Tápanyag-utánpótlás

Vizelet alapú biostimulánsokkal árasztják el Európát

Agrofórum Online

A Toopi Organics 16 millió eurót kapott arra, hogy a jövő technológiájának tartott fejlesztésével az európai agrárpiacokat vizelet alapú biostimulánsokkal árassza el.

A Toopi Organics egy francia biotechnológiával foglalkozó startup, amely az emberi vizelet erjesztéséből származó növényi biostimulánsokat fejleszt. A vállalat bejelentette, hogy 16 millió eurós (17 millió dollár) finanszírozást nyert.

A frissen szerzett tőkét a vállalat vizeletgyűjtő hálózatának bővítésére, 3 új vizelet-alapú termék uniós bevezetésére, valamint két ipari telephely létrehozására fordítja Franciaországban és Belgiumban, hogy 2027-re elérje az évi 2 millió liter vizeletet is meghaladó feldolgozói kapacitást.

Ezt az A sorozatú finanszírozási kezdeményezést a VisVires New Protein nevű nemzetközi alap irányítja. Olyan ambiciózus csapatokat támogatnak, amelyek innovatív megoldásokat dolgoznak ki egy egészségesebb, biztonságosabb és regeneratívabb agrár-élelmiszeripari rendszer kialakítása érdekében.

A 11 millió eurós tőkebefektetés mellett a Toopi Organics 5 millió eurós finanszírozást is szerzett. A vízmegőrzés és a fenntarthatóbb és ellenállóbb gazdálkodási modellre való áttérés új lehetőségeit megteremtő vállalat 3,8 millió eurós támogatást kapott a francia kormánytól (ADEME) és 1,1 millió eurós támogatást a Bpifrance-tól.

Ezzel a pénzgyűjtéssel az a célunk, hogy Európában 2027-ig 600 000 hektárnyi vetésterületen alkalmazzunk vizeletalapú biostimulánsokat. Az elmúlt 3 év során az első termékünk – a Lactopi Start – több mint 40 agronómiai vizsgálaton ment keresztül.

Mostanra már engedélyezték többek között a biogazdálkodásban való felhasználásra is, és így egyszerű megoldást kínál az EU foszfáttartalmú műtrágyaimporttól való függésének csökkentésére. A termelők számára ez tartós terméshozamot, csökkentett általános műtrágyázási költségeket és alacsony karbonlábnyomot jelent.

Belgiumban az idei évben rendkívül kedvező fogadtatásban részesült a termék, és az ügyfelek nagyon biztató szántóföldi eredményeket értek el, ami biztató előjel a most induló franciaországi értékesítési kampány számára  – mondta Alexandra Carpentier, a Toopi Organics vezérigazgatója.

A Toopi Organics 3 év alatt Franciaországban egy egyedülálló emberi vizeletgyűjtő hálózatot hozott létre olyan jelentős piaci partnerekkel kötött együttműködéseken keresztül, mint az autópályák pihenőhelyeit üzemeltető Vinci Highways és a zenei fesztiválok számára az EU egész területén WC-ket kölcsönző WC Loc vállalat.

A csapat emellett bravúros teljesítményt ért el, amikor 6 európai uniós tagállamban megszerezte az emberi vizelet erjesztésén alapuló, első osztályú mikrobiális biostimuláns piaci engedélyét. Ez a finanszírozási kör valójában a startupból a scale-upba való átmenetet jelzi, izgalmas mérföldkövekkel az iparosítás, a piaci bevezetés és a környezeti hatás tekintetében  – tette hozzá Marie-Anne Dupin a VisVires New Protein részéről.

A vizelet ivóvízként való használata, és természetes erőforrásként való felfogása még furcsa, szokatlan ötleteknek számított, amikor a Toopi 2019-ben elindult. Azóta tudományos konszenzus alakult ki az emberi vizelet elterelésének és újrahasznosításának előnyeiről.

Az ukrajnai háború 2022-ben példátlan műtrágyahiányhoz vezetett, az árak pedig 300%-kal is megugrottak. Emellett voltak persze aszályok is, idén márciusban Franciaországban például vízkorlátozást rendeltek el.

A mi technológiánkkal végre életképes gazdasági modellt kínálunk az emberi vizelet mezőgazdasági célú hasznosítására. Most, ezzel az új, nemzetközi befektetőkből álló konzorciummal az a célunk, hogy gyorsan és messzire jussunk Európában és szerte a világon  – mutatott rá Michael Roes, a Toopi Organics alapítója és elnöke.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Jön a biogazdálkodók legnagyobb rendezvénye

2023. február 3. 09:31

Változatos szakmai programokkal, érdekfeszítő témákkal, hazai és nemzetközi előadókkal, a tapasztalatcserének helyt adó műhelymunkákkal várják a biogazdálkodás jelenlegi és jövőbeli szereplőit.

A regeneratív gazdálkodás komoly előrelépést jelenthetne – a konvencionális és a bio termelésben egyaránt

2023. január 22. 09:36

Egy egész napos terepi bemutatóra és szemináriumra érkezett hazánkba a regeneratív mezőgazdasági rendszerek egyik kiemelkedő szakértője, Knut Schmidtke.

Green Deal - A gazdálkodók időt kérnek, a természetvédők szerint már nincsen

2022. május 19. 10:44

Precíziós gazdálkodás és agrárinnovációk a Green Deal szolgálatában.

Mit hozott a tavalyi év az ökológiai mezőgazdaságnak?

2023. január 10. 10:34

Így értékeli a 2022-es évet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet.