Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

A felszívódó Sergomil-L 60 rézpótló szerepe és jelentősége a növények tápanyag-gazdálkodásában, előnyös mellékhatásokkal

A réz mikroelem esszenciális élettani hatását főleg nagy tömegével, és komplexképző hajlamával lehet magyarázni. Az enzimek alkotórészeként részt vesz az elektrontranszportban és légzési anyagcserében, fontos szerepet játszik a fehérjeszintézis és szénhidrát-anyagcsere folyamataiban.

Hiánya következtében a növények növekedése lassul, a levelek szürkésekké válnak, miközben az egész folyamatot gyakran klorotikus jellemzők kísérik. A rézre legjobban reagáló növények a kalászosok, a kukorica, a herefélék, a gyümölcs- és répafélék. E mikroelem pótlásáról talajaink gyenge ellátottsága miatt is gondoskodni kell, miközben a Sergomil-L 60 termék használata esetén kimagaslóan előnyös mellékhatásokra is számíthatunk.

1. kép: Cu hiány tipikus tünete őszi búzában

A Sergomil-L 60 rövid bemutatásakor hangsúlyoznunk kell, hogy egy különleges lombtrágyáról van szó, mely főleg a rézhiány-tüneteinek enyhítésére, ill. a hiánytünetek kialakulásának megelőzésére szolgál. A termék réztartalma 5,5%, a monoglukonátok és egyéb cukrok része pedig 45%-ot tesznek ki. E lombtrágya alkalmazását látványos zöldítő hatás kíséri, míg az újszerű, nem ionos formában lévő felszívódó réz-molekula-komplexnek köszönhetően levélen (vagy gyökéren) keresztüli gyors hatás jellemzi. A növények ellenálló képességének javításával, stresszoldó képességével komoly értéket képvisel. A baktériumok és gombák elleni mellékhatásával pedig kiemelt figyelmet érdemel! Fontos megjegyezni, hogy a rézhiány sokkal inkább a növény generatív fázisát érinti, s kevésbé a vegetatív fejlődést. Az említett felismerések pedig alkalmazásának helyes időpontjaira is választ adnak. Ha tehát a generatív szakasz mindenképpen prioritást élvez, a virágzás előtti, illetve a magképzés időszakára kell fektetni a kezelések időzítését. A különböző növényfajok rézhiány-érzékenységét Rademacher szerint az 1. táblázat mutatja be:

Cu-hiány érzékenység a növényfajoknál Rademacher szerint (in Sorauer et al., 1969)

 Érzékenység

Szántóföldi növények

Egyéb növények

Nagyon érzékenyek tavaszi árpa, őszi árpa, búza őszibarack, szilva
Közepesen érzékenyek napraforgó, kukorica, len, répa, borsó, zab, repce, kender, csillagfürt, lóbab alma, körte, meggy, paradicsom, hagyma, saláta, kínai kel
Alig

érzékenyek

rozs, burgonya,

bükkönyfélék, szarvaskerep

paprika

A fontosabb növényeink rézhiányának kezelése Sergomil-L 60 készítménnyel

Kalászosokban, de főleg búzában a réz mikroelem az intenzív gabonatermesztés nélkülözhetetlen eleme (1. kép).

A Sergomil-L 60 kezelést a bokrosodás végétől, ill. a kalászhányás idején alkalmazva 1,5-3,0 l/ha dózisban kell elvégezni. Mivel a rézpótló hatása gyorsan érvényesül, kalászhányáskori alkalmazás is eredményes. A hozamnövelő hatás méréseit az 1. ábra mutatja be. Mellékhatás várható lisztharmat kivételével levélbetegségek, ill. korompenész ellen (2. kép).

1. ábra: A Sergomil-L 60 kezelések hatása a termésmennyiségek alakulására őszi búzában

Kukoricában a virágzás előtt, ill. minden vihart vagy jégesőt követően (stresszoldás) 2,5 l/ha dózisban kijuttatva javasolható (3. kép).

Napraforgóban lehetőleg citromérés fenológiai stádiumban 2,5 l/ha dózisban juttassuk ki. Kedvező mellékhatás várható a tányérbetegségek ellen.

Cukorrépa kultúrában júliusban 1-2 alkalommal kivitelezett kezelés 3,0 l/ha dózisban a levélzet betegségeinek visszaszorítása mellett növeli a cukortartalmat.

2. kép: Korompenésszel fertőzött (balra), ill. Sergomil-L 60-nal kezelt (jobbra) kalászok

Almástermésű gyümölcsösökben a lemosó kezeléseket követően legalább két alkalommal, zöld- és pirosbimbós fejlettségnél, lehetőleg megelőző módon juttassuk ki a készítményt a tűzelhalás elleni mellékhatás kihasználásával felső dózisban. A Golden fajtakör kivételével a kezelések később is folytathatók.

Meggyben és cseresznyében a rézpótlás különösen fontos, ezért beavatkozásunk a mellékhatások érvényesítése érdekében is lényeges (antraknózis). Az első permetezés a sziromhullás után, zöldtermés fejlettségnél megelőző blokként induljon, amikor is a Sergomil-L 60 termék 2,5-3,0 l/ha dózisban juttatható ki. A következő beavatkozás a potenciális veszélyt jelentő érési állapotnál szükséges, ha az időjárás hűvös (12-20 oC), nedves, ill. csapadékos. Ilyenkor az ugyancsak maradványveszély nélküli Sergomil-L 60 kijuttatása javasolható az említett dózisok valamelyikének alkalmazásával.

3. kép: Sergomil-L 60 hozamnövelő (stresszoldó) hatása kukoricában

Egyéb kultúrákban történő felhasználás esetén az általános szabályokat célszerű figyelembe venni, ill. a mellékhatásokat fokozhatjuk, ha például a károsítók biológiáját is szem előtt tartjuk.

A készítmény használatakor ügyeljünk a 10-15 napos időközönkénti kipermetezés betartására, illetve minden esetben indokolt a keverhetőségi próba is. Itt fontos megjegyezni, hogy a Sergomil-L 60 termék hormonbázisú szerekkel nem, de egyéb készítményekkel kombinálva, s a permetlékészítés során a törzsoldatos módszert alkalmazva, általában keverhető és kijuttatható. A bio-termesztésben felhasználható termék.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

A kukorica és a gyomnövényei közötti kölcsönhatások

2019. június 7. 04:36

A kukorica egyik legfontosabb szántóföldi növényünk. Termesztésének sikerességét jelentősen befolyásolja az, hogy a gyomnövények elleni védekezési eljárások mennyire hatékonyak.

Avoxa Peak – Kettős védelem az egyszikűek ellen

2023. január 31. 09:34

Az egyszikű gyomok egyre jelentősebb gondot okoznak a kalászos gabonákban. Fertőzésük egyre nagyobb területeket érint, egyre többször van szükség a védekezésre.

Hogyan védekezzünk a foltosszárnyú muslica ellen?

2018. május 17. 06:50

V. Zsuzsanna kérdése: Rádióban hallottam, hogy nemrég egy új muslicafaj jelent meg az országban, aminek jelentős a kártétele. Milyen gyümölcsöket támad, mit tehetek?

Aratás előtt: csapatokban gyülekeznek a gabonaszipolyok

2018. június 6. 08:07

Az elmúlt héten is folytatódott a fülledt nyári meleg időjárás. A fülledtséget csak néha szakította meg egy-egy zápor- zivatar, mely sok helyen okozott károkat a vetésekben. A hirtelen lezúduló csapadék megdöntötte az érőfélben levő kalászos gabonaféléket, melyek már így várják ki az aratás kezdetét.