akár egész ágakat is képes megfertőzni, ami jórészt azok elhalásával jár.

A kajszi esetében már múlóban a közvetlen veszély, de a cseresznye, a meggy, a szilva és az őszibarack most van a legfogékonyabb fenológiai stádiumban. Igaz, hogy most meleg van és eső sem esett, azért a veszély a virágzás elmúltáig folyamatosan fennáll. Preventív jelleggel most felszívódó hatású készítményekkel védekezzünk a monília ellen. Ugyanez vonatkozik az őszibarack tafrinás levélfodrosodására, mert neki is a hűvös és csapadékos idő kedvez, ami eddig nem állt fenn. Az eddig kifeslett leveleken, aki elvégezte a rezes lemosó permetezést, nem láthatott fertőzést.

A virágzó szilvafákra időszerű a fehér ragacsos fogólapok kihelyezése, ugyanis ezzel tudjuk megfigyelni a poloskaszagú szilvadarazsak rajzásának a kezdetét. Ezek a kártevők a virágok csészecimpáira rakják tojásaikat, majd a kikelő lárva a megkötődött terméskezdemény belsejében károsít. A megfertőzött termés egészen korán, körömnyi nagyságnál lehullik a fáról, sokszor az egész fa termése. Ha szétvágjuk az ilyen termést, poloska szagot érzünk rajta. Sziromhulláskor azonnal védekezzünk, ha csapdánk szilvadarazsakat fogott.

A piros bimbós állapotú almafákon megjelent a levélpirosító levéltetű. Az almán károsító többi levéltetű fajtól eltérően ez a kártevő ilyen korán kezdi meg szívogatását. Ennek nyomán pirosodik és torzul a levél, a fonáki részen megtalálható maga a levéltetű is. Erősebb levélkár esetén felszívódó készítménnyel védekezzünk, de csak olyan szerrel, mely nem pusztítja el a megporzó méheket és más hasznos rovarokat.

Időszerű elkezdeni az almafa lisztharmat elleni védekezést, mert a jelenlegi idő kedvező számára, különösen, ha vannak a fákon betegen áttelelt, „gyertyás” vesszők. Ezekből a beteg vesszőkből indul a másodlagos fertőzés. Házi kertekben még most sem késő levágni ezeket a beteg vesszőket.

Védett fekvésű szőlőkben kifakadtak a rügyek. Most védekezzünk a rügyekben telelő, és most kirajzó atkák ellen, speciális atkaölő készítménnyel, vagy pedig kéntartalmú gombaölővel, melynek kiváló atkagyérítő hatása is van.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Tűzelhalás betegségre számíthatunk az almatermésű gyümölcsösökben

2019. április 13. 08:36

A kórokozó baktérium korábban zárlati (karantén) státuszú volt, ami ellen hatóságilag irányított, kötelező védekezést kellett folytatni valamennyi termelőnek. A betegség ellen ma is szükséges fellépni, de a növényvédő szeres kezelések csak pontos időzítés és megfelelő kijuttatás mellett biztosítanak védelmet.

Almaecet házilag, ha sok az almánk

2023. szeptember 25. 05:40

Sokan a diétás étrendjük részeként ismerik, vannak, akik egészségmegőrzés érdekében alkalmazzák, de az biztos, hogy igazi kincs otthon az almaecet. Mi kell az almaecethez? Nézzünk is egy receptet!

A minőségmegőrzés záloga: fluopiram

2024. augusztus 5. 11:40

A betakarításhoz közeledve egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a tárolási betegségek megelőzésére szolgáló növényvédelmi kezelések.

Megjelennek az első levéltetvek az almán

2025. március 17. 08:10

A márciusinál sokkalta melegebb időjárás következtében, sokféle fás szárú növény esetében indult meg a rügypattanás.