6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Talajélet

Növényvédő szerek bemosódása a talajba

Agrofórum Online

A mozgékonyság a növényvédő szer azon képessége, amelynél fogva a hatóanyag vagy annak átalakulási terméke a természetben az alkalmazás helyéről elmozdul. A mozgékonyság becslésekor és a környezeti egységek közötti megoszlás vizsgálatakor számos tényező hatását kell figyelembe venni. A legfontosabb jellemzők az adszorpciós/deszorpciós tulajdonságok, a bemosódás és az illékonyság.

A talajba történő bemosódásra jellemző adatok meghatározása minden kültéri felhasználásra szánt növényvédő szer esetén szükséges. Mivel a bemosódási és az adszorpciós tulajdonságok között összefüggés van, az adszorpciós folyamatokat leíró matematikai összefüggésekből levezethető egyensúlyi megoszlási állandó (Kd), illetve annak a talaj szerves széntartalmára vonatkoztatott értéke (Koc) felhasználható a szer mozgékonyságának értékelése során.

A növényvédő szer bemosódási tulajdonságainak modellezésére többféle laboratóriumi és szántóföldi kísérleti módszer ismeretes. Az anyavegyület bemosódási tulajdonságainak vizsgálata talajmetszeten vagy talajoszlopon végzett kromatográfia segítségével végezhető. A talajoszloppal végzett bemosódási kísérlettel mind a lebomlás, mind a bemosódás modellezhető. A vékony és vastag talajrétegen végzett kromatográfia egyszerű és értékes módszer a növényvédő szer mozgékonyságának becslésére. Adszorbensként a vizsgált talajt, mozgó fázisként desztillált vizet vagy vizes sóoldatot (0,01 M CaCl2 vagy Ca(NO3)2 oldat) alkalmaznak.

A nehezen lebomló vagy nagy mozgékonysággal rendelkező vegyületek tulajdonságainak értékelése további, valós környezeti körülmények között végzett vizsgálatokat igényel. A bolygatatlan talajrétegű liziméterek hasznos modellt jelentenek a növényvédő szerek üvegházi körülmények közötti vizsgálatához. A szabványosított liziméterek alkalmazásával kapcsolatban a szakirodalomban számos leírás található. A szabadföldön végzett bemosódási vizsgálatok fő nehézsége az alsóbb talajrétegek keresztszennyeződése a felső rétegekből a mintavétel során. Ennek kiküszöbölése érdekében a mintavételhez speciális, fúrómag előállítására alkalmas szerszámot kell alkalmazni.

Forrás:

Konda L. (2003): Agrokémia és Talajtan (52) 1-2: 195-210

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

2025 mezőgazdasági kihívásai: fókuszban a talajélet

2025. január 30. 16:10

Az elmúlt 10 évben azt lehet mondani, hogy felgyorsult és folyamatos a klímaváltozás és az átlaghőmérséklet emelkedése. Ez globális szinten 2024-ben 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az 1850-es évek környékén.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Felpezsdítik a talajéletet a virágos növényekkel teli földsávok

2025. január 22. 14:40

Az évelő virágokkal teli sávokban háromszor annyi földigiliszta él, mint a szomszédos gabona- és repceföldeken. Miért hasznos a gazdag talajélet?

Növényvédő szerek sorsa az Európai Unióban

2021. október 3. 04:39

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió Tanácsának francia elnökségi ideje alatt felgyorsítják az egyes növényegészségügyi termékek kivonását.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

„A Priaxornak helye van a növényvédelmi technológiánkban” - Átadtuk előfizetői nyereményjátékunk BASF különdíját

2019. január 10. 12:00

Az Agrofórum 2018-as nyereményjátékában a BASF által felajánlott 50 liter Priaxor kalászos gombaölő szert Vavró Iván, a jánoshalmai Hergevica Kft. tulajdonosa és vezetője nyerte meg.

AgroApp – egy új növényvédőszer-kereső applikáció

2018. március 26. 17:39

Az AgroApp-ban készítmény, hatóanyag, kultúra és károsító alapján tudunk keresni. Az AgroApp ingyenesen letölthető Appstore-ból és Playstore-ból egyaránt.