Növényvédelmi előrejelzés

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

Agrofórum Online

Május első napjait a fokozatos felmelegedés jellemezte. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 16-20 Celsius fok körül mozogtak, éjszaka viszont gyakran lecsökkent a hőmérséklet 5-6 fok körüli szintre. Ennél magasabb csak borult és szeles éjszakákon alakult ki. Néhány milliméter eső szinte mindenhol esett, de a folyamatosan fújó szél ezt a kevés csapadékot is felszárította. A hiányzó csapadék országos szinten legalább egy havi mennyiségnek felel meg.

Országszerte megkezdődött a májusi cserebogár imágók rajzása. Ebben az évben a Kárpát medencében honos 7 törzs közül a VII. törzs rajzása figyelhető meg. Ennek elterjedési területe elsősorban a hajdúsági, nyírségi tájegységek, Somogy és Baranya megyék, illetve kis foltokban a Balatontól északra eső területek. Vannak az országban olyan körzetek, ahol minden évben megfigyelhető a májusi cserebogár rajzása, itt átfedik egymást az egyes törzsek. A bogarak elsősorban az erdei fák és a gyümölcsfélék lombozatával táplálkoznak, tojásaikat viszont a környező talajokba rakják le. A kikelt pajorok három éves fejlődésük során igen nagy károkat képesek okozni a növények gyökérzetének megrágásával, ezért a bogarak peterakását kell megelőzni a védekezés során.

Májusi cserebogarak

Almásainkban az ország középső részein intenzíven megkezdődött az almamoly imágók rajzása. A gyümölcsösökben kihelyezett feromon csapdákkal figyeljünk a rajzás alakulására, hogy optimális időpontban kezdődjön a védekezés. A korábbi évek tapasztalatai alapján elhúzódó rajzásra kell felkészülni, a 2 nemzedék repülését igen nehéz elkülöníteni. Ugyanakkor a levélaknázó molyok rajzása alacsony szintű egyelőre.

Alma feromoncsapda

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására. A tömeges rajzás a melegebb tájegységekben jellemző, ez a fellendülés másutt még várat magára.

A betegségek terjedésének a viszonylag száraz időjárás szab gátat. A varasodás fertőzés csak kis ütemben fertőz, az almafalisztharmat viszont intenzíven fertőz, már nemcsak primer, hanem másodlagos megbetegedés is látható.

A csonthéjasok virág-és hajtásfertőző moníliájának hervadási tünetei a napokban már nemcsak a kajszin és őszibarackon, hanem a meggyen és a cseresznyén is megfigyelhetők, pedig nagyobb eső és tartós vízborítás az utóbbi időben nem alakult ki.

Meggy monília fertőzése

Fajtától és területi elhelyezkedéstől függően igen változóan alakul a szőlő fejlődése. A fakadó rügyek mellett helyenként már 2-3 leveles tőkéket is megfigyelhetünk. A tarka szőlőmoly lepkék repülése minden szőlőtermesztő körzetben megkezdődött, de a rajzás felfutása még várat magára.

Tarka szőlőmoly lepke
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Különleges szőlők a pécsi gyűjteményben

2018. november 4. 10:40

Termesztett növényeink közül a szőlő az egyik legformagazdagabb. Variabilitásának kialakulásához a több évezredes termesztése is hozzájárult. A pécsi gyűjtemény számos olyan különleges szőlővel is rendelkezik, amelyek külső megjelenési formájukban a közismert fajtákhoz képest jelentősebb eltéréssel rendelkeznek. A cikk ezen érdekes, különleges szőlők közül mutat be néhányat.

Késik Európa, ezzel együtt hazánk első szürete

2019. augusztus 12. 12:33

Elsőként Európában a Varga Pincészet ma megkezdte a Csabagyöngye szőlő szüretelését. Immár sok éves hagyomány, hogy minden évben a Balatonboglári borvidéken található Ordacsehiben kezdődik a szüret Magyarországon, így az is hagyomány, hogy a Csabagyöngyéből készül Európa első újbora.

Szőlő tápanyagellátás a hatékonyság jegyében

2022. április 20. 14:00

A növények igényének megfelelő okszerű tápanyagutánpótlás szerepe soha nem volt ilyen időszerű, mint napjainkban.