Talajélet

Mennyi idő alatt bomlik le a gumi?

Agrofórum Online

Évente 1,4 milliárd gumiabroncsot értékesítenek világszerte. Ez a szám a gépkocsi-tulajdonosok számának növekedésével tovább fog nőni. Ha a régi autógumikat illegális hulladékként helyezik el vagy tárolják, az egészségügyi kockázatokat rejt magában, beleértve a tűzveszélyt is, illetve táptalajt ad a különböző kártevőknek, például a rágcsálóknak és a szúnyogoknak.

Visszanyerés és újrahasznosítás 2009-ben az EU-ban: a használt gumiabroncsok 96%-át újrahasznosították. 1999-ben ez az arány még csak 50% volt. A visszanyert abroncsok egy részét újra felhasználják. Más részüket újrahasznosítják.

Az abroncsoknak mintegy 200 összetevőjük van. Ide tartozik az acél, a nejlon, a természetes és a szintetikus gumi, továbbá számos vegyi anyag keveréke, így paraffinviaszok, pigmentek, gázkorom, szilika stb. Egy abroncs teljes biológiai lebomlása 400 évet vesz igénybe. Egy gumicsizma lebomlási ideje: 50-80 év. A régi autógumik illegális lerakóhelyeken való elhelyezése káros a környezetre és tiltott az EU országaiban. Magyarországon 40-50 ezer tonna gumiabroncs-hulladék keletkezik évente. Ennek csupán 15-20 százalékát hasznosítják. Van belőle a kommunális szeméttelepeken, az erdőkön, vízpartokon is sajnos. Jó hír viszont, hogy változatos felépítésükből kifolyólag az abroncsokból szinte bármi készíthető!

4-5 ezer tonnányi gumiőrleményt tudnak évente előállítani. Ezt az őrleményt útépítéseknél használják fel itthon és külföldön egyaránt. Ebből exportra is jut. Ezt a mennyiséget nagyobb piacfeltáró tevékenységgel még bővíthetjük. Az illetékes minisztériumok közösen szorgalmazzák a gumiaszfalt (gumiőrleményt tartalmazó aszfalt) minél szélesebb körű elterjesztését. Jól hasznosítható alacsonyabb rendű útvonalak, sportpályák, kerékpárutak, játszóterek burkolására is.

Magyarországon 40-50 ezer tonna gumiabroncs-hulladék keletkezik évente

Az építészek, lakberendezők és a tervezők egyaránt a régi autógumik felé fordulnak. A rugalmas és ellenálló anyagjellemzők miatt könnyen lehet vele dolgozni, tartós és modern külsőt kölcsönöz a nagyvárosi bútoroknak, táskáknak és ékszereknek. Építőmérnöki munkákhoz egész gumik is felhasználhatók, például mesterséges partvédelmi zátonyok vagy építőipari projektekben használt hangfogók formájában. A darabolt autógumikat az ipar tudja hasznosítani, például közúti és vasúti alapozó anyagként. A gumiabroncsból készült anyagok 30-50%-kal könnyebbek, mint hagyományos megfelelőik, a talajnál 10-szer jobb elfolyást biztosítanak, a kavicsnál pedig nyolcszor jobb szigetelők.

A porított guminak a fűnyíróktól a műfűig számos felhasználási módja van. A gumiabroncsok akár az ásványi fűtőanyagok alternatíváiként is használhatók, hiszen energiaértékük megegyezik a minőségi szénével. Egy gumiabroncs energiaértéke 7,6 liter olajjal egyenértékű, és a gumiabroncsok égetésével járó emisszió sokkal alacsonyabb az olaj égésekor keletkező kibocsátásnál. Ez az energiaforrás a cementégető kemencék, erőművek és papírgyárak számára egyaránt hasznos lehet.

A használt gumiabroncsok felhasználási lehetőségei szinte korlátlanok, és újbóli felhasználásuk – amellett, hogy hasznos és érdekes -, nélkülözhetetlen is a bolygó számára.

Forrás:

https://www.vezess.hu/hirek/2011/10/19/on-hisz-a-gumiabroncsok-reinkarnaciojaban/

http://www.lelegzet.hu/archivum/1993/10/1701.hpp.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A trágya és komposzt lehet a talaj probiotikumja?

2024. augusztus 27. 11:40

Kutatók vizsgálták, milyen hatása van a szerves talajjavító anyagoknak a patogén és antibiotikum-rezisztens baktériumokra. Az eredmények biztatók.

Alapos figyelmeztetés: 60-80 százalékkal csökkent a talajaink szervesanyag-tartalma

2024. augusztus 11. 16:10

Az a feladata ma a talajművelésnek, hogy alkalmazkodjon a megváltozó feltételekhez.

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Mikrobiológiai készítmények termésnövelő hatása a növénykultúrákban

2024. február 28. 14:10

A termőtalajok romlása világviszonylatban, de Magyarországon is jelentős. A fő probléma az, hogy a talajélet egyre silányabbá válik, ennek következtében sérül a tápanyagszolgáltató képesség, a pufferkapacitás, a víz- és hőháztartás és elveszti a talaj a szerkezetét.

BKT gumiabroncsok az Agritechnicán

2019. december 2. 10:47

A Balkrishna Industries Ltd. (BKT) indiai gumiabroncsgyár a terepjáró abroncsok specialistája. A cég 1987-es alapítása óta foglalkozik a mezőgazdasági, ipari, földmunkagép, bányászati, ATV, és kertészeti járművek gumiabroncsainak fejlesztésével és gyártásával.

Gazdariport: silány gumiabronccsal nem lehet minőségi munkát végezni, ne ezen spóroljon!

2024. augusztus 2. 13:10

Az AGRIMAX RT 855 például kifejezetten talajművelésre és szállításra lett kifejlesztve, vagyis a szántóföldön és a közúton is megfelelően teljesít

Az izraeliek újra kezdik! - Új Galileo AgriCup gumiabroncs

2019. április 17. 13:42

A Galileo AgriCup kifejlesztésénél a talajra gyakorolt hatás volt az elsődleges szempont. A nagyobb felfekvő felület eredményeként az AgriCup jobb vonóképességgel és kisebb talajnyomással dolgozik.

Hosszabb élettartamú gumiabroncsok traktorok számára

2019. február 22. 06:33

A Vredestein a párizsi SIMA nemzetközi mezőgazdasági kiállítás keretén belül bemutatja legújabb Traxion traktorabroncsait az európai piac számára.