Talajélet

Növényvédő szerek hatása a talajra

Agrofórum Online

Talajaink széles körű vizsgálatára először 1993-ban került sor. Ekkor több mint 800 mintavételi helyről 107 szelvény felső három genetikai szintjéből történtek növényvédő szer analitikai vizsgálatok.

A talajok első genetikai szintjén öt fenoxi-ecetsav-származék, hét triazin típusú vegyület, és a klórozott szénhidrogén-származékok csaknem teljes palettája kimutatható volt. A második és harmadik genetikai szinten a triazinok és fenoxi-ecetsavak közül csak a mobil vegyületek (atrazin, prometrin, terbutrin, 2,4-D, MCPA), míg a klórozott szénhidrogének nagy része megtalálható volt. A foszforsavészter és karbamát típusú növényvédőszer-hatóanyagok közül a talaj felső szintjén néhány esetben EPTC volt kimutatható. A mérési eredmények alapján úgy tűnik, hogy bár a DDT felhasználása 1967. december 31. óta nincs engedélyezve hazánkban (a meglévő készletek 1970-ig felhasználhatók voltak), jelenlétével talajainkban még hosszú ideig számolhatunk.

Növényvédő szer lebomlása a talajban

A vizsgálatok során a talajban végbemenő mikrobiológiai, kémiai és fotokémiai bomlás sebességét és a szer jellemző bomlástermékeit határozzák meg. A talajban a legfontosabb lebomlási út a mikrobiológiai átalakulás. Sok esetben a mikrobiológiai és kémiai bomlási termékek kémiai szerkezete azonos. A kísérleti talaj jellemzőit (kémhatás, szerves széntartalom, kationcserélő kapacitás, részecske méreteloszlás, vízmegkötő képesség, nedvességtartalom, mikrobiológiai aktivitás) minden esetben meg kell határozni. Abban az esetben, ha a degradációs termék, metabolit vagy valamely reakciótermék koncentrációja meghaladja az aktív hatóanyag kezdeti koncentrációjának 10%-át, a vizsgálatokat ezekre vonatkozóan is el kell végezni.

Szermaradék vizsgálatot abban az esetben szükséges végezni, ha a szántóföldi kísérletekre vonatkozó DT50 érték (azon időtartam, ami alatt a kijuttatott szer mennyisége a kezdeti koncentráció érték felére csökken) nagyobb, mint a kezelés és betakarítás közti idő 1/3-a. A vizsgálatokat a betakarításig, a vetés vagy ültetés időpontjáig kell folytatni vagy mindaddig, amíg a szermaradék mennyisége alacsonyabb szintre nem csökkent, mint a kezdeti koncentráció 10%-a (DT90). Abban az esetben, ha a szántóföldi kísérletek során megállapított DT90 érték nagyobb, mint 1 év, illetve ismételt kezelések alkalmazása esetén a maximális feldúsulási érték megállapítása vagy becslése is szükséges.

Forrás:

Konda L. (2003): Agrokémia és Talajtan (52) 1-2: 195-210

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

Csökkent tavaly a növényvédő szerek felhasználása

2019. április 29. 14:33

Magyarországon tavaly 1100 féle engedélyezett növényvédő szer volt forgalomban, ezek 36 százaléka gyomirtó, 29 százaléka gombaölő, 12 százaléka rovarölő, 19 százaléka pedig az egyéb szer kategóriába tartozott.

Jó permetszerből kevesebb is elég a szőlőnek: IKR Agrár növényvédő szerek a Bujdosó családi birtokon

2021. június 30. 10:17

Bujdosó Ferenc szerint, ha mérlegre kell tenni a dolgokat, akkor a kiváló borhoz sokkal inkább egészséges szőlőszemekre lesz szükségünk, mint technikai zsonglőrködésre. Közepes vagy rossz alapanyagból ugyanis nincs mit feltárni egy borban, még a legjobb borásznak sem. A Balatoni borrégió egyik legkedveltebb pincészeténél ezért kiemelt hangsúlyt fektetnek a növényvédelemre, illetve azokra a modern fitotechnikai megoldásokra, amelyek kíméletesebb szerekkel a megelőzésre helyezik a hangsúlyt az ültetvényekben. A permetezéshez egy régi partner, az IKR Agrár Kft. szaktanácsai alapján választanak termékeket.

Növényvédő szerek sorsa az Európai Unióban

2021. október 3. 04:39

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió Tanácsának francia elnökségi ideje alatt felgyorsítják az egyes növényegészségügyi termékek kivonását.

Növényvédőszer-gyorstalpaló (II. rész)

2018. május 7. 08:46

A növényeink védelme érdekében igen fontos feladatunk, hogy körültekintően válasszuk ki az adott problémára legjobban megfelelő növényvédő szert.