31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Szőlő-Bor
Fizetett tartalom

Szőlő gombaölőszeres kezelések

Agrofórum Online

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag, műtrágya, valamint növényvédő szer piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak.

Cikkünkben a fungicid szegmensre koncentrálunk, hiszen ez a szegmens szőlő növényvédelemre fordított kiadásainak jellemzően a 80 százalékát is meghaladja. A szőlő növényvédelem Kleffmann által becsült kiadásai a 2016-os kiugró évet nem számítva nem változik, illetve némileg csökken. Mindez a kultúra területének stagnálá­sára vagy enyhe csökkenésére, illetve a gombaölőszeres kezelés­ben történt változásokra vezethető vissza: csökkent a felhasználás, de terjed a nagyobb hektáronkénti költségű szerek használata.

Az adatok a gombaölőszerrel, szerekkel kezelt területre vonatkoznak, ami minden évben a terület több, mint 99 százalékát teszi ki. A kezelés/ha mutató megmutatja, hogy átlagosan egy kezelt hektárra vetítve hányszor kezelnek valamilyen fungiciddel a termelők. Magyarországon az egy hektárra jutó átlagos kezelésszám 2019-ben 6,6 volt. A kezelés/ha és az egy tankban kijuttatott termékek számának szorzata mutatja meg, hogy egy kezelt hektárra átlagosan hány „darab” gombaölő szert juttattak ki a gazdák. A gyűjtőcsomagolású termékek, mint önálló márkanév alatt forgalmazott termékek, és mely termékeket egy tankkeverékben juttatták ki, ebben az esetben egy termékként számolódnak.

A zöldszüret támogatásának a hatása is érződhet a 2019-es éven, hiszen az összes vizsgált év közül 2019-ben volt a legalacso­nyabb a kezelések átlagos száma hektáronként. A zöldszüreti támogatást 2019-ben vezette be az Agrárminisztérium, arra reagálva, hogy a 2018-as évben az Európai Unió területén rekord mennyiségű borászati terméket készítettek, ennek pedig gyorsan eszkalálódó válság lehetett volna a következménye 2019-ben. Így tavaly azok, akik nem rendelkeztek felvásárlási szerződéssel és bizonytalan volt az értékesítésük, élhettek a támogatással. A zöldszüreti támogatás 2020-ban is elérhető volt, idén június 22-30 lehetett beadni a kérelmeket.

További érdekességként kitérünk arra is, hogy milyen betegségek elleni készítmények fogytak a legjobban és ezek a termékek milyen hatásmóddal rendelkeztek. Alapvetően 3 fő gombabetegséget különböztetünk meg szőlőben. Ezek a lisztharmat, peronoszpóra, szürkerothadás, de jelentős azoknak a kombinációs termékeknek is az aránya, amelyek a fő gombabetegségekből legalább 2 betegség  ellen preventív, vagy kuratív módon alkalmazhatóak.

A kórokozók elleni védekezés során a kijuttatott termékek (SDV) összesített volumene hektár alapon csökken. Az összesített kijutattás 2 év alatt 107 ezer hektárral csökkent, ugyanakkor a csökkenő felhasználás mellett stabil a termékek megoszlása – abból a szempontból, hogy évjárat hatás nem figyelhető meg a betegségek el-vagy visszaszorulásának következményeként. Fontos megjegyeznünk, hogy az egy tankkeverékben 2 gombaölő szert juttattak ki, az 2 hektárnyi kijuttatásnak felel meg.

  1. ábra: Szőlőben alkalmazott termékek az engedélyokiratban meghatározott betegségek ellen, ezer hektárban
  1. ábra: Szőlőben alkalmazott termékek hatásmód szerint, ezer hektárban

Hatásmódot tekintve sincs változás, 60 százalékos a kontakt termékek aránya, míg a felszívódóak aránya 40 százalék.

Összegezve látható, hogy a mind a betegségtípusok elleni védekezés, mind a termékek hatásmódja mellett, csökkenő felhasználást mérve, a magyar szőlő ültetvényekben van egy fajta állandóság, ha a gombabetegségek elleni védekezést elemezzük. Az még a jövő, hogy a kilátásban lévő szerkivonások, hatóanyag csökkentésre vonatkozó javaslatok, vagy akár a modern SDHI (rezisztencia törő) gombaölő szerek hogyan változtatják meg a felhasználást.

Végezetül szeretnénk megköszönni a kutatásainkban résztvevő gazdáknak és szakembereknek, hogy válaszoltak kérdéseinkre. A 2020-as évre is sikeres gazdálkodást kívánunk!

Szőlő felmérésünk hamarosan indul, legyen válaszadónk Ön is!

Puskás Péter – Kleffmann és Partner Kft. – https://www.kleffmann.com/hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megörökölte a borászatot – most a szakma trónjára emelte

2025. június 3. 08:10

Gál Tibor húszévesen vette át édesapja borászatát – ma már ő vezeti Eger megújulását, és a szakma legnagyobb elismerését is megkapta.

A szőlő lombozatának értékelése vegetációs indexek alapján

2025. május 21. 14:10

A MATE-n fejlesztett program segítségével lehetőség nyílik az egyedi levelek RGB-alapú vegetációs indexeinek értékelésére.

Az itáliai szőlőtermesztés fejlődése

2025. május 9. 14:10

Míg Ázsia és Kelet-Európa egyes részein jól dokumentált a szőlőtermesztés története, addig a nyugat-mediterrán térségről keveset tudtunk.

Synvino Borverseny 2024: kiemelkedő borok és új trendek

2025. március 22. 16:10

Összesen 400 bor és pezsgő érkezett az ország 18 borvidékéről a Syngenta által XXI. alkalommal megrendezett Synvino Borversenyre.

Mi rágja a szőlőhajtás csúcsát?

2020. május 27. 13:37

A szőlőm friss hajtásvégei úgy néznek ki, mintha megrágta volna valami, de nem sikerült még észrevennem a károsítót. Mi lehet ez, és hogyan védekezzek ellene?

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sok a varasodással fertőzött alma, lisztharmat veszélyezteti a szőlőt

2023. július 12. 14:40

Július második dekádjára a forró, nyári időjárás vált uralkodóvá. A hőséget csak időnként zavarták meg záporok, zivatarok, helyenként jégverés tette tönkre a termést. A nappali maximum hőmérséklet általában 30 Celsius-fok körül alakult, de éjszakára sem csökkent 20 fok alá a levegő hőmérséklete. A magas relatív páratartalom miatt reggelente erős a harmatképződés. A magas hőmérséklet csökkentette a betegségek terjedését, de teljesen nem szüntette meg.

70. évfordulóját ünnepli Európa második legnagyobb szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója

2019. május 31. 12:47

Kiállítással és tudományos konferenciával ünnepli fennállásának 70. évfordulóját Európa második legnagyobb, 1600 tételből álló szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója, a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete júniusban.