Növényvédelmi előrejelzés

Rendkívül aktívak a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák

Agrofórum Online

Augusztus 20-a után gyökeres változás állt be hazánk időjárásában. Az addigi hőséget mérsékeltebb meleg váltotta fel, és kevéske eső szinte mindenütt hullott, de a talajok vízgazdálkodásán ez a mennyiség édeskeveset változtatott. A talajok felső rétege jelenleg is teljesen kiszáradt, minőségi talajmunkát csak nagy nehézségek árán lehet végezni. A korábbi hőség miatt szinte minden érik, de a rovarkártevők aktivitása is a maximumon van.

Immár sokadszor, de ismét ki kell emelni a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloska kiemelkedő aktivitását. Míg az előbbi a veteményes kertek növényeit, különösen a paprikát és a paradicsomot, illetve a körömvirágot lepte el, addig a márványos poloska inkább a gyümölcsösben tevékenykedik. Persze nem kizárólagos a táplálékválasztás, de az arányok most ezek. Mindkét fajnál igen bőséges az utánpótlás, rengeteg a különböző fejlődési fokozatú lárva. A kifejlett imágókkal együtt már most érzékeny károkat okoznak. A védekezést nehezíti, hogy a növények zöme már érik.

Zöld vándorpoloskák

Másik friss tapasztalat, hogy a mezőgazdaságban kártékony bagolylepke fajok közül különösen aktívan repülnek a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és különösen nagy számban a gyapottok bagolylepkék. Ez utóbbi faj nappal is igen aktív, látogatja a virágzó és terméshozó növényeket, táplálkozik és rakja petéit. Most van különösen nagy veszélyben a paprika és a paradicsom termése, de emellett nagy károkat képes okozni a másodvetésű babban is.

Az almamoly folyamatosan repül a feromon csapdába, az alma és körte mellett már sok a megrágott dió magbél. A dióburoklégy folyamatosan és nagy létszámban látogatja a diófákat, a fertőzés első jelei már látszanak a fán, illetve a leveleken a dióaknázó fényesmoly károsítása is megfigyelhető.

Dió almamoly

Szórvány gyümölcsösökben erős károkat okoz az aranyfarú lepke hernyója, a hernyófészkek száma ezeken a helyeken felszaporodásra, gradációra utal.

A hosszantartó melegben, szőlőben és más növényeken felszaporodott a kabóca népesség. Szőlőben az aranyszínű sárgaság fitoplazma terjesztése miatt különösen veszélyes. Emellett általánosan fertőz a kígyóaknás szőlőmoly, de helyenként megjelentek a gubacsatka, a levélatka és a szőlő-gyökértetű levéllakó alakja is, annak ellenére, hogy jól kezelt ültetvényekről van szó.

Szőlő filoxéra levélen

Díszkert tulajdonosok számára friss információ, hogy már repül a boróka tükrösmoly második generációja, mely legalább akkora kár képes okozni, mint a boróka díszbogár.

Paradicsom termesztők számára sajnálatos hír, hogy délkelet-Magyarországon, szabadföldön, fekete ebszőlőn (Solanum nigrum) megfigyelték a paradicsom aknázómoly (Tuta absoluta) kártételét, ezért feltételezhető, hogy szabadföldi paradicsomon is megjelenhet.

Paradicsom aknázómoly kárkép
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Terjedőben a kukoricabogár, a borsózsizsik miatt gázosítani kell

2021. július 13. 08:42

Az elmúlt hét időjárását ismét a forró nyári időjárás határozta meg, amit csak némileg enyhített az időszak második felében jelentkező kisebb lehűlés. Az országban több helyen alakultak ki zivatargócok, sokfelé viharos széllel, jégesővel. A károk nem kímélték a szántóföldi és a kertészeti kultúrákat. A lehullott eső igen változóan, néhány milliméter és két havi mennyiség között alakult. Az ország talajainak többsége továbbra is szomjazik. A kalászos gabonák, a borsó és az őszi káposztarepce aratása nagy erőkkel zajlik, az árpáé már gyakorlatilag befejeződött. A szalma lehordása után ütemesen haladnak a tarlóhántások. Itt az ideje hamarosan a nehezen írtható gyomokkal fertőzött területek vegyszeres kezelésének.

Nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak - magas az ázsiai márványos poloska egyedszáma is

2019. július 2. 14:41

A napokban kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók és továbbra is nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Továbbra is erőteljesen fertőz a szőlőperonoszpóra

2019. augusztus 28. 08:33

A barackmoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatosan rajzik, ugyanez mondható el a nyugati dióburoklégy előfordulásáról is.