Tápanyag-utánpótlás

Mit tehetünk télen a komposzttal?

Agrofórum Online

Télen sem kell lemondanunk a komposztálásról, hiszen megfelelő gondozással a bomlási folyamatokat a hideg hónapokban is fenntarthatjuk.

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek. Amikor a hőmérséklet tartósan fagypont alá csökken, ezek a mechanizmusok inaktívvá válhatnak, vagy teljesen leállhatnak, ami a szerves anyagok lebomlását megakadályozza.

A hideg időjárás következtében a komposzthalom kiszáradhat, vagy éppen ellenkezőleg, túl nedvessé válhat, ha hó vagy eső éri. Mindkét eset akadályozza a megfelelő oxigénellátást, ami tovább rontja a bomlási folyamatok hatékonyságát.

A fagyos körülmények miatt a komposzt belsejében a hőmérséklet nem tudja elérni azt a szintet, amely a mikrobiális aktivitás fenntartásához szükséges, így a bomlás teljesen megállhat.

Egy kis odafigyeléssel és néhány praktikus megoldással megóvhatjuk komposztunkat, és megelőzhetjük a túlzott nedvességet, így biztosítva, hogy tavasszal is kiváló minőségű tápanyagot kapjon kertünk talaja.

Megfelelő helyválasztás

A védelme érdekében érdemes szélvédett helyre, például egy épület déli oldalára helyezni, mert itt kevésbé van kitéve a hideg szeleknek és több napfény éri, ami segíthet a belső hőmérséklet fenntartásában.

Az esőtől és a hótól való védelem érdekében takarjuk le a halmot vízálló ponyvával vagy egy vastag réteg szalmával, amely szigetelőként is működik. Ez a réteg segít megőrizni a komposzt belsejében a mikroorganizmusok számára szükséges meleget, miközben megakadályozza, hogy a halom túlzottan nedvessé váljon.

A konyhai hulladékhoz adjunk száraz anyagokat, például faleveleket, aprított ágakat vagy szalmát, mert ezek biztosítják a megfelelő szén-nitrogén arányt, ami elengedhetetlen a mikrobiális bomláshoz.

Védjük!

A túlzott nedvesség elkerülése érdekében ne adjunk a halomhoz nagy mennyiségű, nedves anyagot egyszerre, és ha szükséges, keverjünk hozzá szárazabb anyagokat. A halom átforgatása is ajánlott, amikor az időjárás engedi, mert ez biztosítja az oxigénellátást, ami szintén kulcsfontosságú a bomlási folyamatokhoz.

Amennyiben ládában tartjuk, a láda oldalfalait érdemes szigetelni, például vastag kartonpapírral vagy deszkákkal, hogy csökkentsük a hőveszteséget. Kisebb kertekben, ahol nincs hely nagyobb komposzthalomra, praktikus lehet egy zárt komposztáló használata, amely jobban megtartja a hőt és védi a komposztot az időjárás viszontagságaitól.

Egy egyszerű, praktikus megoldás a szerves anyagok gyűjtésére egy zárt, szellőző nyílásokkal ellátott műanyag edény vagy komposztláda használata, amelyet fedett helyen, például garázsban vagy kerti tárolóban helyezhetünk el.

Ez az edény megakadályozza, hogy a hulladék rothadjon vagy kellemetlen szagokat árasztson, miközben biztonságosan gyűjthetjük benne a konyhai maradékokat, például zöldség- és gyümölcshéjakat, kávézaccot vagy teafiltereket.

Fontos, hogy minden nedves anyaghoz adjunk szárazabb, szénben gazdag anyagokat, például aprított kartont, újságpapírt vagy faforgácsot, mert ezek segítenek elkerülni a kellemetlen szagokat és a túlzott nedvességet.

Amennyiben van erre alkalmas pince vagy más fagymentes hely, a szerves hulladékot ott is tárolhatjuk nagyobb zsákokban vagy dobozokban, amíg az időjárás javul.

Egy másik lehetőség a bokashi komposztálás, amely speciális erjesztési technikát alkalmaz. Ebben az esetben egy légmentesen zárható edénybe kell rétegezni a szerves anyagot, miközben bokashi korpát adunk hozzá, amely felgyorsítja az erjedési folyamatot. Ez a módszer nem igényel hőt, így télen is hatékony lehet, és az így kezelt hulladék tavasszal könnyen komposztálhatóvá válik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

Jó idő lesz hétvégén! Hozza formába a kertet

2020. március 27. 11:12

Beköszöntött a tavasz, ami mindig sok feladatot tartogat számunkra az udvaron, azonban talán most, hogy az otthonunkhoz vagyunk láncolva, még fontosabb, hogy a kertünk egy idilli, nyugalmas, biztonságot sugárzó pihenőhelyként szolgáljon.

A fahamu helyes használata a házikertben

2024. március 18. 05:40

A fahamu igazi kincs a házikertben, ha helyesen használjuk fel. Tisztában kell lennünk vele, hogy mikor, mennyit juttathatunk ki belőle, és mely növények fejlődését segítjük elő vele.

Banánból készült komposztálható póló

2024. január 3. 07:10

Első blikkre pontosan úgy néz ki, mint bármely boltban kapható póló vagy trikó anyaga. Fehér vagy vajszínű, lágy esésű, puha, finom tapintású. Hogy miből készül? Meghökkentő módon: banánból. És ha hihetünk a híreknek, sokkal jobb, mint a pamut vagy bármely szintetikus anyagú textil.

Úszómedencényi hulladék marad körforgásban a MATE közreműködésével

2022. július 29. 15:34

Úszómedencét kitevő mennyiség marad körforgásban az EFOTT-on keletkező hulladékból.