24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

N-Lock™, kulcs a hosszútávon tartó Nitrogén hasznosításért

KITE Zrt.

Hazánkban a felhasznált műtrágyák 70%-a nitrogén tartalmú készítmény, amely túlnyomórészt vetés előtt kerül kijuttatásra. A növények intenzív tápelem-felvétele később, a virágzás-termésnövekedés időszakában zajlik, amikorra akár a nitrogén 40-70%-a elvész. Ezért a kijuttatott tápanyagot a lehető legtovább a növény gyökérzónájában kell tartani.

A nitrogén jelentős arányban (10-50%) kerül veszteségként a talajvízbe nitrát (NO3-) formában (kimosódás), illetve a légkörbe (emisszió) nitrogén (N2), nitrogén-oxid (NO) és dinitrogén-oxid (N2O) üvegház hatású gáz formájában. A talajban előforduló nitrogénformák közül a pozitív töltésű ammónium ion (NH4+) jól kötődik a negatív töltésű talajszemcsékhez (agyagásványok, humuszkolloidok) és viszonylag hosszú ideig a növények gyökérzónájában marad. A negatív töltésű nitrát ion (NO3-) taszítja azokat, így nem tud megkötődni és könnyen kimosódik a talaj felső rétegéből. Ezért a kijuttatott tápanyagot a lehető legtovább ammónium ion formában kell tartani.

HATÁSMECHANIZMUS

A talajban a Nitrosomonas baktériumok felelősek a nitrifikációs folyamatban az ammónia nitritté történő átalakításáért. Az N-Lock™ lassítja a nitrifikációs folyamatot. Tudományosan bizonyított, hogy gátolja a Nitrosomonas baktériumokban található ammónia-monooxigenáz enzim működését, így csökkenti a kimosódás és a denitrifikáció révén történő nitrogénveszteséget. (Campbell és Aleem, 1965.)

Az N-Lock™ hatása a talajban 60-80 napig is eltarthat, ennek köszönhetően hosszan megtartja a nitrogént a növények gyökérzónájában, ezért az jobban hasznosul és elősegíti a termés maximalizálását.

Az N-Lock™ segítségével megnövelt nitrogén hasznosulás miatt csökkenthető-e a kijuttatott nitrogén mennyisége? A válasz egyértelmű: NEM!

Kísérletek igazolták, hogy kukoricában 5-10 %-al lehet fokozni a termés mennyiségét, de a nagyobb értékeket jellemzően az intenzívebb nitrogén-visszapótlás esetén kaphatjuk. Vagyis a magas adagú nitrogén (100 kg/ha vagy a feletti) és az N-Lock™ együttes használata adja a legjobb hasznosulást!

JAVASOLT TECHNOLÓGIA

Az N-Lock™ alkalmazása különösen ott előnyös, ahol a magas termésátlagok érdekében intenzív nitrogén-utánpótlás történik. Ilyenek pl. a nagy termőképességű kukorica-, repcehibridek, valamint az intenzív búza termesztése, illetve a csemegekukorica-, vagy különböző vetőmagok előállítása.

Kukoricában – vetés előtt, folyékony műtrágyával vagy hígtrágyával tankkeverékben célszerű kijuttatni. Szilárd műtrágya (pl. karbamid) alkalmazása esetén a műtrágya kiszórása után javasolt a kipermetezése, majd 6-8 cm mélységben be kell dolgozni. Ha ez nem történik meg, akkor a hatás kifejtéséhez a kezeléstől számított 2 héten belül 10-15 mm csapadékra van szükség.

Állománykezelés esetén a kukorica 2-10 leveles állapota között kell kijuttatni szántóföldi permetezőgéppel vagy folyékony nitrogén kijuttatására alkalmas sorközművelő kultivátorral (Strip-Till technológia). Őszi kalászosban és repcében tavasszal az első fejtrágyázással egy menetben az UAN 27+3S folyékony műtrágyával együtt, vagy azt követő 1 héten belül, de legkésőbb az állományzáródásig javasolt kijuttatni.

KEVERHETŐSÉG

Az N-Lock™ keverhető a kukorica, kalászos gabona vagy őszi káposztarepce posztemergens gyomirtó szereivel, valamint keverhető folyékony nitrogéntartalmú műtrágyákkal, hígtrágyával. Ilyenkor célszerű a szállító-vagy a kijuttató eszköz tartályában, közvetlenül a hígtrágya, folyékony műtrágya (pl. Nitrosol) illetve a biogázfermentációs maradékok kijuttatása előtt a folyadékba keverni.

A KITE Zrt. csomagakciója keretében 24 tonna UAN 27+3S folyékony nitrogén műtrágya + 200 liter N-LOCK inhibitor vásárlása estén kedvezményes áron jut hozzá mindkét termékhez.

Az akció részleteiről kérjük érdeklődjön KITE szaktanácsadójánál!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

A PGR érdemelte ki az Agrár Innovációs Díjat 2021-ben

2021. április 7. 08:32

A KITE Zrt. PGR rendszerét a Magyar Innovációs Szövetség idén Agár Innovációs Díjjal tűntette ki. A bírálóbizottság 69 magyarországi vállalkozás közül választotta ki a 2020. évi innovációs nagydíjas társaságot, további hét innovációs díjat, valamint az év Startup Innovációs Díját is odaítélte.

Betakarítógépek átállása

2022. július 28. 12:46

Közeledik a napraforgó betakarítása és minden gépet át kell szerelni, fel kell készíteni az őszi betakarításra.

Virtuális határszemle 7. - Pótsúlyozási Kalkulátor a termelés optimalizálásához

2020. szeptember 4. 12:17

A Virtuális Határszemle sorozatunk következő részében a Pótsúlyozási Kalkulátor alkalmazás használatát mutatjuk be. Az alkalmazás célja, hogy megkönnyítse partnerek számára a termelés optimalizálását. A gépek esetében a megfelelő erő- és munkagép-beállítást, a KITEJet használatánál a folyékony tápanyag-kijuttatást, valamint a megfelelő dózisú mikrogranulátum adagolását biztosítja.

Precíziós műtrágyaszórók üzemeltetése

2022. február 14. 13:19

A mai műtrágyaárak mellett minden apróságra oda kell figyelnünk, amivel csökkenteni tudjuk a műtrágya-hasznosulási veszteséget és növelni tudjuk a kijuttatás pontosságát. Még jobban felértékelődik a differenciált műtrágya-kijuttatás szerepe. Akkor tudjuk biztosítani a műtrágyaszórás pontosságát és költséghatékonyságát, ha kiemelten foglalkozunk a gép, a munkagép és az AMS egységek tudásának kihasználásával. A legjobb tudáskihasználást akkor érjük el, ha magas szinten ügyelünk a helyes gépüzemeltetésre.