Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: hamarosan időszerűvé válik a tavaszi regulátoros kezelés

Agrofórum Online

Március közepén továbbra is gyakran borús, hűvös az időjárás. A nappali maximum hőmérséklet nem éri el a 10 °C fokot, viszont már ritkulnak az éjszakai fagyok.

Csapadék a februári szárazság után március első harmadában sem hullott számottevő mennyiségben. A talajok felső rétege teljesen száraz. A jól megművelhető talajba folyamatosan vetik a kora tavaszi kalászos gabonákat, megkezdték az előkészületeket a borsó vetésére. A száraz idő miatt inkább a folyékony nitrogén fejtrágyák érvényesülnek, a szilárd műtrágyák eddig alig hatottak. Sok helyen gyomfésűvel és küllőskapával igyekeznek bedolgozni a talajba a fejtrágyát, egyúttal pedig szellőztetni az összetömörödött talajt, illetve a korai gyomfertőzést mérsékelni. Az őszi kalászosok közül a búza kifejezetten kedvező képet mutat, az őszi árpa azonban lassan növi ki a tél okozta levélsárgulást. A hűvös idő ellenére az őszi káposztarepce vontatottan ugyan, de megkezdte a szárbaindulást. Sok táblán még nem nőtte ki a tápanyaghiány okozta levéllilulást.

Van, ahol küllőskapával igyekeznek bedolgozni a talajba a fejtrágyát.

A levélörvök védelmében helyenként tömegesen bújnak meg a szárormányosok, táplálkozásukról árulkodik a levélnyél megrágása, de a megtermékenyített nőstények még nem raktak tojásokat az epidermisz alá. A gyakran borús és 10 fok alatti nappali hőmérsékletben alig mozognak egyelőre. A kihelyezett sárgatálakban és a ragacsos fogólapokon kevés a csapdába esett bogár. Változásra csak a hőmérséklet emelkedése után lehet számítani. Az ősszel végzett regulátoros kezelések hatására csak az idős leveleken található minimális fómás fertőzés, de a fiatal lombon még késik a megbetegedés. Az oldalelágazódás elősegítésére a fagyok elmúltával időszerűvé válik a tavaszi regulátoros kezelés, mely egyúttal fékezi a szár-és levélbetegségek korai megjelenését.

Az őszi kalászosokon már tavaly kialakult gabonalisztharmat, árpa törperozsda, levélfoltosság betegségek a kissé túlfejlett állományokban aggodalomra adtak okot. A fertőzés nyomai most is jelen vannak, de a februári-márciusi időjárási körülmények egyelőre nem kedveznek egyik kórokozónak sem. Amennyiben továbbra is száraz, de melegebb időjárás lenne, akkor a lisztharmat fertőzés terjedése erősödhet fel, csapadékos napok pedig a törpe- és sárgarozsda, valamint a levélfoltosságot okozó gombabetegségek tavaszi terjedését okozhatja.

Mezei pocok kolónia

A mezei pocok téli terjedését nem figyelhetjük meg, a januári bőséges csapadék erőteljesen gátolta a kártevő felszaporodását. A nagy létszámban látható ragadozó madár jelenlét ugyanakkor jól jelzi, hogy a mezei pocok aktívan táplálkozik.

A naposabb órákban már szórványosan megfigyelhetők a vetésfehérítő bogarak, de csak néhány példány jelzi, hogy számukra is vége a kényszernyugalmi állapotnak. Melegebb időben megkezdődik betelepedésük az őszi-és tavaszi gabonavetések szegélyébe.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Mire figyeljünk a leander teleltetése során növényvédelmi szempontból?

2019. október 18. 04:36

N. Blanka kérdése: Leandereim teleltetése során mire kell kiemelten odafigyelnem növényvédelmi szempontból?

Harlekinkatica: Az inváziós kártevők

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.

Száraknázó lepkék elterjedése és jelentőségük a világ kukoricatermesztésében

2018. november 22. 10:50

A száraknázók a velük együtt élő összes kártevőt figyelembe véve az adott termőterület legveszélyesebb károsítói, melyek elleni küzdelem az esetek többségében konkrét technológiába illesztett biotechnológiai vagy kémiai védekezést is megkövetel. A különböző kontinensek, és azok régióinak jelentős, kukoricaszárat aknázó lepkefajaival és azok elterjedési területeivel ismerkedhetünk meg az írás segítségével.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: végezzünk regulátoros szabályozást az őszi káposztarepcén!

2022. október 5. 07:36

A sürgető feladat most a regulátoros növekedésszabályozás elvégzése, nehogy a zavartalan növekedés veszélyeztesse a növények télállóságát.