Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Nitrogén fejtrágyát a búzának és árpának… de mennyit?

Tavasszal az egyik legelső és legfontosabb szántóföldi munka a gabonák első fejtrágyázása, amit minél előbb célszerű elvégezni, amint az időjárás és a hatályos rendelkezések megengedik, valamint rá lehet menni a talajra jelentős taposási kár nélkül.

A téli nyugalmi időszak után különösen fontos könnyen felvehető nitrogént, illetve amennyiben szükséges, ként biztosítani a vegetáció gyors megindulásához. Különös figyelmet kell fordítani a nitrogén hatóanyag formájára. Kora tavaszi körülmények között a nitrát formájában lévő nitrogén a legmegfelelőbb a növények számára, mivel ez azonnal felvehető. A hideg talaj nitrogén-szolgáltató képessége még csekély, a nitrifikáció ilyenkor ugyanis még nagyon lassú. Az ammónium nitráttá történő átalakítása 5 °C-os talajhőmérsékleten több hétig is tarthat. A búza ebben az időszakban viszont már ugyancsak igényli a tápanyagokat.

Amellett, hogy milyen nitrogén műtrágyát érdemes választani, fontos szempont még, hogy mekkora hatóanyag-dózist alkalmazzunk az első tavaszi kijuttatás során, mely alapvető fontosságú a gyors korai fejlődés érdekében. A kijuttatandó mennyiséget természetesen sok tényező befolyásolja: a talaj adottságai és állapota, a fajta, a termesztési cél, és a megcélzott termésmennyiség mellett az őszi alaptrágya mennyisége is.

A bokrosodáskor adott nitrogénműtrágyának kiemelt szerepe van: elősegíti a levelek és oldalhajtások növekedését, ezáltal növeli az asszimilációs felületet, illetve az állománysűrűséget, ami természetesen hatással van a későbbi négyzetméterenkénti kalászszámra is. Hazánkban – a szárazságra hajló éghajlat miatt – a terméskialakító tényezők közül különös jelentősége van az állománysűrűségnek. Ezért is a legfontosabb nitrogéntrágyázási időszak a bokrosodás ideje – a második és harmadik nitrogén fejtrágya hatékonyságát már jelentősen csökkentheti az esetleges száraz tavaszi időjárás. Fontos azonban az optimális adag meghatározása: amennyiben a fejlődésnek ebben a fázisában túlságosan sok nitrogén áll a búza rendelkezésére, túl sűrű lesz az állomány, és így jelentősen megnövekszik a megdőlés veszélye.

Tavalyi őszi búza szántóföldi kísérleteink eredményei is jól tükrözik a vegetáció elején adott nitrogén fontosságát. Azok a parcellák, amelyek az őszi alaptrágyával és az első tavaszi fejtrágyával összesen 110 kg N/ha nitrogén-hatóanyagot kaptak (4-5. parcella), jelentősen magasabb terméseredményt értek el, mint azok a területek, amelyek az őszi és első tavaszi kijuttatás során csak 80 kg N/ha hatóanyagot kaptak (2-3. parcella), függetlenül a későbbi összes nitrogén mennyiségétől (150N és 200N szintek).

Tapasztalatainkra építve elmondhatjuk, hogy egy mérsékelt őszi alaptrágyázás esetén egy hangsúlyos, 60-80 kg/ha N adagú első fejtrágyázás a búza esetében segít megalapozni a későbbi jó termést. Termékeink közül az NAC 27 N mészammon-salétrom műtrágyánkat, és az AN 34,4 N ammónium-nitrát termékünket javasoljuk az őszi búza fejtrágyázásához.

A takarmányozási célra termesztett őszi árpa első tavaszi fejtrágyázásának mennyiségét jelentősen befolyásolja a fajta. A kétsoros fajták termésmennyiségét alapvetően a négyzetméterenkénti kalászszám határozza meg, így a megfelelő termésszint eléréséhez elengedhetetlenül fontos az erős bokrosodás. Ezért a kétsoros fajták első tavaszi fejtrágyázásához érdemes magasabb dózist alkalmazni, mint a többsoros fajták esetében. A növények fejlettségi állapotától, az előveteménytől és a talaj nitrogén-szolgáltató képességétől függően a többsoros fajtáknál 50-60 kg N/ha, a kétsoros fajták esetében viszont 60-80 kg N/ha adag bizonyult hatékonynak. A hibridek esetében a szárbainduláskor adott nitrogénadag a hangsúlyosabb, így ezeknél elegendő egy 40 kg N/ha adag az első, bokrosodáskori fejtrágyával kijuttatva.

Kérdéseivel forduljon bizalommal értékesítő kollégáinkhoz!

Hoyer Rita
Borealis L.A.T Hungary Kft.
www.borealis-lat.com

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Emelkedett a főbb gabonanövények termésmennyisége

2020. augusztus 19. 11:43

Csaknem 2,4 millió hektáron 15,5 millió tonna gabonát takarítottak be a tavalyi esztendőben, 3,7 százalékkal többet, mint 2018-ban. A termésmennyiség az előző öt év átlagát kismértékben meghaladta.

Oroszország egyelőre leállítja a búzaszállításokat Szíriába

2024. december 20. 14:10

Oroszország felfüggesztette a Szíriába irányuló búzakivitelt az új kormánnyal kapcsolatos bizonytalanságok és a kifizetések késedelme miatt.

Megint a globális referenciaértékkel lett olcsóbb az orosz búza

2021. június 2. 05:17

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre a múlt héten kezdte meg a képletalapú gabonaexport-adók mértékének meghatározását.

Folytatódott a búza ralija a romló termésbesorolás miatt

2024. április 24. 10:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.