Talajélet

Talajélet – talajbiológiai sokféleség: a gombák

Agrofórum Online

Az európai talajok 30 cm vastagságú rétegében 1 négyzetméteren átlagosan 1 billió baktérium, 0,5 billió ostoros egysejtű, 1 milliárd gomba,1 millió alga, 1 millió fonálféreg, 100 bogár, 80 földigiliszta és 50 pók él. A talajban élő szervezetek össztömege kb. megegyezik a felszínen élő természetes biomassza tömegével (az élőlények összsúlyával). Ez jó termőképességű talaj esetében hektáronként a 20 tonnát is meghaladhatja (irodalmi adatok szerint).

A gombák heterotróf táplálkozásúak, szénszükségletüket szerves anyagokból, energiaszükségletüket pedig kémiai anyagokból fedezik. A talajban a szaprofita gombák bontják le a szerves, elsősorban növényi anyagokat, melyek nagy molekuláit a gombák aprózzák fel és készítik elő a baktériumoknak, amelyek szerves anyagok teljes lebontásáért felelősek. Emellett a magasabb rendű növényeknek közvetlen hasznuk is van a gombákból, sok gomba ugyanis szimbiózisban él a gyökerekkel, elsősorban a fás növényekkel.

Sugárgombák (Actinobacteria) humuszban gazdag talajokban fordulnak elő nagyobb mennyiségben. A teljes baktériumnépesség 1-10%-át teszik ki, a legnagyobb egyedsűrűséget 5-10 cm talajmélységben érik el. Az aktinomyceták (pl. Actinomyces, Nocardia, Streptomyces, Micromonospora stb.) talajéletében betöltött jelentőségük elsősorban a nagy molekulájú növényi és állati fehérjék, a cellulóz, hemicellulóz poliszacharid, keratin és a kitin lebontásához kötődik. Antibiotikumok (sztreptomicin, klóramfenikol, tetraciklinek) termelésére képesek, ezért részt vesznek a talaj méregtelenítésében is.

A Trichophyton és Microsporium nemzetségek fajai szarubontók. A Peziza, Nectria és Chaetomium jellegzetes serleg vagy gömb alakú termőtesteket képez elhalt ágakon, és elsősorban cellulózt bont. A Sordaria talajlakó állatok ürülékével táplálkozik (koprofil). A Tuber és Pezizella bizonyos növényfajokkal képez mikorrhizát.

Bazídiumos gombák (Basidiomycota) képviselői az avar és a fa lebontásában vesz részt, vannak köztük cellulózbontók (barna korhadást okozó gombák) és ligninbontók (fehér korhadást okozó gombák). A bazídiumos gombák között találjuk az ektomikorrhiza-gombák legfontosabb képviselőit, pl. Psilotus, Boletus, Lactarius.

Káros hatás elleni védelem

Kutatások igazolták, hogy a gazdanövényeket a mikorrhizák védelem alá veszik számos káros anyag toxikus hatásával szemben. A gomba hifák megakadályozzák a nehézfémek penetrációját, nélkülük könnyen behatolhatnának a növényekbe. Ez a tulajdonságuk a biológiai szűrés megfelelőjének számít.

A fogyasztható gombák esetében azonban a nehézfémek megtalálhatóak a gombatestekben, ezáltal előfordul, hogy fogyaszthatatlanná válnak. A kukorica és a kalászosok esetében, de főleg a zöldségféléknél és a hüvelyesek esetében a biológiai szűrő funkció nagyon fontos szerepet játszik, és ugyanakkor a legolcsóbb módszer is e növények szennyezett talajokon történő termesztése esetében.

Védelem és immunitás

A mikorrhizával rendelkező növények esetében bebizonyosodott, hogy a különböző stresszhatásokkal szemben megnövekedett toleranciával rendelkeznek. E növények kevésbé szenvednek a fagytól és szárazságtól és egyidejűleg egy jól stimulált “immunrendszerrel” rendelkeznek, főleg a talajban élő és betegséget okozó élőlényekkel szemben. A mikorrhizált gyümölcsfák és a szőlő feleannyi gombaölő szeres kezelést igényelnek, a kalászosok pedig egyáltalán nem igénylik az efajta kezeléseket. A mikorrhiza rendszer a növények növekedésére és termésmennyiségére is pozitív hatással van.

Forrás: https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0010_1A_Book_adaptalt_01_Talajokologia/ch01s03.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

7 növény, amelyek új életet lehelnek a talajba

2025. június 29. 11:10

A kert talajának állapota kulcs a sikerhez. Ezek a növények szépek és észrevétlenül javítják a talaj szerkezetét és termőképességét is.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Talajélet: összefüggések a talajélet-javítás mentén

2025. május 4. 05:40

A talajélet a talajban élő mikroorganizmusok - baktériumok, gombák, egysejtűek, fonálférgek -, valamint makroorganizmusok, például földigiliszták, rovarok tevékenységét foglalja magában.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

A magyar termőföld nemzeti kincs... megóvása közös érdek

2023. február 9. 07:36

Az eseményen szó esett talajaink általános állapotásról, és a talajkondíció javításának lehetőségeiről.

A mérget termelő mikroszkópikus gombák a növényi trágyában negatív hatással vannak a talajéletre

2020. október 14. 13:10

Nemrégiben látott napvilágot annak a kutatásnak az eredménye, amely a mikroszkopikus gombák toxinjainak a talajéletre gyakorolt hatását vizsgálta. A vizsgálat során kiderült, hogy bizonyos mikrotoxinokkal szennyezett kukorica hatására az ún. ugróvillások – amelyeknek fontos szerepük van a növények növekedésében és a humuszképzésben – szaporulata jelentősen lecsökkent, ennek pedig negatív következményei lehetnek a növénytermesztésre nézve.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

A humuszképződés folyamata és jelentősége

A humusz a talaj egy sajátos és igen fontos alkotórésze. A humuszvegyületek talajspecifikusak, miszerint 85-90%-ban csak a talajban fordulnak elő. Tulajdonképpen a talajba jutott szerves anyagok azon része, ami már átesett a humifikáció folyamatán. Ehhez a folyamathoz viszont elengedhetetlen a talajlakó mikroorganizmusok tevékenysége.