Ökológiai gazdálkodás

Nagy-Somló: az egész borvidék a bio útra lép

ÖMKI

A Nagy-Somlói Borvidék Hegyközsége döntött: 2023-tól a teljes borvidék áttér ökológiai művelésre.

Az átállást négyéves képzés előzi meg a hegyközség szervezésében hazánk egyetlen, kifejezetten fenntarthatósággal foglalkozó önálló intézménye, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) és a Biocont Kft. közreműködésével. A folyamat eredményeként Magyarország olyan történelmi borvidékkel gazdagodik, amelyen itthon úttörő módon egységesen ökológiai módon termelnek borszőlőt.

Tornai pincészet, Somló-hegy

 „A bio népszerűsége megállíthatatlan: Európában már közel 400 ezer mezőgazdasági vállalkozás foglalkozik biotermeléssel a legutóbbi, 2017-ben végzett felmérések szerint. A biobor-ágazat különösen gyorsan növekszik. Bő tíz év alatt megnégyszereződött a bioszőlő-területek nagysága a világon, a bioborok piaca pedig becslések szerint 2022-ig akár 12-15 százalékkal is nőhet nemzetközi szinten. Bízunk benne, hogy Nagy-Somló kezdeményezését követve egyre több borvidék látja meg a potenciált az ökológiai szőlőtermelésben itthon is”

 – mondja a Nagy-Somló Borvidék tavaly november végén meghozott döntése kapcsán Dr. Drexler Dóra, az átállást fenntartható talajápolási módszerek oktatásával támogató ÖMKi ügyvezetője.

A négy éven át tartó képzést a Hegyközség a somlói szőlészeknek szervezi, akik ennek részeként megkapják az öko minősítésű szőlőműveléshez és borkészítéshez szükséges tudást, növényvédelmi bemutatókon, tanulmányutakon, terepbejárásokon vesznek részt. Az átállási folyamat várhatóan 2023 januárjában kezdődik, amelynek végén, 2026-ra ökológiai tanúsítványt kaphat az első hazai egységesen organikus borvidék.

„A kezdeményezés hatására és a tanúsítvány birtokában a somlói szőlészek és borászok jelentős nemzetközi marketing előnyhöz jutnak, a fenntartható művelési móddal pedig történelmi tájunkat védjük, fokozva annak biológiai sokféleségét. Mindeközben a fogyasztók továbbra is a lehető legjobb minőségben termelt, szermaradék mentes somlói borokat élvezhetik” – foglalta össze a döntés előnyeit Baráth Sándor, a Nagy-Somlói Borvidék Hegyközségének elnöke.

A fenntartható talajápolási technológiákkal az ÖMKi azoknak a szőlészeteknek is kínál alternatívát, akik még nem ökológiai módon termelnek, de szeretnék óvni a talajt az eróziótól, a felesleges gyomirtószer használattól, és fenntartható alternatívát keresnek a gyomszabályozásra.

„Az Élő Sorköz magkeverék valóban életet visz a szőlőbe. Hatéves kutatás eredményeként őshonos fajokból – fehér here, komlós lucerna, lándzsás útifű, szarvaskerep, tarka koronafürt, vadmurok – állítottuk össze, és ma már bárki számára elérhető. Támogatja a biológiai sokféleséget, növeli a terület természeti értékét, csapadékos időben is átjárhatóan tartja a sorközöket az ültetvényben, javítja a talaj minőségét, és több évig fennmarad”

– összegezte az ÖMKi kutatási eredményeken alapuló termékének előnyeit Dr. Drexler Dóra.

Alkalmazásához a Talajápolás a szőlőben – fókuszban a fajgazdag sorköztakarás című ingyenes oktatási segédanyag is letölthető a szervezet honlapjáról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

2025. március 28. 08:10

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Szőlőfeldolgozó üzem épül Ordacsehiben

2022. január 15. 10:34

A fejlesztéssel olyan feldolgozókapacitás jön létre, amellyel a 3461 hektáros Balatonboglári borvidék szőlőtermelői nagyobb hozzáadott érték előállításával nagyobb jövedelemhez juthatnak.

A hagyományos bor- és szőlőkultúra megőrzése és újjáélesztése rekreációs eszközök segítségével

2023. január 31. 06:36

Hazánkban még számos lehetőséget rejtő, komplex turisztikai termék a borturizmus, ennek felélesztését vagy megteremtését leginkább rekreációs útvonal kijelölésével érhetjük el.

Különösen értékes lehet a Chardonnay törköly

2021. május 30. 14:03

Egy új kutatás nyomán számos, potenciálisan egészségjavító hatású vegyületet és oligoszacharidot azonosítottak a chardonnay törkölyében.

A poloskák károsítása csaknem az összes növényfélére kiterjed – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 23. 17:10

Augusztus utolsó dekádjára a forró, nyári napok a jellemzőek. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen 30 oC körül mozog, és az éjszakák sem hűlnek 20 fok alá. Magas a relatív páratartalom, rendszeres az éjszakai harmatképződés. Nagyon sokféle gyümölcs és zöldségféle érik, ezért a károsítók elleni védekezés nehéz.