Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Mennyi az annyi?

Yara Hungária Kft.

Ismét elérkezett a repcevetés szezonja, amely természetesen újra rengeteg döntést igényel – fajta, hibrid, agrotechnikai megoldások, tápanyagellátás. A döntéseket pedig még több kérdés előzi meg, melyek megválaszolásához sok szempontot figyelembe kell vennünk.

Az elmúlt években több alkalommal publikáltunk cikkeket arról, hogy milyen minőségű, milyen összetételű termékeket ajánlunk, illetve mekkora dózisokkal érdemes dolgozni. Sok termelő megfogadta javaslatainkat, melynek eredményeképp kiváló terméshozamok születtek, kiváló minőségben. Amikor egy termelő döntési helyzetbe kerül, akkor a fő vezérelv az, hogy az elvárt eredményt minél kisebb befektetéssel, olcsóbb termékekkel érje el. Az ilyenkor alkalmazott számítási metódus legtöbbször csak a Ft/t közötti különbségre fókuszál, holott rengeteg szempontot érdemes még figyelembe venni.

Ilyen például egy kultúra megítélése, amikor a gazdasági eredményességének elemzésekor már a hektárköltségek, kiadások, bevételek állnak egymással szemben. Így már azért teljesen más az optika.

Példának nézzük  a repcét. Átlagosan számolok 350e Ft/ha költséget (most legyen ez egy irányszám, mindenkinél más), ahol egy jó minőségű Yara-műtrágya használata hektáronként 3-5 ezer forint többletköltséget jelenthet egy gyengébb minőségű termékkel összehasonlítva. Ez összességében 30-50 kg(!) repcét jelent egy hektáron! Ez önmagért beszél. Akkor, amikor a kiváló szemcsekeménységgel, valamint homogén mérettel rendelkező termékek szórásképét hasonlítjuk össze egy kevert, vagy egyenetlen termékkel, akkor a termésdifferencia ennél önmagában több. És ez csak a fizikai tulajdonság! Ezen kívül ott van a foszfor kérdése, annak a felvehetősége, elérhetősége a növény számára. Itt most arról nem kívánok hosszabban írni, hogy mindegyik legalább 5% SO3-t  tartalmaz, valamint  mikroelem kiegészítéseket, amelyek azért szintén megérnek önmagukban 30-50 kg repce magot.

Ha már a termékek minőségéről esik szó, akkor arról sem feledkezhetünk meg, hogy sok olyan, nagy mennyiségben forgalomba hozott termék elérhető a piacon, amelynek foszfortartalmának jelentős része nem felvehető a növény számára. Ha ezekkel a paraméterekkel is számolunk, akkor ezek az olcsó termékek hirtelen a legdrágább kategóriába kerülnek, amiről a felhasználók, sok esetben a kereskedők sem tudnak. Az elmúlt években több olyan terméket vizsgáltattunk be, amelyben nem volt meg a bejelentett hatóanyag, vagy épp lényegesen magasabb volt annál, mint amit a zsákon feltüntettek. Ezeknek a termékeknek az esetében sokszor a véletlenen múlik, hogy kinek mennyi tápanyag jut. Arra senkinek nincs kapacitása, ideje, energiája, pénze, hogy mindezeket felhasználás előtt ellenőrizze.

És hogy azért konkrétumokat is megosszak Önökkel, hogy a sikeres repcetermesztéshez mit is ajánlunk. A YaraMila 8-24-24 összetételű NPK kifejezetten a repce tápanyagigényének kielégítésére szánt termékünk, amely 5% SO3-t, valamint bórt, mangánt, vasat és cinket is tartalmaz.

Kalászosok esetében a YaraMila 16-27-7 összetételű granulált NPK szintén tartalmaz ként, valamint cinket. Ennek az összetételnek ma már több gyártó is másolója lett, de a további fizikai paramétereket tekintve továbbra is páratlan.

Pontos technológiai megoldásért kérem, látogasson el megújult honlapunkra, vagy keresse szaktanácsadóinkat!

Gyuris Kálmán

+36-30-38393-341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

2024. november 19. 14:40

A növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, ezért az intenzív termesztésben érdemes a trágyakijuttatás tápoldatos formáját választani.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

Talajdegradációs folyamatok: talajsavanyodás

2022. február 9. 04:36

A talajok kémhatásának jelentősége közvetlen és közvetett úton is megmutatkozik a mezőgazdaságban. A talajsavanyúság káros hatással van a tápanyagok felvehetőségére.

Elszállhatnak a műtrágyaárak?

2024. október 17. 14:40

Nőnek az energiaárak, és emelkedik a karbamid világpiaci ára is. A közel-keleti háború hamarosan rányomhatja bélyegét a műtrágyapiacra.

A szennyvíziszap, ami alkalmas lehet a műtrágya pótlására

2022. július 5. 09:48

Napjainkban a víziközmű cégeknél kiemelt feladat a szennyvíziszap hasznosítási lehetőségeinek felkutatása.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.