Tápanyag-utánpótlás

Ültetvények lombtrágyázásáról

Agrofórum Online

A szőlő- és gyümölcsültetvények hosszú távú tápanyag-utánpótlása során fontos az általános kondíció fenntartása, a termelési kockázat csökkentése, valamint a gazdaságos ültetvény üzemeltetése hosszú élettartammal. Rövidtávon a hiánybetegségek elkerülése, az elvárható minőség (színeződés, cukorképzés) és a stressz megelőzése a legfőbb szempont.

Az ültetvények tápanyag-utánpótlásának egyik leghatékonyabb eszköze a lombtrágyázás. Felvetődhet a kérdés, miért lombtrágyázzunk, illetve miért kell lombtrágyáznunk? Az egyik fontos érv mellette, hogy az évek során fokozatosan csökkenhet az ültetvény talajának tápanyag-tartalma az erózió, a kimosódás, a lekötődés, vagy az ionantagonizmus miatt. Másik mellette szóló érv, hogy a gyökérzónába – a nitrogén kivételével – nem tudunk mindig hatékonyan tápanyagot kijuttatni.

Mikor kell lombtrágyázni?

– Ültetvények esetében javasolt a rendszeres levélanalízis elvégzése. Ezzel a módszerrel azokat a tápelem-hiányokat deríthetjük fel, melyek még nem okoznak „látványos” hiánytüneteket a növényen, de jelenléte a növény élettani funkciójához nélkülözhetetlen. Ilyenkor a nem krónikus tápanyag-hiány gyors pótlása lombtrágyával hatékonyan megoldható.
–  Használhatunk lombtrágyát bizonyos élettani rendellenességek enyhítésére is. Pl. magnéziumot szőlő esetében a fürtkocsánybénulásra érzékeny fajtáknál.
– Kötődés javítására juttathatunk ki bórtartalmú készítményeket.
– Speciális talajproblémák esetében. Pl. magas foszfortartalmú talajon gyakori lehet a cinkhiány, vagy meszes, levegőtlen tömörödött talajon a vashiány vállhat krónikussá.
– Kedvezőtlen, száraz időjárás esetében kálium zavar elkerülésére.
– Gazdasági okok miatt, pl. idős, lassan kivágandó fák kondícionálására.
– Általános kondíció és ellenálló képesség javítására, gombabetegségek mérséklésére.

Mivel érdemes lombtrágyázni?

A Yara egyedi formulációjú termékei ültetvényekben is nagy hatékonysággal használhatók a fenti esetekben. A rendkívül magas hatóanyag-tartalom 1-2 hónapos tartamhatást biztosít. Szőlőben, gyümölcsben használható növényspecifikus lombtrágyánk a YaraVitaTM Frutrel. Magas foszfor-, kalcium- és magnéziumtartalma a lombfakadástól kezdve segíti a növény klorofill-képzését, a kötődést, bór- és cinktartalma az enzimreakciókat stimulálja (240 g/l P2O5, 280 g/l CaO, 100 g/l MgO, 20 g/l B, 40 g/l Zn, 69 g/l N). Gyümölcsösben a rügypattanástól a termés végső méretének 2/3-ig, szőlőben a 4-6 leveles állapottól  az intenzív bogyónövekedésig  javasolt az alkalmazása. A kiadandó teljes mennyiség hektáronként 8-10 liter, amelyet a kezelések számától függően 2-4 l/ha dózisban célszerű kijuttatni.

Általános kondicionálásra, illetve a stresszhelyzetek utáni regeneráció segítésére kombinált összetétele miatt kiválóan alkalmas a YaraVitaTM Universal Bio. A termék 100 g/l N, 40 g/l, 40 g/l P2O5, 70 g/l K2O, 1,3 g/l Mn, 1 g/l Cu, 0,7 g/l Zn, 0,2 g/l B, 0,03 g/l Mo összetétele mellett algakivonatot és növényi hormonokat is tartamaz. 3-5 l/ha dózisban javasolt a kijuttatása 10-14 napos fordulókkal.

Minőségi és tárolási problémát is okozhat a kalciumhiány, ennek megelőzésére alkalmas a magas kalciumtartalmú (224 g/l CaO) lombtrágyánk, a  YaraVitaTM Stopit. A kalciumhiányra különösen érzékeny gyümölcsösökben, pl. az almában kétszer 5 l/ha dózisban alkalmazzuk sziromhullástól a várható betakarítás előtt egy hétig.

A termés minőségére, tárolhatóságára, színezésére hatékonyan használható a YaraVitaTM Seniphos lombtrágya. Alkalmazása segít az optimális P:Ca arány kialakulásában (310 g/l P2O5, 56 g/l CaO, 39 g/l N).  Amennyiben színezésre használják a terméket, akkor 10 l/ha adagban javasolt kipermetezni az első színárnyalat megjelenésekor. Fontos, hogy ilyenkor a lombtrágyát tilos keverni adalékanyagokkal, növényvédő szerekkel!

Specális hiánytünetek megelőzésére és enyhítésére az egy tápelemet tartalmazó, magas hatóanyag-tartalmú készítményeinket javasoljuk, melyekről részletes információkat találhat a www.yaravita.hu honlapon. Figyelmükbe ajánlom a www.tankmix.com honlapunkat, valamint a TankmixIT mobilalkalmazásunkat, mely a lombtrágyák és a növényvédő szerek keveréséhez ad iránymutatást. A különböző tápelemek hiányának felismeréséhez nyújt segítséget alma és szőlő esetében a CheckIT ingyenes mobilalkalmazásunk.

Tóth Milena
Yara szaktanácsadó
+36 30 883 0731

(Yara Hungária Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Egy, csak egy leány van a gáton - Hotyek Zita szőlész és kádármester

2021. december 10. 04:36

Hotyek Zita szőlészként dolgozik, de a kádár mesterséget is elsajátította, és ha ideje engedi, részt vesz a családi műhely munkájában.

Modern borok ősi génállományú szőlőfajtákból

2019. szeptember 22. 08:37

Franciaországban, a Jura megyében termő Savagnin blanc, vagy a Pinot noir genetikai szempontból rokonai azoknak, amelyekből már a Római Birodalom idején is bort készítettek.

Itt a Furmint Február! De milyen is egy jó furmint? - interjú Szabó Zoltánnal

2019. február 20. 04:36

Tokaj egymaga a furmint termőterületeink 95 százalékát bírja, így sajnos a maradék csak kuriózumszámba megy. Egyszerre több Tokaj létezik, műanyag hordóban árult félédes folyóborok ugyanúgy piaci szereplők, mint a jó nevű termelő mádi csúcsdűlős tétele. Nehéz így kommunikálni, egységes arculatot, közös marketinget kialakítani a furmintnak.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.