Tápanyag-utánpótlás

Mit tehetünk télen a komposzttal?

Agrofórum Online

Télen sem kell lemondanunk a komposztálásról, hiszen megfelelő gondozással a bomlási folyamatokat a hideg hónapokban is fenntarthatjuk.

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek. Amikor a hőmérséklet tartósan fagypont alá csökken, ezek a mechanizmusok inaktívvá válhatnak, vagy teljesen leállhatnak, ami a szerves anyagok lebomlását megakadályozza.

A hideg időjárás következtében a komposzthalom kiszáradhat, vagy éppen ellenkezőleg, túl nedvessé válhat, ha hó vagy eső éri. Mindkét eset akadályozza a megfelelő oxigénellátást, ami tovább rontja a bomlási folyamatok hatékonyságát.

A fagyos körülmények miatt a komposzt belsejében a hőmérséklet nem tudja elérni azt a szintet, amely a mikrobiális aktivitás fenntartásához szükséges, így a bomlás teljesen megállhat.

Egy kis odafigyeléssel és néhány praktikus megoldással megóvhatjuk komposztunkat, és megelőzhetjük a túlzott nedvességet, így biztosítva, hogy tavasszal is kiváló minőségű tápanyagot kapjon kertünk talaja.

Megfelelő helyválasztás

A védelme érdekében érdemes szélvédett helyre, például egy épület déli oldalára helyezni, mert itt kevésbé van kitéve a hideg szeleknek és több napfény éri, ami segíthet a belső hőmérséklet fenntartásában.

Az esőtől és a hótól való védelem érdekében takarjuk le a halmot vízálló ponyvával vagy egy vastag réteg szalmával, amely szigetelőként is működik. Ez a réteg segít megőrizni a komposzt belsejében a mikroorganizmusok számára szükséges meleget, miközben megakadályozza, hogy a halom túlzottan nedvessé váljon.

A konyhai hulladékhoz adjunk száraz anyagokat, például faleveleket, aprított ágakat vagy szalmát, mert ezek biztosítják a megfelelő szén-nitrogén arányt, ami elengedhetetlen a mikrobiális bomláshoz.

Védjük!

A túlzott nedvesség elkerülése érdekében ne adjunk a halomhoz nagy mennyiségű, nedves anyagot egyszerre, és ha szükséges, keverjünk hozzá szárazabb anyagokat. A halom átforgatása is ajánlott, amikor az időjárás engedi, mert ez biztosítja az oxigénellátást, ami szintén kulcsfontosságú a bomlási folyamatokhoz.

Amennyiben ládában tartjuk, a láda oldalfalait érdemes szigetelni, például vastag kartonpapírral vagy deszkákkal, hogy csökkentsük a hőveszteséget. Kisebb kertekben, ahol nincs hely nagyobb komposzthalomra, praktikus lehet egy zárt komposztáló használata, amely jobban megtartja a hőt és védi a komposztot az időjárás viszontagságaitól.

Egy egyszerű, praktikus megoldás a szerves anyagok gyűjtésére egy zárt, szellőző nyílásokkal ellátott műanyag edény vagy komposztláda használata, amelyet fedett helyen, például garázsban vagy kerti tárolóban helyezhetünk el.

Ez az edény megakadályozza, hogy a hulladék rothadjon vagy kellemetlen szagokat árasztson, miközben biztonságosan gyűjthetjük benne a konyhai maradékokat, például zöldség- és gyümölcshéjakat, kávézaccot vagy teafiltereket.

Fontos, hogy minden nedves anyaghoz adjunk szárazabb, szénben gazdag anyagokat, például aprított kartont, újságpapírt vagy faforgácsot, mert ezek segítenek elkerülni a kellemetlen szagokat és a túlzott nedvességet.

Amennyiben van erre alkalmas pince vagy más fagymentes hely, a szerves hulladékot ott is tárolhatjuk nagyobb zsákokban vagy dobozokban, amíg az időjárás javul.

Egy másik lehetőség a bokashi komposztálás, amely speciális erjesztési technikát alkalmaz. Ebben az esetben egy légmentesen zárható edénybe kell rétegezni a szerves anyagot, miközben bokashi korpát adunk hozzá, amely felgyorsítja az erjedési folyamatot. Ez a módszer nem igényel hőt, így télen is hatékony lehet, és az így kezelt hulladék tavasszal könnyen komposztálhatóvá válik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Télen is érdemes kivinni a növényi hulladékot a komposztra?

2023. december 29. 04:37

Kérem segítségüket. Télen is érdemes kivinni a növényi hulladékokat a komposztra?

Túl savas a tűleveles komposzt a zöldségeskertek számára?

2022. szeptember 2. 07:34

Vajon a tűleveles komposzt tápanyagokban gazdag „löketet” ad a kertjének, vagy épp ellenkezőleg: káros hatással van rá?

Hogyan hasznosíthatjuk a tojáshéjat?

2024. április 6. 05:40

A húsvéti ünnepkörre való készülődés, főzés és alkotómunka közben is rengeteg tojáshéj keletkezik. Szerencsére sokféleképpen hasznosíthatjuk újra ezt a konyhai hulladékot, amely a szemetes helyett így a kertben vagy a háztartásban lehet újra a segítségünkre.

Szerves trágya komposztálás: most akár 65 százalékos támogatással megvalósítható!

2024. február 25. 16:10

A forgatásos trágyakezelés, azaz az irányított aerob komposztálás segítségével magas minőségű szerves trágya állítható elő mindössze 5 hét alatt, amely kiemelkedően gazdag tápanyagokban és mikroorganizmusokban.