Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: most kezdi a károsítást a repcedarázs álhernyója

Agrofórum Online

Szeptember második dekádjára tartósan kora ősziesre fordult az időjárás. A nappali maximum időjárás ritkán emelkedik már 20 C0 fölé, éjszakánként pedig csupán 10 fok alatti hőmérsékletet lehet mérni. Erős a reggeli harmatképződés, valamint gyakori a zápor és zivatarok kialakulásának az esélye. A talajok nedvesség ellátottsága javult a korábbi hetekhez képest, de az alsóbb talajrétegek elszívó hatása miatt még igencsak messze van az optimálistól.

A figyelem középpontjában most az elvetett őszi káposztarepce vetések állnak. Fejlettségük a vetésidőtől és a csapadékellátottságtól függően igencsak változó. Az augusztus utolsó napjaiban elvetett területeken már 4-6 lomblevelesek a növények, míg a szeptember közepi vetések csak most kelnek. A korai növénykártevők fertőzési nyomása most kisebb a megszokottnál, mert a viszonylag kedvező nedvességellátottság miatt gyorsabban fejlődnek a növények, hamarabb kinőnek a kártevők „foga” alól. Látványos a különbség a rovarölő szerrel csávázott magvak javára, ezeken ugyanis nagyságrendekkel kevesebb károsítás látható. A sárga ragacsos fogólapok repcedarázs imágókból 15-25 darabot fognak hetente, a álhernyók még csak most kezdik károsításukat, az árvakeléseken viszont már rágásnyomokat bőségesen lehet látni. A csapadékosabb idő miatt kisebb a földi- és keresztesvirágú bolha kártétel is. A fejlődéssel párhuzamosan hamarosan várható a káposztalegyek gyökérkárosítása is, valamint az árvakelésekről a levéltetvek betelepedése.

A kukorica területek kényszerűen gyors betakarítása mellett a kukoricamoly második nemzedéke a keleti országrészben még most is rajzik, bár csak alacsony létszámmal. A kukoricamolytól, az amerikai kukoricabogártól, valamint a gyapottok bagolylepke hernyóktól megrágott csöveken a fuzáriumos csőfertőzés számára kedvezőek a feltételek a nagyobb mértékű terjedéshez. A jelenlegi néhány százalékos megbetegedés erősödése várható minden tájegységben.

Kukorica csőpenész

Az őszi kalászos vetéséhez nagy erőkkel folynak a talajelőkészítési munkálatok. Most viszonylag kedvezőek a feltételek a jó minőségű vetőágy készítéshez. Az árvakeléseken már hetek óta jelenlevő gabona levéltetvek és kabócák áttelepülése a kelő állományokba gyorsan fog bekövetkezni, ami a gabonavírus fertőzések kialakulásával járhat.

Évelő pillangós területeken, ruderáliákon a mezei pocok fertőzés erősödése mellett a mezei egerek (güzüegér) jelenléte is megfigyelhető, ezért rendszeresen ellenőrizni kell a területeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

2023. február 12. 04:38

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?

Az "okos" eszközök gyorsan átalakítják a mezőgazdaságot

2019. május 24. 06:37

A gazdaságok ma már olyan kifinomult eszközöket is használhatnak, mint a műholdak és a drónok, amelyek nagy felbontású fotói azonnal megjelennek a farmerek okostelefonján vagy táblagépén. A képek feldolgozása pedig segíti a gazdálkodókat abban, hogy megfelelő döntéseket hozzanak.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Tippek a meztelencsigák ellen is

2024. május 7. 08:10

A jó idő beköszöntével melegebbek lettek a nappalok és az éjszakák. A jó hír mellett azonban a növényvédősöknek a növényvédelemre, a feléledő kórokozó gombákra is gondolniuk kell. A szőlősöknek a lisztharmat mellett már a peronoszpórára figyelniük kell, és a kertben károsító meztelen csigák ellen is tanácsot adunk.