Talajélet

Talajlakó kisemlősök: pockok

Agrofórum Online

A területeket járva, a tábla széleken arra lettünk figyelmesek, hogy a kutya elkezdett nagyon szaglászni egy lyuknál, izgatott lett és elkezdett ásni. Közelebb mentem és felfedeztük, hogy a tábla széleinek bizonyos pontjai, tele vannak lyukakkal, méghozzá pocokjáratokkal. Megérezte a kutya a kisemlős szagát és elkezdte keresni, kiásni a rejtekhelyéről. Természetesen nem talált semmit, hiszen ilyenkor a pocok már kb. 6 járattal arrébb és 20-30 cm mélyen volt biztonságban, vagy a tábla másik végébe iszkolt, ahogy megérezte a szagunkat. A pocok túlszaporodásával kapcsolatosan sokan panaszkodnak, de megvannak a lehetőségek a faj visszaszorítására. Nálunk a mezei pocok, ami a mezőgazdasági területeken jobban elszaporodott.

Mezei pocok (Microtus arvalis

Az emlősök (Mammalia) osztályának rágcsálók (Rodentia) rendjébe, ezen belül a hörcsögfélék (Cricetidae) családjába tartozó faj. A mezei pocok hazája Közép- és Észak-Európa, valamint Közép- és Észak-Ázsia nyugati része. Magyarországon a zárt erdők kivételével szinte mindenütt megtalálható.

Nagyon kicsi rágcsáló, hossza mindössze 8-10 centiméter, a farka 3-4 centiméter, testtömege 20-40 gramm. Háta, oldala barnásszürke a hasa fölött sárgásbarna csík, hasa piszkosfehér. Lábai fehérek. Teste zömök, amiből alig állnak ki apró fülei és rövid farkincája.

Fátlan, nyílt területek, szántók, rétek lakója. Nemcsak száraz, hanem mocsaras réteken is előfordulhat. Leggyakrabban mezőgazdaságilag megművelt területeken él. Ősszel a gúlákba rakott kukoricaszárak, illetve a gabonakeresztek, bálarakások, szalmakazlak alatt sok pockot lehet találni. Télen behúzódhat a házakba, istállókba is.

Pocokjárat

A föld alatt kb. 20–30 cm mélységben járatokat ás. Járatai egy központi kamrából és sugáralakban elhelyezkedő kijáratokból állnak. A központi lakrészt száraz fűvel, szalmával, levelekkel béleli ki. Téli álmot nem alszik. Télen a hótakaró alatt ás hosszú folyosókat, melyeket fűvel bélel ki. Nyáron éjszaka aktív.

Nem válogatós, szinte minden növény szerepel az étlapján. Főleg friss, zöld részeket fogyaszt, de ínséges időkben nem veti meg a hagymákat, magokat, fakérget sem. Télen, a magas hótakaró alatt nagy veszélyt jelentenek a fiatal gyümölcsültetvényekre a törzs és a gyökerek megrágcsálásával.

Ahol mezőgazdasági művelés folyik, ott a mezei pocok is megfordul. 3-6 évente egyedszámuk ugrásszerűen képes felszaporodni, aminek a ragadozó madarak biztosan örülnek, viszont a földművelők annál kevésbé… Megrágja a zöldségek (burgonya, répa, cékla) gumóját, gyökerét, tavasszal lerágja a friss borsóhajtásokat, lekérgezi a gyümölcsfákat, kifosztja télen a terményraktárakat. Azon kívül, hogy megeszi előlünk az élelmet, ürülékével betegségeket is terjeszt.

Védekezés:

Védekezhetünk ellene a pocokjáratok betemetésével, csapdázással, a ragadozómadarak odacsalogatásával, T alakú lesőfák kihelyezésével, 25-30 cm mélységű talajműveléssel. Pocok-Tox készítménnyel való védekezés is lehetséges.

Forrás:

https://www.edenkert.hu/novenydoktor/gyumolcsok-es-zoldsegek/mezei-pocok-kartevo-talajlako/1895/

https://www.agrarszektor.hu/allat/itt-a-pocokinvazio-novenyvedo-szerekkel-is-lehet-vedekezni-a-kartevok-ellen.25920.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Tovább fokozódik a mezei pocok és a vetési bagolylepke kártétele

2018. október 17. 08:54

A mezei pocok kártétele most elsősorban az évelő pillangós területeket, az őszi káposztarepce és kalászos vetéseket fenyegeti, mert a rágcsálók betelepedése már megindult az árokpartok, ruderális területek irányából. Az őszi káposztarepce területeinken pedig fokozódik a vetési bagolylepke lárvájának a kártétele is.

Még egyszer, de nem utoljára a mezei pocokról

2024. február 12. 05:40

Nem árt már végre némi tiszta vizet is önteni a pohárba és kicsit elmagyarázni, hogy miként alakult ki ez a jelenlegi pocokhelyzet, pontosan milyen is a jelenlegi helyzet, és mi várható.

A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? (VIDEÓ)

2020. március 20. 20:10

Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.