4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Tápanyag-utánpótlás

Mit tehetünk télen a komposzttal?

Agrofórum Online

Télen sem kell lemondanunk a komposztálásról, hiszen megfelelő gondozással a bomlási folyamatokat a hideg hónapokban is fenntarthatjuk.

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek. Amikor a hőmérséklet tartósan fagypont alá csökken, ezek a mechanizmusok inaktívvá válhatnak, vagy teljesen leállhatnak, ami a szerves anyagok lebomlását megakadályozza.

A hideg időjárás következtében a komposzthalom kiszáradhat, vagy éppen ellenkezőleg, túl nedvessé válhat, ha hó vagy eső éri. Mindkét eset akadályozza a megfelelő oxigénellátást, ami tovább rontja a bomlási folyamatok hatékonyságát.

A fagyos körülmények miatt a komposzt belsejében a hőmérséklet nem tudja elérni azt a szintet, amely a mikrobiális aktivitás fenntartásához szükséges, így a bomlás teljesen megállhat.

Egy kis odafigyeléssel és néhány praktikus megoldással megóvhatjuk komposztunkat, és megelőzhetjük a túlzott nedvességet, így biztosítva, hogy tavasszal is kiváló minőségű tápanyagot kapjon kertünk talaja.

Megfelelő helyválasztás

A védelme érdekében érdemes szélvédett helyre, például egy épület déli oldalára helyezni, mert itt kevésbé van kitéve a hideg szeleknek és több napfény éri, ami segíthet a belső hőmérséklet fenntartásában.

Az esőtől és a hótól való védelem érdekében takarjuk le a halmot vízálló ponyvával vagy egy vastag réteg szalmával, amely szigetelőként is működik. Ez a réteg segít megőrizni a komposzt belsejében a mikroorganizmusok számára szükséges meleget, miközben megakadályozza, hogy a halom túlzottan nedvessé váljon.

A konyhai hulladékhoz adjunk száraz anyagokat, például faleveleket, aprított ágakat vagy szalmát, mert ezek biztosítják a megfelelő szén-nitrogén arányt, ami elengedhetetlen a mikrobiális bomláshoz.

Védjük!

A túlzott nedvesség elkerülése érdekében ne adjunk a halomhoz nagy mennyiségű, nedves anyagot egyszerre, és ha szükséges, keverjünk hozzá szárazabb anyagokat. A halom átforgatása is ajánlott, amikor az időjárás engedi, mert ez biztosítja az oxigénellátást, ami szintén kulcsfontosságú a bomlási folyamatokhoz.

Amennyiben ládában tartjuk, a láda oldalfalait érdemes szigetelni, például vastag kartonpapírral vagy deszkákkal, hogy csökkentsük a hőveszteséget. Kisebb kertekben, ahol nincs hely nagyobb komposzthalomra, praktikus lehet egy zárt komposztáló használata, amely jobban megtartja a hőt és védi a komposztot az időjárás viszontagságaitól.

Egy egyszerű, praktikus megoldás a szerves anyagok gyűjtésére egy zárt, szellőző nyílásokkal ellátott műanyag edény vagy komposztláda használata, amelyet fedett helyen, például garázsban vagy kerti tárolóban helyezhetünk el.

Ez az edény megakadályozza, hogy a hulladék rothadjon vagy kellemetlen szagokat árasztson, miközben biztonságosan gyűjthetjük benne a konyhai maradékokat, például zöldség- és gyümölcshéjakat, kávézaccot vagy teafiltereket.

Fontos, hogy minden nedves anyaghoz adjunk szárazabb, szénben gazdag anyagokat, például aprított kartont, újságpapírt vagy faforgácsot, mert ezek segítenek elkerülni a kellemetlen szagokat és a túlzott nedvességet.

Amennyiben van erre alkalmas pince vagy más fagymentes hely, a szerves hulladékot ott is tárolhatjuk nagyobb zsákokban vagy dobozokban, amíg az időjárás javul.

Egy másik lehetőség a bokashi komposztálás, amely speciális erjesztési technikát alkalmaz. Ebben az esetben egy légmentesen zárható edénybe kell rétegezni a szerves anyagot, miközben bokashi korpát adunk hozzá, amely felgyorsítja az erjedési folyamatot. Ez a módszer nem igényel hőt, így télen is hatékony lehet, és az így kezelt hulladék tavasszal könnyen komposztálhatóvá válik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kis növényélettan: hogyan kerüljük el az „éhezésüket”?

2025. február 18. 13:10

Ne várjuk meg, hogy a növényünk hiánytünetekkel jelezze az „éhezést”, mert akkor már termésveszteséggel mindenképpen számolnunk kell!

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Bokashi komposztáló – Komposztálás 5 egyszerű lépésben

2022. szeptember 10. 06:34

Hogyan készül a Bokashi komposzt, és miért hatékonyabb ez a megoldás, mint a többi komposztálási módszer?

Télen is érdemes kivinni a növényi hulladékot a komposztra?

2023. december 29. 04:37

Kérem segítségüket. Télen is érdemes kivinni a növényi hulladékokat a komposztra?

Újabb magyar cég léphet be a komposztálható műanyagok piacára

2022. április 23. 07:39

A Horváth Fólia Kft. fóliagyártó berendezéseket vásárol a támogatásból.

Komposzttermékek előállítására fejlesztett ki új technológiát egy gödöllői cég

2022. november 14. 19:03

Több mint 300 millió forintból fejlesztett ki új technológiát komposzttermékek előállítására a gödöllői székhelyű, hulladékgazdálkodással foglalkozó Profikomp Környezettechnika Zrt.