A szőlő intenzív növekedési időszakában végbemenő gyors fejlődése kiemelten fontos időszak a szőlőtermesztők számára. Ebben az időszakban a hajtások akár napi 10-12 cm-t is nőhetnek, így különös odafigyelést és folyamatos gondozást igényelnek.
Június közepéig a szőlő hajtásainak mintegy 60%-a már kifejlődik, ami azt jelenti, hogy a növény jelentős része már ebben a korai szakaszban kialakul. Ez a szakasz meghatározó a későbbi termés mennyisége és minősége szempontjából.
A szőlő hajtásai ebben az időszakban rendkívül gyorsan nőnek, a gyors növekedés pedig az optimális hőmérsékleti és nedvességviszonyoknak, valamint a megfelelő tápanyagellátásnak köszönhető. Ahhoz, hogy ezt a tendenciát megtartsuk, és a nyár végével kiváló termést szüretelhessünk, fontos néhány alapvető munkálatot elvégeznünk még a nyár folyamán.
Folyamatos gondozás a nyár elejétől
A gyors növekedés időszakában a szőlő érzékenyebb a különböző betegségekre, mint például a lisztharmatra és a peronoszpórára. A fertőzések rendszeres ellenőrzéssel elkerülhetőek, amely során lisztharmat esetében általában fehér, púder-szerű foltokat érdemes figyelni a leveleken és a hajtásokon.
Megelőzésképpen érdemes rendszeresen 10-14 napos időközönként kén alapú vegyszerrel permetezni.
Helyes művelési gyakorlat betartása mellett csökkenthetjük a lisztharmat kialakulásának esélyét. A túlzott nitrogéntrágyázás magasabb kockázatot jelent a lisztharmat megjelenésre, így mindképpen törekedjünk a megfelelő tápanyag-egyensúlyra, öntözés során pedig óvjuk a leveleket a közvetlen vízzel való érintkezéstől.
Kötözés
Ebben az időszakban a szőlő gondozása során a kötözés jelentős feladatot ad a gazdáknak, amit egy idényben 2-3 alkalommal is el kell végezni. Ezen kívül a szőlő fáját is vissza kell vágni, amit érdemes a támrendszer felett 20-30 centiméter magasságban megtenni.
Ezekre azért van szükség, mert a visszavágás segít szabályozni a növény növekedését, valamint segíti a támrendszerhez való illeszkedést, így sokkal könnyebben kezelhető lesz a szőlő, míg a kötözés megelőzi a hosszú szőlővesszők föld felé hajlását és esetleges törését.
Ahhoz, hogy minél hatékonyabban dolgozzunk, válasszunk puha, rugalmas anyagot a kötözéshez, hogy ne sértsük a vesszőket. A kertészeti boltokban beszerezhető speciális drótok, műanyag szalagok vagy akár textilcsíkok is alkalmasak lehetnek erre a feladatra, azonban a megfelelő időzítés is elengedhetetlen.
A kötözést akkor érdemes elvégezni, amikor a vesszők még fiatalok és rugalmasak, azonban ha ez a tavaszi-kora nyári időszakban elmaradt a részünkről, és néhol lehajlást véltünk felfedezni, az esetleges károk elkerülése érdekében minél előbb végezzük el a szükséges részeken. Figyeljünk, hogy laza, de tartós hurokkal fogjuk a támrendszerhez, hogy biztosítani tudjuk a növény további növekedését.
Nyári csonkozás
Ahhoz, hogy a fürtök minél nagyobb cukorfokot elérjenek, a tőkék tehermentesítéséről kell gondoskodnunk. Ezt a hajtások visszavágásával tudjuk elérni, amely a termés és a vesszők jobb beérését segítik.
Ez az önárnyékolás megszüntetésével történik, vagyis a túllógó és visszahajló hajtások 30-40 centiméterrel történő levágásával. A munka elvégzésekor figyeljünk, hogy ne essünk túlzásba, és a legfelső fürtök felett maradjon azért pár levél, a termővesszők pedig körülbelül 100-150 cm hosszúak maradjanak.