4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Talajélet

Már nem élettelen dolognak képzelik el a talajt…

Agrofórum Online

„Nagyon meglepett, hogy mennyi élet van a talajban, én azt egy élettelen dolognak képzeltem el” – fogalmazott az egyik fiatal, Győri Zoltán, a KITE Zrt., a Miskolci Egyetem és a Talajtani Társaság negyedik alkalommal megrendezett Extrém Talajtani Táborában. „Talaj nélkül nincs élelmiszer” – tette hozzá Kurely László Máté, aki kifejtette: a korábbi táborok hatására fokozódott benne a tudatosság, amit az is erősített, hogy az egyetemen újabb ismereteket szerezhetett a témában.

Azt lehet mondani, hogy van egy keménymagunk, akik már rendszeres táborozók, de mindig jönnek újabb és újabb emberek, tehát évente sikerült néhány szép gyöngyszemet meríteni, hála Istennek. Egyszerűen meg vagyunk lepődve, hogy milyen érdeklődéseket vált ki a talajtani táborunk

– ezt már a szervező csapat oszlopos tagja, Kovács Károly mondta el az Agrofórum kamerája előtt. A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának Földrajz-Geoinformatika Intézetének tudományos segédmunkatársa videónkban azt is elárulta, hogy ezúttal mivel tudott megújulni a fiataloknak szóló programsorozat.

Az Erdészeti Tudományos Intézet segítségével az erdészeti talajtan témaköre is megjelent a tematikában.

Sok információval gazdagodtunk a szikes fásításokról egy eléggé komoly, fejtágítós napon. Nagyon jó volt, hogy nemcsak a szántóföldi, hanem az erdészeti aspektus is megjelent az idei táborban. Egészen komoly szikes területeket, szép szelvényeket láttunk. De a hagyományos elemeket tekintve is elmondható, hogy minden évben új táblán ásunk, tehát minden évben van valami újdonság, amit találunk. A hátsó szelvény mélyében lévő szoloncsák például teljesen egyedi a tábor története során.

Okostelefon, alkalmazások – egy kicsit máshogyan

Napjainkban egyre inkább elterjedőben van a fiataloknak szóló táborokban, hogy az okostelefonokat nem, vagy csak nagyon korlátozottan használhatják a gyerekek. Az Extrém Talajtani Táborokban erre nem feltétlenül van szükség. Egyrészt a megerőltető szelvényásás közben nem az a legfőbb gondolat, hogy ki üzent vagy töltött fel újabb kisvideót a TikTokra. Másrészt, a tábor egyik célja éppen a modern mezőgazdaság bemutatása, amiben nagy szerepe van a különböző alkalmazásoknak, programoknak, digitális eszközöknek.

A digitális agrármegoldásokkal is megismerkedtek a táborozók

Ezúttal is kihoztuk a modern mezőgazdaság legújabb vívmányait. A John Deere traktorokat és azokat a talajművelő eszközeinket, amelyek a precíziós gazdálkodás zászlóshajói, főbb eszközei. Nyilván megmutattuk a legújabb drónokat, amikről ma már nagyon sokat hallanak a fiatalok. Ezeken kívül megismertetjük velük az agrárdigitalizációt is. Itt van ez a 14-20 éves korosztály, aminek teljesen természetes, hogy mobiltelefonokat használ, alkalmazásokat tölt le, de keveset tudnak arról, hogy mi ugyanezt tesszük a mezőgazdaságban is. Mi ezeket a megoldásokat ugyanúgy használjuk, sőt talán még magasabb szinten. Gyakorlatilag ez mind-mind beépül a tábornak a tematikájába

– fogalmazott videónkban Mészáros Gábor, a KITE Zrt. rendszerfejlesztési igazgatója.

Középpontban az aszály

Az idei rendkívül száraz, aszállyal sújtott évben a fiataloknak a szokásosnál is komolyabb feladat volt a szelvények kiásása. Ennyire sokat csákánnyal talán még egyetlen korábbi alkalommal sem kellett dolgozni. A táborozók tehát ebből a szempontból is megízlelhették, hogy milyen hatással van a környezetünkre a rekordszintű csapadékhiány.

Egy kicsit csúnyán hangozhat, de úgy gondolom, hogy szerencsénk van az idei aszállyal. Ennek köszönhetően ugyanis hirtelen szakmai és kevésbé szakmai körökben is jobban elkezdtek érdeklődni a talajtan iránt. Bizonyos szavakat, kifejezéseket már visszahallunk. Mostanra az emberek nemcsak az időjárásról, hanem a talajról is beszélgetnek, ami nagy előrelépés, és érezzük, hogy ebben az évben sokkal erősebb a szavunk. Talán, ha majd belvizes időszakok lesznek, akkor szintén felerősödik a hangunk. Az embereknek mindig kell valamilyen precedens, hogy elinduljanak egy bizonyos irányba

– nyilatkozta őszintén Kovács Károly a talajtani táborban.

Kimeríthetetlen tudáséhség

Annyi minden felmerült az idei táborban, hogy most úgy érzem, még kevesebbet tudok, mint eddig

– állapította meg egy fiatal táborozó, Parádi Bertalan, aki viszont arra mindenképpen rájött, hogy a talaj milyen meghatározó az emberiség életében. Nem volt ezzel egyedül.

Én azt gondolom, hogy a talaj egy olyan dolog, amit meg kell becsülnünk. Ha nagyon-nagyon kimaxoljuk a képességeit, akkor egy idő után kimerül. Ezért fontos, hogy jobban megismerjük

– mondta el Kolozsi Domonkos, aki nem először vett részt a nádudvari programsorozaton. Azt vallja, hogy egyetlen tábor ideje alatt nem lehet mindent megtanulni.

Én ezért ajánlom, hogy minél többen jöjjünk és minél többször.

A fiatalok tehát ezúttal is rengeteg élménnyel és szakmai tudással gazdagodtak, azt pedig csak remélhetjük, hogy a főbb üzeneteket haza is viszik – akár foglalkoznak mezőgazdasággal, akár nem. Az idei év ugyanis fájóan megmutatta: ha a talajainkkal és azok állapotával nem foglalkozunk nagyságrendekkel többet, mint eddig, akkor a szélsőségek csak tovább rontják majd az amúgy sem túl jó és fenntartható helyzetet…

Tekintse meg az Extrém Talajtani Táborról készített videónkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

2025 mezőgazdasági kihívásai: fókuszban a talajélet

2025. január 30. 16:10

Az elmúlt 10 évben azt lehet mondani, hogy felgyorsult és folyamatos a klímaváltozás és az átlaghőmérséklet emelkedése. Ez globális szinten 2024-ben 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az 1850-es évek környékén.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Virtuális Határszemle 8. - PrecSat Extra: Határszemle a világűrből

2020. október 27. 12:26

A PrecSat Extra alkalmazás a KITE Zrt. saját fejlesztésű űrfelvétel böngészője, melynek célja, hogy egy adott gazdaság tábláin a növényállomány fenológiáját tudjuk nyomon követni, illetve a vegetációban bekövetkezett változásokat tudjuk elemezni.

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.

Kísérletekben bizonyítottak a KITE kertészeti technológiái

2024. július 17. 14:10

A KITE Zrt. Derecskei Kísérleti Telephelyén tartott kertészeti szakmai napot az érdeklődők számára, ahol azokba a kertészeti technológiai megoldásokba, fejlesztési folyamatokba nyerhettünk betekintést, amelyek évtizedek óta zajlanak a KITE berkeiben.

Újabb telephelyet nyitott a KITE Szerbiában

2019. május 9. 12:30

A KITE Zrt. hosszú távon öt bázis létesítését tervezi Szerbiában, mely biztosítja majd a vállalat komplex tevékenységének megismertetését a szerbiai termelőkkel. Az újvidéki után a következő lépés a legújabb telephely megnyitása Topolyán.