Tápanyag-utánpótlás

Mikroelemek a talajban: kobalt (Co)

Agrofórum Online

Az egyes mikroelemek felvételének módja lényegesen eltér egymástól. A gyakorlat számára ez azt jelenti, hogy a körülmények kedvezőtlen változása más és más mikroelem hiányát okozza.

Az elsősorban közvetlenül felvett elemek a réz (Cu) és a vas (Fe), főként a gyenge gyökérfejlődés esetén kerülnek hiányba. Az áramlással gyökérhez jutó elemek a nedvességi állapotra érzékenyek, hiszen a gyökérhez jutásukat a szárazság megakadályozza. Elsősorban a bórra (B) és a molibdénre (Mo) jellemző ez a feltétel. A diffúzióval, közeli mozgással történő felvételnél az előző feltételrendszer kombinációját kell értenünk, mely a mangánra (Mn) érvényes leginkább.

A kobalt (Co) a környezetben elszórtan szinte mindenhol jelen van, így az emberek ki vannak téve a levegőben, a vízben és az élelmiszerekben található mennyiségnek. Nagyobb dózisban juthat a szervezetünkbe, ha a kobaltot tartalmazó vízzel vagy talajjal érintkezik a bőrünk. A talajból a kobaltot a növények és állatok felvehetik és felhalmozódhat a szervezetükben.

A kobalt az emberi szervezet számár nélkülözhetetlen nyomelem, a B12-vitamin központi atomja. A vérszegénység kezelésére használják a terhes nőknél, mivel serkenti a vérkeringést. A teljes napi bevitel változó, kb. 1 mg. Azonban a túl magas koncentráció károsíthatja az egészséget, asztmát és tüdőgyulladást is okozhat belélegezve. Ez főként azokat érinti, akik munkájuk során kobalttal dolgoznak.

A bányászati területek közelében a talaj nagyobb mennyiségű kobaltot tartalmaz, amit az ott termesztett növények gyökere felvesz. Ha az elfogyasztott növény nagyobb mennyiségű kobaltot tartalmaz, a következő tünetek jelentkezhetnek: hányás és hányinger, látászavarok, szívproblémák, pajzsmirigy károsodása.

A radioaktív kobaltizotópok sugárzása is egészségügyi problémákhoz vezet. Előfordulhat hajhullás, hányás, vérzés, hasmenés, kóma és akár halál is. Használják sugárterápiában is rákos betegeknél a daganatok elpusztítására. Ezeknél a betegeknél is fellép a hajhullás, hasmenés és hányás.

A vascsoport elemei közé tartozó fém. A talajban igen változó mennyiségben található. Jellemző tulajdonsága, hogy más ionokat az élettanilag fontos kötésekből kiszorít, így a különböző nehézfémek felvételét, valamint hatásmechanizmusát a növényekben korlátozza, ezért nagyobb mennyiségben káros. Kis mennyiségben kedvező a növények számára, a pillangósokban különösen jelentős, a nitrogénmegkötésben vesz részt. Az állati szervezetben mikroelem (nyomelem), részt vesz a fehérje- és a szénhidrát-anyagcserében.

Forrás:

https://www.kerteszekaruhaza.com/tapanyagellatas/tapelemek/mikroelemek-altalanos.html

https://www.enfo.hu/node/6972

https://www.agraroldal.hu/kobalt-kifejezes.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Magyarország talajtípusai VI.: váztalajok

2022. április 25. 05:37

A váztalajok főtípusába azok a talajok tartoznak, melyek képződésében a biológiai folyamatok feltételei csak kismértékben, vagy rövid ideig adottak, ezért hatásuk korlátozott.

A munkagépek által létrehozott talajszerkezet az összeomlás határán van

2024. április 10. 16:40

A Magyar Talajtani Társaság idén először szervezte meg figyelemfelkeltő kampányát, melynek keretein belül országszerte közel 40 helyszínen tártak fel és jellemeztek talajszelvényeket az ország neves talajtani szakemberei.

Az év talaja: mészlepedékes csernozjom

2022. december 26. 14:07

A csernozjom talajok hazánk 22,4%-át teszik ki. A mészlepedékes csernozjom nemcsak Magyarország, hanem az egész Duna-völgy jellegzetes talajképződménye.

Márpedig a szántás kockáztatás

2023. augusztus 14. 13:15

A szántás létjogosultsága minden esetben felülvizsgálandó ilyen szélsőséges időjárási körülmények, és talajaink állapota miatt. A több generáción átívelő megszokás jelentősen hozzájárulhat a talajdegradációs folyamatok erősödéséhez. Okszerűen, a talajállapot felmérését követően azonban vannak esetek, amikor akár ,,ekéhez is nyúlhatunk”. A talaj víztároló kapacitásának növelése, szervesanyaggal való feltöltése, a megfelelő talajélet fenntartása azonban egyéb más gyakorlatok előtérbe helyezésével hatékonyabban támogatható.