Tápanyag-utánpótlás

Növénykondicionálók, műtrágyafajták, növényi hormonok – Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (II. rész)

Agrofórum Online

A Magyar Növényorvosi Kamara Pest megyei Szervezete és a résztvevő 11 cég a II. Pest megyei szakmai nap a tápanyag-gazdálkodásról című szemináriumra várta a Szent István Egyetemen az érdeklődőket 2018. február 15-én. Az elhangzott előadások e szakmai terület számos részletére kiterjedtek. Szakmai beszámolónk második része.

Növénykondicionálók

A különböző huminanyagok közötti eligazodásban, azok növényélettani folyamatokban betöltött szerepének megismerésében nyújtott segítséget Pais István, a Huminisz Kft. ügyvezető igazgatójának előadása. A növénykondicionáló és biostimuláns készítmények a gombaölő szerek hatékonyságát nagy mértékben növelhetik, időjárási szélsőségekkel szembeni stressztűrés fokozásához járulnak hozzá, továbbá a termelés jövedelmezőségének javításában játszanak szerepet. E természetes alapanyagokból előállított termékek támogatják a növény növekedését, a gyökérfejlődést és a biotikus stresszekkel szembeni ellenálló képességet fokozzák.

A növénykondicionálók közé tartoznak a mikrobiológiai oltóanyagok, a huminsavak, a fulvosavak, az aminosavak és más fehérjekivonatok, valamint az algakivonatok. A huminsavak polidiszperz rendszert képeznek. Óriási fajlagos felülettel és sok reaktív hellyel rendelkező óriás molekulák. Technológiai értékük az élettani folyamatok támogatásában, a stressztűrő képesség fokozásában és a hatásfokozó keláthatásban nyilvánul meg.

A KONDISOL növénykondicionáló termékcsalád tagjai humin- és fulvosavat tartalmazó egyedi összetételű, hatásfokozó keláthatással rendelkező növénykondicionálók. A SOLVITIS lombtrágya termékcsalád tagjai olyan készítmények, amelyek a kelátképző aminosav formulájuk révén a növény számára jól felvehető és hasznosuló mikro- és mezoelemeket tartalmaznak. E termékcsaládok bemutatása után az előadó az egyes kultúrákban alkalmazható Huminisz-technológiákat ismertette.

Műtrágyafajták

A szilárd és folyékony műtrágyák hatóanyag-tartalmáról, az átváltás, illetve összehasonlítás módjáról az Eurochem Agro Hungary Kft. képviseletében Lakatos Ferenc tájékoztatta a hallgatóságot. A talajerő-csökkenés számos tényezőre vezethető vissza. Ezek között szerepel az állati eredetű szerves trágya csökkenő mennyisége, a zöldtrágyák tápanyag-visszapótló képességének determináltsága, az egyre nagyobb hozamok elérését lehetővé tevő fajták nemesítése, a szármaradványok energetikai célú hasznosítása, gyengülő humifikáció és mineralizáció, agrotechnikai hibák, illetve a talajsavanyodás mellett a tábláról lehozott termés.

Az előadó a műtrágyák csoportosítása után kitért a folyékony halmazállapotú trágyák használatának előnyeire és hátrányaira. Az előnyök között említhető, hogy ebben az esetben a tápanyag már oldott formában van jelen, levélen keresztül azonnal felszívódik, de talajon keresztül is hat. Alap- és fejtrágyázásra egyaránt alkalmas, könnyen kiegészíthető mezo- és mikroelemekkel. Egyenletes kijuttatást biztosít, miközben költség- és energiatakarékos. Azzal viszont számolni kell, hogy a szakszerű tárolás kialakításához beruházást igényel az eljárás. Az átválthatósággal kapcsolatban az előadó kiemelte, hogy a folyékony műtrágyák tömege a térfogatukhoz képest 1,3 kg az 1 l-hez (30%-os UAN-oldat esetén), ami változhat a hozzáadott mezo- és mikroelemek arányában. Kijuttatáskor, hatóanyag-számításkor ezt figyelembe kell venni. A szilárd műtrágyák előnyeként említhető, hogy beruházás nélkül tárolhatók, az anyagmozgatás könnyű, viszont szárazabb időben nehezebben hat, kimosódási, kipárolgási veszteség jelentős lehet, illetve a hosszú tárolás minőségromláshoz vezethet.

Az Eurochem Agro Hungary Kft. ajánlatában megtalálhatók a lassan feltáródó nitrogénműtrágyák, a komplex műtrágyákat tartalmazó Entec termékcsalád és az UTEC a kipárolgás elleni védelemmel rendelkező 46% karbamidtartalmú műtrágya. Folyékony műtrágyák közül a mezo- és mikroelem-tartamú Fertisol termékcsalád tagjait kínálják.

Növényi hormonok

A Malagrow Kft. szaktanácsadója, Major Zoltán előadásának középpontjában a növényi hormonok, az olyan sejtek közötti kommunikációt lehetővé tevő közvetítő jelmolekulák álltak, amelyek a képződés helyén vagy távolabbi szövetekbe transzportálódva már kis koncentrációban is jelentős és széles körű hatást gyakorolnak a növények növekedésére és fejlődésére. E kémiai jelvivőknek öt fő típusa különböztethető meg: auxinok, gibberellinek, citokininek, etilén és abszcizinsav. Ma már azonban számos, egyéb hormonhatású növényi növekedésszabályozó anyag ismert. Ilyenek például a szteroidok, a jázmonsav, szisztemin, szalicilsav és a nitrogén-monoxid stb.

A növényi hormonok tehát a vegetáció során a csírázástól az érésig fontos szabályozó szerepet töltenek be. A gibberellinek például úgy serkentik a magvak csírázását úgy, hogy aktiválják az alfa-amiláz felszabadítását. A keményítőbontó enzim működése révén energiát cukrot biztosít a magnak a csírázáshoz. Így a Releaseed komplex hatóanyag mátrixú biostimulátor homogénebben induló állományt, intenzív gyökérfejlődést és hatékonyabb tápanyagfelvételt eredményez.

A Malagrow Kft. kínálatában megtalálhatók a Valagro szántóföldi kultúrákra ajánlott biostimulátorai, a Megafol az abiotikus stresszek elleni védelemre, illetve a növény- és talajkondicionálásra alkalmas Viva. Ebbe a csoportba tartozik az algatartalmú MC Cream is, amelyben auxin, citokinin és gibberellin található.

A szántóföldre kínált legújabb termék a YieldON, amely algából (barna alga) és különböző növénycsaládokból (perjefélék, libatopfélék) kinyert hatóanyagokból áll cink, mangán, illetve molibdén kiegészítéssel. Hatására javul a cukrok és a tápanyagok szállítása, hormonhatása révén elősegíti a sejtosztódást, ami nagyobb szemek kialakulását eredményezi. Használata mellett fokozott olajsav-bioszintézis és transzport figyelhető meg.

Folytatás következik!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.

Hogyan tudunk 4800 forintból 84 000 forintot csinálni hektáronként?

2018. március 17. 15:37

A Dr. Szabó Agrokémiai Kft. standján Dr. Szabó Balázs válaszolt erre a nem mindennapi kérdésre. A válasz kiderül az AGROmashEXPO-n készített videónkból.

Gazdainfó: januári teendők, változó jogszabályok

2022. január 13. 16:15

Az évkezdet a gazdálkodóknak nem csak a tervezésről szól, hanem a jelentési kötelezettségekről is. Ezen kívül is érdemes résen lenni, hiszen több jogszabály is változott, ezekről is olvashatnak az alábbi összefoglalóban.

Csernozjom talajok bemutatása I.: öntés és kilúgzott csernozjom

2021. november 3. 05:36

Most a csernozjom talajtípus kategóriába tartozó két altípus kerül bemutatásra, az öntés és a kilúgzott csenozjom talajok.