Talajélet

Talajélet: egysejtűek

Agrofórum Online

A termőtalaj a leggazdagabb élettér a Földön. Élő és élettelen komponensekből tevődik össze, 50-60%-ban szilárd, 40-50%-a pedig gáznemű, illetve folyékony halmazállapotú. Egy marék földben több élőlényt találunk, mint ahány embert a Földön, s e talajlakó élőlények nélkül nem jöhetett volna létre az a közeg, amit ma talajként ismerünk.

A réteken és legelőkön a gyökerek tömege jelentős, akár 100 tonna is lehet egy hektár területen. Utána következnek a gombák, 2-5 t/ha mennyiségben. Baktériumokból a talaj felső 80-90 cm-es rétegében 10-500 milliót találunk egyetlen gramm talajban. Tömegük is jelentős, sorrendben rögtön a gombák után következnek 1-2 t/ha mennyiséggel. Szántóföldön ezek az értékek jelentős mértékben lecsökkenhetnek.

A talajban előforduló talajlakó állatokat két csoportra oszthatjuk. Az első csoportba a mikroszkopikus nagyságú élőlények tartoznak (mikrofauna), a másikba a fejlettebb fokon levő talajlakó állatok (makrofauna). A mikrofauna szerepe elsősorban a nyers szerves anyagok elbontásában és a talaj felvehető nitrogénkészletének gyarapításában jut kifejezésre.

Mikrofauna:

Egysejtűek (Protozoa). Az egysejtűek a talaj, vízzel telt pórusaiban, valamint a talajszemcséket és gyökereket körülvevő vékony vízhártyában élnek. Magas humusztartalom és állandó nedvesség kedvező a számukra, érzékenyek a pH-változásokra. 1 g talajban 104-106 példányuk van jelen.

Ostoros, állábas egysejtűek (Sarcomastigophora). Az ostorosok (Mastigophora) számos képviselője baktériumokkal táplálkozik. A gyökérlábúak (Rhizopoda) a magas szervesanyag-tartalmú talajokat preferálják. A csupasz amőbák (Gymnamoebina) pl. Amoeba, Naegleria fajok a felső talajrétegek lakói közé tartoznak, baktériumokkal táplálkoznak. A héjas amőbák (Testacolobosia) pl. Euglypha, Trinema savanyú talajokban gyakoriak, baktériumokat, algákat, gombákat és növényi anyagokat is fogyasztanak.

Csillós egysejtűek (Ciliophora) például. Colpidium, Chilodon a meszes talajokat részesítik előnyben. Faji összetételük erősen függ a talajnedvességtől, mivel nem mindegyik fajuk tud cisztát képezni. Táplálékbázisukat baktériumok alkotják.

Forrás:

Gudmonné Jenei Magdolna (2020): Talajtan, Kertészeti alapismeretek

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

7 növény, amelyek új életet lehelnek a talajba

2025. június 29. 11:10

A kert talajának állapota kulcs a sikerhez. Ezek a növények szépek és észrevétlenül javítják a talaj szerkezetét és termőképességét is.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Talajélet: összefüggések a talajélet-javítás mentén

2025. május 4. 05:40

A talajélet a talajban élő mikroorganizmusok - baktériumok, gombák, egysejtűek, fonálférgek -, valamint makroorganizmusok, például földigiliszták, rovarok tevékenységét foglalja magában.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

A barna erdőtalajok típusai: karbonátmaradványos, csernozjom, Ramann-féle, agyagbemosódásos, podzolos barna erdőtalajok

2022. október 22. 06:37

A barna erdőtalajok típusai közül most a karbonátmaradványos, csernozjom, Ramann-féle, agyagbemosódásos, podzolos barna erdőtalajok kerülnek ismertetésre.

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.

Rúgjuk fenéken a hasznos mikrobákat a talajban biostimulátorokkal!

2019. március 20. 11:15

Az AgrOptim növény-aktív biostimuláns hatóanyagtartalma segítségével növeli a fotoszintetikus aktivitást, ezáltal több gyökérnedvet állít elő a növény, ami a mikrobákat odacsalogatva feltárja az addig még nem felvehető formában lévő ásványi anyagokat, tápanyagokat.

Nehézfémszennyezés a talajban: kadmium (Cd)

2023. január 2. 12:08

Cikksorozatunkban a legfőbb nehézfémszennyezők közül a kadmium (Cd) ismertetése következik.