3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Tápanyag-utánpótlás

Mikroelemek a talajban: kobalt (Co)

Agrofórum Online

Az egyes mikroelemek felvételének módja lényegesen eltér egymástól. A gyakorlat számára ez azt jelenti, hogy a körülmények kedvezőtlen változása más és más mikroelem hiányát okozza.

Az elsősorban közvetlenül felvett elemek a réz (Cu) és a vas (Fe), főként a gyenge gyökérfejlődés esetén kerülnek hiányba. Az áramlással gyökérhez jutó elemek a nedvességi állapotra érzékenyek, hiszen a gyökérhez jutásukat a szárazság megakadályozza. Elsősorban a bórra (B) és a molibdénre (Mo) jellemző ez a feltétel. A diffúzióval, közeli mozgással történő felvételnél az előző feltételrendszer kombinációját kell értenünk, mely a mangánra (Mn) érvényes leginkább.

A kobalt (Co) a környezetben elszórtan szinte mindenhol jelen van, így az emberek ki vannak téve a levegőben, a vízben és az élelmiszerekben található mennyiségnek. Nagyobb dózisban juthat a szervezetünkbe, ha a kobaltot tartalmazó vízzel vagy talajjal érintkezik a bőrünk. A talajból a kobaltot a növények és állatok felvehetik és felhalmozódhat a szervezetükben.

A kobalt az emberi szervezet számár nélkülözhetetlen nyomelem, a B12-vitamin központi atomja. A vérszegénység kezelésére használják a terhes nőknél, mivel serkenti a vérkeringést. A teljes napi bevitel változó, kb. 1 mg. Azonban a túl magas koncentráció károsíthatja az egészséget, asztmát és tüdőgyulladást is okozhat belélegezve. Ez főként azokat érinti, akik munkájuk során kobalttal dolgoznak.

A bányászati területek közelében a talaj nagyobb mennyiségű kobaltot tartalmaz, amit az ott termesztett növények gyökere felvesz. Ha az elfogyasztott növény nagyobb mennyiségű kobaltot tartalmaz, a következő tünetek jelentkezhetnek: hányás és hányinger, látászavarok, szívproblémák, pajzsmirigy károsodása.

A radioaktív kobaltizotópok sugárzása is egészségügyi problémákhoz vezet. Előfordulhat hajhullás, hányás, vérzés, hasmenés, kóma és akár halál is. Használják sugárterápiában is rákos betegeknél a daganatok elpusztítására. Ezeknél a betegeknél is fellép a hajhullás, hasmenés és hányás.

A vascsoport elemei közé tartozó fém. A talajban igen változó mennyiségben található. Jellemző tulajdonsága, hogy más ionokat az élettanilag fontos kötésekből kiszorít, így a különböző nehézfémek felvételét, valamint hatásmechanizmusát a növényekben korlátozza, ezért nagyobb mennyiségben káros. Kis mennyiségben kedvező a növények számára, a pillangósokban különösen jelentős, a nitrogénmegkötésben vesz részt. Az állati szervezetben mikroelem (nyomelem), részt vesz a fehérje- és a szénhidrát-anyagcserében.

Forrás:

https://www.kerteszekaruhaza.com/tapanyagellatas/tapelemek/mikroelemek-altalanos.html

https://www.enfo.hu/node/6972

https://www.agraroldal.hu/kobalt-kifejezes.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kis növényélettan: hogyan kerüljük el az „éhezésüket”?

2025. február 18. 13:10

Ne várjuk meg, hogy a növényünk hiánytünetekkel jelezze az „éhezést”, mert akkor már termésveszteséggel mindenképpen számolnunk kell!

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

A megoldás, ami működik... - Kerner mulcs magágykészítő sekélykultivátor

2018. március 14. 11:38

Olyan megoldást keres, mely költségtakarékos? Javítani szeretné talajai fizikai állapotát, ésszerű technológia alkalmazására törekszik?

Hosszú tenyészidejű gyökérzöldségek őszi talaj-előkészítése és trágyázása I.

2021. szeptember 21. 07:37

A hosszú tenyészidejű gyökérzöldségek közül az ipari, illetve tárolási sárgarépa és petrezselyem talajigényével kapcsolatosan osztunk meg néhány hasznos gondolatot.

Napraforgók ideje

2022. augusztus 1. 06:37

A rendkívül szélsőséges rossz minőségű talajok kivételével mindenütt megterem a napraforgó, viszont nagy termést mélyrétegű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag talajon termesztve várhatunk.

Többet ésszel, mint erővel! - Talajlazítás pró és kontra talajszkenner alapján

A változó mélységű talajművelés alkalmazásakor talajszkenner segítségével megállapítható a tömörödött rétegek felszíntől mért távolsága és a tábla heterogenitása a kötöttség szempontjából. Az információ birtokában, mért eredmények alapján, költséghatékonyan és környezetkímélően végezhetünk talajművelést.