Tápanyag-utánpótlás

Tápanyag-utánpótlási szakmai nap a Malagrow Kft.-nél

Agrofórum Online

A Malagrow Kft. a zöldségvetőmag-értékesítésben érdekelt szakemberek számára szervezett tápanyag-utánpótlási fórumot május 5-én, Szolnokon, a cég telephelyén.

Hallgatóság a szakmai napon

Az előadások a témák széles körét ölelték fel, átfogó képet nyújtva a hazai biostimulátor-piac alakulásáról, főbb trendjeiről, a kertészeti ágazatban ajánlott tápanyag-utánpótlási technológiákról, valamint a termékfejlesztés tudományos hátterére vonatkozóan.

A szerteágazó ismeretek átadása mellett a rendezvény másik célkitűzése az volt, hogy alkalmat teremtsen a szakmai konzultációra és tapasztalatcserére.

Bővülő biostimulátor-piac

A Malagrow Kft., mely már több mint 16 éve ismert a hazai zöldség- és gyümölcstermesztők körében, több divízióval rendelkezik; a mezőgazdasági, valamint a hulladékkezelési üzletág mellett idén kezdi meg működését a termékkereskedelmi, illetve a posztharveszt divízió is – mondta el Malatinszki György. A cég ügyvezető igazgatója emellett kiemelte, hogy az általuk forgalmazott magas hozzáadott értéket képviselő termékek használata speciális tudást és szolgáltatási rendszert igényel. Ennek támogatása érdekében különösen nagy hangsúlyt fektetnek gyártócégekkel együtt tartott szakmai továbbképzésekre.


Malatinszki György a Malagrow Kft. ügyvezető igazgatója

A következőkben Bartók Béla, a Kleffmann&Partner Kft. magyarországi irodájának vezetője áttekintést adott a hazai műtrágyapiac alakulásáról. 2013-tól értékben, 2016-tól mennyiségben is kimutathatóan csökken a mononitrogén és az NPK-műtrágyák felhasználása. E jelenség hátterében feltehetően a zöldítési program bevezetése áll, emiatt bizonyos területek kiestek a műtrágya-felhasználásból. Ezzel párhuzamosan a lombtrágya- és a biostimulátor-piac dinamikus növekedése figyelhető meg. Lombtrágya-felhasználás tekintetében a szántóföldi kultúrák között magasan a kalászosok vezetnek, a kertészeti ágazatban mind szőlő, mind zöldség és gyümölcs tekintetében nő e termékek iránti kereslet. Az előadásból egyértelműen kiderült, hogy a kertészeti kultúrák lombon keresztül történő tápanyag-utánpótlásában a Malagrow Kft. abszolút piacvezető a magyar piacon.


Bartók Béla a Kleffmann és Partner Kft. magyarországi irodájának vezetője

Termékfejlesztés a Valagronál

A Malagrow Kft. által forgalmazott termékek jelentős része a biostimulátor világpiacon vezető szerepet játszó, mintegy 30 éves múltra visszatekintő olaszországi Valagro cég fejlesztése. Sebastiano D’Amico, a Valagro termékfejlesztési menedzsere a cég történetének fontosabb állomásait elevenítette fel, bemutatta a főbb termékcsoportjaikat, melyek közé a biostimulátorok és a mikrotápanyagok is tartoznak. Az 1980-ban családi vállalkozásként induló cég ma már 20 terméktípussal rendelkezik, három – mezőgazdasági, ipari és kertészeti – üzletágat működtet. A 600 alkalmazottat foglalkoztató, több mint nyolcvan országgal kereskedelmi kapcsolatban lévő vállalat üzleti partnerei döntő mértékben Európában, valamint és Észak- és Dél-Amerikában találhatók.


Sebastiano D’Amico a Valagro termékfejlesztési menedzsere

Giovanni Povero, a Valagro növényélettani koordinátora előadásában a vállalat legfontosabb kutatási területeit ismertette. Ide tartoznak a biostimulátorok, a biológiai növényvédelmi megoldások és a növényi tápanyagok. Ezt követően a termékfejlesztés folyamatát mutatta be, mely öt fontos lépésből áll. Az első a termék alapanyagának (pl. molekula vagy mikroorganizmus) a felfedezése, a második a termék prototípusának az előállítása, a harmadik a biológiai vizsgálatok, a negyedik az üvegházi, majd az ötödik a szabadföldi kísérletek. Az első lépés annak az igénynek a pontos megfogalmazása, melyre még nincs megfelelő válasz, hatékonyan alkalmazható termék. Ezt követi az irodalmi kutatás, a szóba jöhető alapanyagok kiválogatása, a további lehetséges feldolgozási folyamatok tanulmányozása. A prototípus előállítása során a termék formulációjára, tartósságára, egyszerű használhatóságára fókuszálnak. A biológiai tesztek során genomikai és fenomikai vizsgálatokat végeznek, melyek a termék hatékonyságának a bizonyítását szolgálják. Az elkészült terméket végül zárt körülmények között, majd szabadföldön tesztelik.


Giovanni Povero a Valagro növényélettani koordinátora

A biostimulátorok a növényi tápanyagok és a növényvédő szerek közötti hidat jelentik

A biostimulátorok olyan anyagok vagy mikroorganizmusok, melyek a növényben vagy a gyökérzónában zajló természetes folyamatokat támogatják azáltal, hogy növekszik a tápanyag-felvétel hatékonysága, fokozódik a növények abiotikus stresszekkel szemben mutatott tűrőképessége, illetve javulnak a termés minőségi tulajdonságai. A tápanyagokkal megfelelően ellátott, abiotikus stresszek által nem legyengített növények a különböző kórokozók és kártevők ellen is hatékonyabban tudnak védekezni, ami kevesebb vegyszer felhasználását eredményezi.

Gyakorlati tapasztalatok a Malagrow-technológia alkalmazása során

A biostimulátor- és lombtrágyapiac főbb trendjeinek ismertetése, illetve a Valagro gyártócég világban elfoglalt helyének bemutatása és az ott folyó termékfejlesztés tudományos hátterének áttekintése, az elméleti alapok után Pecznyik Béla szaktanácsadó a gyakorlati tapasztalatokat helyezte a középpontba, a Malagrow Kft. által ajánlott tápanyag-utánpótlási stratégiákról tájékoztatta a megjelenteket. Részletesen kitért a gyökérzöldség- és a paprikatermesztőknek kínált lombtrágyákra, ismertette a készítmények közötti választás szempontjait, az alkalmazás időpontjának helyes megválasztását befolyásoló tényezőket. Az egységes, olcsó és jó minőségű árualap előállításának egyik feltétele a növények megfelelő tápanyagellátása. Sárgarépa és gyökérpetrezselyem kultúrában a Malagrow Kft. által ajánlott Megafol, Kendal, a magas bórtartalmú Boroplus bizonyítottan jó választás az egészséges növényállomány kialakításához. Emellett az előadó kiemelte az MC Cream algakészítmény látványos zöldítő hatását, valamint hangsúlyozta a Brexil és a Plantafol mikroelem-utánpótlásban betöltött szerepét. A zellertechnológia kiemelt készítménye a Benefit PZ, melynek hatására a gumók látványos növekedése, fejlődése figyelhető meg.


Pecznyik Béla a Malagrow Kft. területi képviselője

Paprika palántanevelésben a Radifarmot a gazdálkodók széles köre használja, de a növény fejlődésének későbbi szakaszaiban is szükség lehet rá.Számos termelő ugyanis arról számol be, hogy az erősen leterhelt állományban gyakran előfordul, hogy a felső kötések elaprósodnak, nagyobb a lecsó kategóriájú termések aránya. Megvizsgálva a paprikanövények föld alatti részeit az tapasztalható, hogy a gyökérzet ugyan kiterjedt, de a finom fehér hajszálgyökérből kevés található. A Radifarm vegetációban való kijuttatásával újraindítható a hajszálgyökér-fejlődés. A megnövekedett gyökérfelület kedvezőbb tápelemfelvételt tesz lehetővé, mely a felső kötésekből kialakuló termések minőségi javulásához vezet. A Megafol a stresszhelyzeteken segíti át a növényt. A termésméret-növelő biostimulátor, a Benefit PZ hatására a kettes kategóriájú termések aránya csökken.


A tápanyag-utánpótlási fórum résztvevői

Pecznyik Béla gyakorlati példákat bemutató előadását azzal a gondolattal zárta, hogy komoly tápanyag-utánpótlási stratégia mellett a lombtrágya és a biostimulátor készítmények a technológia fontos kiegészítő részei, a gyakorlathoz egyre inkább hozzá kell, hogy tartozzanak. Használatuk kiegyenlítettebb termésmennyiséget és –minőséget eredményez, csökkentve az évek közötti ingadozás mértékét, stabilizálva a termelést.

A protonpumpa szabályozásával fokozható a tápanyag-felvétel hatékonysága

Amennyiben a növény kellően fejlett gyökérrendszerrel rendelkezik és a megfelelő mennyiségű tápanyag is elérhető számára, a felvétel hatékonyságának javításával még mindig van további lehetőség a termésmennyiség fokozására és a minőség javítására. Mindennek a növényélettani hátterét Balogh Ernő, a Malagrow Kft. technológiafejlesztője mutatta be. A protonpumpák a növényi sejteken belüli pH-értéket szabályozzák. Az ennek következtében létrejövő membránpotenciál szabályozza a további ionok, a tápanyagok felvételét. A sejthártya két oldala között történő ionmozgások a transzportfehérjéken keresztül zajlanak. A folyamat az ATP-ben raktározott energia felhasználásával megy végbe. E protonpumpa működésének szabályozására alkalmas az Actiwave nevű készítmény, melynek egyik hatóanyaga a tápanyagok aktív felvételét fokozó Caidrine.


Balogh Ernő a Malagrow Kft. technológiafejlesztője

Tudásmegosztás, a sikeres termesztés egyik pillére

A rendezvény végén Éber Csaba, a Malagrow Kft. kereskedelmi vezetője a cég frissen megjelent kiadványát mutatta be, mely a Megoldások Könyve/Innovatív tápanyag-utánpótlás/ Kertészet címet viseli. A fotókkal gazdagon illusztrált, a növényi életfolyamatokat, a Malagrow Kft. által forgalmazott termékek működésének tudományos alapjait közérthető módon bemutató könyvet minden gazdálkodó haszonnal forgathatja. A kiadvány második felében a tápanyag-utánpótlási javaslatok kultúrák szerinti bontásban, könnyen áttekinthető táblázatos formában találhatók meg.


Éber Csaba a Malagrow Kft. kereskedelmi vezetője

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Képek:

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Kevesebb a nitrogén, de ettől még nem dőlhetünk hátra

2022. február 17. 10:05

Az őszre kirobbant műtrágya-helyzet miatt gyorsan kellett dönteni a vetésforgó összeállításában és az inputanyag-vásárlásban, vagy éppen nem vásárlásban. Minden lehetőséget mérlegelve sok gazdálkodó úgy döntött, hogy megnöveli a vetésszerkezetében azon növények arányát, melyek kevesebb nitrogénnel is beérik, így több helyen nőni fog a napraforgó és szója vetésterülete. Ami még erősítheti a döntésüket, hogy a hazai és a világpiacon továbbra is nagy a kereslet mindkét növény iránt, stabilan, magas áron értékesíthetőek.

Mikrobiológiai készítmények hatékonysága - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (IV. rész)

2018. március 18. 19:05

A mikrobiológiai készítmények hatékonysága: a nitrogénkötés, a tápanyagok mobilizálása, a szervesanyag-gazdálkodás és a talajszerkezet-javítás.

Csernozjom talajok bemutatása I.: öntés és kilúgzott csernozjom

2021. november 3. 05:36

Most a csernozjom talajtípus kategóriába tartozó két altípus kerül bemutatásra, az öntés és a kilúgzott csenozjom talajok.

Megéri precíziós gazdálkodással foglalkozni? Megéri!

2020. január 21. 04:36

Az általunk használt térinformatikai program segítségével összehasonlítottuk, hogy a változtatott mennyiségű tápanyag-kijuttatás (VRA) a homogén kijuttatással szemben realizálhat-e többlet jövedelmet?